Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
spusele profetului Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
spusele profetului Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
spusele profetului Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
spusele profetului Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
spusele profetului Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
spusele profetului Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
spusele profetului Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
spusele profetului Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
spusele profetului Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
spusele profetului Vote_lcapspusele profetului Voting_barspusele profetului Vote_rcap 
salim
spusele profetului Vote_lcapspusele profetului Voting_barspusele profetului Vote_rcap 
obaidat-allah
spusele profetului Vote_lcapspusele profetului Voting_barspusele profetului Vote_rcap 
Aleyna
spusele profetului Vote_lcapspusele profetului Voting_barspusele profetului Vote_rcap 
yusuf
spusele profetului Vote_lcapspusele profetului Voting_barspusele profetului Vote_rcap 
khadijah
spusele profetului Vote_lcapspusele profetului Voting_barspusele profetului Vote_rcap 
Shayistha
spusele profetului Vote_lcapspusele profetului Voting_barspusele profetului Vote_rcap 
mariamtj
spusele profetului Vote_lcapspusele profetului Voting_barspusele profetului Vote_rcap 
Amina
spusele profetului Vote_lcapspusele profetului Voting_barspusele profetului Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
spusele profetului Vote_lcapspusele profetului Voting_barspusele profetului Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 spusele profetului

Go down 
AuthorMessage
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

spusele profetului Empty
PostSubject: spusele profetului   spusele profetului Icon_minitimeSun Oct 04, 2009 6:50 am

Asalam alaikom warahmatu allahi wabaraktuh
Profetl nostru Mohammad (alaihi asalatu wasalam) a fost cel mai inzestrat in ce priveste limba araba ,a fost cel mai elevat in exprimare lingvistica, (alaihi asalatu wasalam) a fost de mic trimis in desert la arabi beduini _cum era traditia pe atunci_ ca sa creasca in mediul curat si sanatos, si pentru a invata limba araba in cel mai ridicat nivel fiind arabii beduini cei mai buni vorbitori si oratori de limba araba in comparatia cu arabii din orase.
Allah subhanahu wataalaa l-a inzestrat cu aceasta calitate dindu-i capabilitate de a exprima in cele mai putine cuvinte si la tinta, in araba acesata calitate se numeste" jwamee alkalem" "جوامع الكلم",din aceste spuse ale lui (alaihi aslatu wasalam): spune cred si indreapta-te",adica in araba:"قل أمنت ثم استقم", in aceste doua cuvinte profetul nostru a caracterizat islamul, deoarece cuvintul "cred" inseamna dogma islamica,adica credinta in Allah ,ingerii lui, cartile lui,profetii lui,lumea de apoi, si destinul( fie bine fie rau) si totalitatea lor reprezinta ((alaqida)), iar "indreapta-te inseamna sa te comporti conform acestei credinte in viata ta zi de zi cu cei din jurul tau si cu tine ,chiar si cu Allah adica in toate cerintele regilei(rugaciunea,postul, zakatul,hagi(pelerinaj).
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

spusele profetului Empty
PostSubject: Re: spusele profetului   spusele profetului Icon_minitimeTue Oct 06, 2009 2:32 am

salim wrote:
Asalam alaikom warahmatu allahi wabaraktuh
Profetul nostru Mohammad (alaihi asalatu wasalam) a fost cel mai inzestrat in ce priveste limba araba ,a fost cel mai elevat in exprimare lingvistica, (alaihi asalatu wasalam) a fost de mic trimis in desert la arabii beduini _cum era traditia pe atunci_ ca sa creasca in mediu curat si sanatos, si pentru a invata limba araba la cel mai ridicat nivel arabii beduini fiind cei mai buni vorbitori si oratori de limba araba in comparatia cu arabii din orase.
Allah subhanahu wataalaa l-a inzestrat cu aceasta calitate dindu-i capabilitatea de a exprima in cele mai putine cuvinte si la tinta, in araba acesata calitate se numeste" jwamee alkalem" "جوامع الكلم",din aceste spuse ale lui (alaihi aslatu wasalam) cum ar fi: "spune cred si indreapta-te",adica in araba:"قل أمنت ثم استقم", in aceste doua cuvinte profetul nostru a caracterizat islamul, deoarece cuvintul "cred" inseamna dogma islamica,adica credinta in Allah ,ingerii lui, cartile lui,profetii lui,lumea de apoi, si destinul( fie bine fie rau) si totalitatea lor reprezinta ((alaqida)), iar "indreapta-te inseamna sa te comporti conform acestei credinte in viata ta zi de zi cu cei din jurul tau si cu tine ,chiar si cu Allah adica in toate cerintele regilei(rugaciunea,postul, zakatul,hagi(pelerinaj).
Back to top Go down
 
spusele profetului
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Our Prophet's (pbuh ) teachings :: Sayings of the Prophet (PBUH)-
Jump to: