Islam, My Love!

HomeCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Sat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Sun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Sat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Fri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Tue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Fri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Fri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Fri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Fri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin

salim

obaidat-allah

Aleyna

yusuf

khadijah

Shayistha

mariamtj

Amina

Mohajera ela Allah

Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

Share | 

Comportamentul unui nou convertit intr-o societate non-musulmana

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
khadijah

Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 37
Localizare : Alexandria , Egypt

PostSubject: Comportamentul unui nou convertit intr-o societate non-musulmana   Wed Aug 05, 2009 3:32 am

Se naste prima oara intrebarea oare cum am sa-mi urmez eu Islamul in sanul familiei mele , la serviciu , la scoala sau pe strada intr-o societate unde Islamul este blamat , mai putin cunoscut sau indiferent celor din jur .Intrebarea da fiori unui nou convertit pentru ca minunea ce s-a produs in suflet a acoperit fiecare camaruta a inimii..o unda de tristete apare cand trebuie sa le spui si celorlati...zic tristete pentru ca ai vrea sa ii faci sa inteleaga "neintelesul" si ai vrea sa-si ridice si ei doar putin ochii la chipul tau mai luminos , la zambetul din coltul buzelor , la naframa ce-ti infasoara capul , sa-si ridice ochii macar o data fara sa aiba in priviri dispretul si ironia intinse la extreme...nu mai demult decit azi o surioara de-a nostra imi povestea cum a fost umilita pe strada in Romania..remarci de genul "daca a venit iarna " sau daca "face parte dintre talibani " fac parte din ceea ce noi , cei convertiti la Islam trebuie sa facem fata . Insha'Allah cu multa rabdare , perseverenta si mai ales incredere in Allah toate acestea vor fi de domeniul trecutului pentru noi toti iar societatea islamica isi va raspandi mesajul .Alhamdulillah acum traiesc intr-o tara islamica si imi este bine ...dar nu a fost intotdeauna asa.Dupa convertire a venit timpul sa-mi iau inima in dinti si sa spun lumii despre noul meu drum in viata....familia mea nu a stiut , nu stiu nici azi sau poate banuiesc ...imi aduc aminte mama a intrebat o odata "auzi tu mama dar tu ce religie mai ai ?" ... candida i-am raspuns " ei mama cum ma faci tu sa rad mereu"....dupa convertire viata se schimba complet , alte obiceiuri , alte trairi , alte aspiratii....daca alta data ti se parea normal sa vezi pe masa tatalui o sticla de vin acum totul ti se perinda prin fata ochilor inghitindu-ti lacrimile "sangerii "aidoma vinului din paharul tatalui....te gandesti oare cum sa-i zici tu lui "Oh tata arunca otrava din mana ta caci e haram si vei arde in flacarile Gheenei"...nici nu am indraznit vreodata sa fac asta ... un om sobru , inalt , robust si cu mustata tata mi s-a parut de multe ori a fi un turc , un pasha stand in jiltul lui din lemn masiv ..doar cu o privire si mi-a retezat elanul de a zice orice , oricand .... daca alta data mi se parea normal sa o vad pe mama spaland matzele porcului si facind carnati la Craciun aacum totul mi se pare o tragedie , imi vine in minte porcul ucis si sangele scurgandu-se in tarana si imi mai aduc aminte de tataia cum lua cu degetul sange si ne facea un punct in frunte ....mamei i-am spus ca nu e bine si nici macar sanatos dar nu mi-a dat ascultare " ei maica ai crescut de mica cu carne de porc si acum uite-te la tine ca n-ai patit nimik"....nu le-am zis niciodata ca sunt musulmana dar mi-am respectat religia si in timp au observat si exista mereu intrebarea de ce ?...si cum Islamul iti da raspuns la orice de ce ? asa le raspundeam si eu din ce studiasem ba mai mult le dadeam si raspunsuri sin sfera medicala...nici gand sa schimb ceva....oare cum sa ma creada pe mine mama mea ca Isus (Pacea si binecuvantarea fie cu el ) nu a fost rastignit pe cruce ??? Mamele voastre au crezut asa ceva?Alhamdulillah am avut si am parinti tare buni , nu m-au respins , nu m-au certat , nu au ras de mine dar nici nu au inteles Islamul...dar suntem in relatii foarte bune alhamdullilah.
La serviciu plecam la inceput de acasa fara hijab si ma infasuram pe strada ... aveam o masina care ma lua din apropierea casei deci nu am intrat foarte mult in contact cu lumea din afara.Am profitat de vacanta de vara avuta in Egipt si cand am pus piciorul pe pamant romanesc din nou nu am mai dat jos hijabul alhamdulillah.La munca in primele zile colegii ba mi-au zis ca nu-s sanatoasa sau daca mi-a cazut parul?? Si pentru ce ma tot imbrobodesc ? E tata musulman ? M-am maritat cu un musulman si ma obliga? Era absurd in conceptia lor ca eu colega lor asa de-o data sa vin acoperita si fara nici un motiv ... dragii mei colegi , nimeni nu m-a obligat ! E urat baticul meu ? Uite ce verde frumos si uite ce broderie! Ati mai vazut voi asa ceva in Romania? dar bunica ta la tzara poarta cumva parul in vant ? mamaia mea poarta batic si inca negru ca nu se cade femeie ca umble dezpletita si obiceiul asta nu i l-au spus musulmanii bunicii mele ... stiti voi altfel si eu nu???? Plecau capul rusinati sau radeau dar dupa ce plecam eu caci in timp portul meu demn atat la propriu cat si la figurat a adus admiratie iar cand am plecat ar fi vrut toti sa mai raman cu ei ....7 luni de zile am lucrat la aceeasi companie pina am plecat in Egipt ... modul de abordare a celor care te inconjoara este unul simplu , simplu ca si religia noastra...trebuie sa fi demn si curajos , sa pleci capul si sa treci mai departe cand fetele cu mini-fustite te arata cu degetul , le poti zambi ca doar e sunnah , vei observa ca din fetele cele rele le trece cheful de ras , nu intra in polemici cu nimeni si nu isca furtuni in jurul tau , esti mult prea mic ca sa poti face fatza unui autobuz plin de barbati si femei care vin obositi de la munca , ridica-te si ofera scaunul tau unui batran sau chiar unuia cu putin mai in varsta ca tine ...tanarul din fata ta nu va face acelasi lucru iar tu vei creste in ochii batranului...respecta parerea celui care ti se adreseaza , e parerea lui , convingerea lui cred ca si tu ai vrea ca el la randul tau sa iti respecte opinia...fusta ta e mult prea lunga ? si care este problema celui de linga tine ? e fusta ta murdara sau miroase urat? de ce i-ar pasa celui de linga tine care iti arunca priviri ironice.....cred ca si el si-ar dori ca sora lui sau mama lui sa poarte fusta ta .... s-a intamplat dupa cum spun , aceste lucruri le-am facut intocmai ..cu un argument de bun simt spus cu voce blanda si chiar un cap plecat treci proba cea de foc .... interactiunea cu lumea din jurul meu nu a fost nici cand mai dinamica , mai controversata mai vie si colorata decit in acele 7 luni cand mi-am purtat Islamul pe chip , in glas si suflet...toate le-am trecut cu bine alhamdullilah iar acum traiesc intr-o tzara islamica de unde nu as mai pleca niciodata.
Mesajul transmis in lume de tine , nou convertit la Islam , trebuie sa fie unul de pace iar pacea sa o arati prin port , prin fapte si nu uita ca rabdarea si controlul de sine fac cat o mie de cuvinte !

http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro

Comportamentul unui nou convertit intr-o societate non-musulmana
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1