Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_lcap„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Voting_bar„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_rcap 
salim
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_lcap„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Voting_bar„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_rcap 
obaidat-allah
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_lcap„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Voting_bar„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_rcap 
Aleyna
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_lcap„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Voting_bar„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_rcap 
yusuf
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_lcap„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Voting_bar„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_rcap 
khadijah
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_lcap„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Voting_bar„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_rcap 
Shayistha
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_lcap„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Voting_bar„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_rcap 
mariamtj
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_lcap„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Voting_bar„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_rcap 
Amina
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_lcap„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Voting_bar„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_lcap„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Voting_bar„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS

Go down 
2 posters
AuthorMessage
mariamtj

mariamtj


Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 2009-09-30
Varsta : 45
Localizare : momentan....YOKOHAMA

„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Empty
PostSubject: „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS   „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeThu Oct 08, 2009 2:13 am

:not face: ASSALAMALEYKUM WARAHMATULAHI WABARAKATUHU Cat de DES, ne amintim de ALLAH subhanu si cat de DES practicam ”ZIKR”???...Ce importanta are ”ZIKR” in viata noastra si de ce este important sa practicam din toata inima si din tot sufletul....”ZIKR”...!HAIDE-ti sa vedem ..impreuna...ce zice ALLAH subhanu adevaratilor drepcredinciosi despre ZIKR in QUR”AN :-iata cateva AYATE (versete) despre ”ZIKR” -
    1. SURAH AL-AHZHAB 33:41-42: *41) ” O , voi care credeti , pomeniti-L pe ALLAH mereu.42) Si SLAVITI-L pe EL dimineata si seara!”...
    [list=2]
  • SURAH al-ARAF 7:205:" Pomeneste-L pe DOMNUL tau in sufletul tau( adica a profetului-salallahu aleyhi wa salam), cu umilinta si frica a o rosti cu glas tare , att dimineata cat si seara, si nu fi printre cei nepasatori."
[list=3][*] SURAH Al- JUMA`AH 62: 10 :" Apoi , dupa ce RUGACIUNEA(AS-SALAAT) a fost implinita , raspanditi-va pe pamant si cautati harul lui ALLAH subhanu si pomeniti-L mult pe ALLAH pentru ca voi sa izbanditi !"... -urmeaza-[/list][/list]
Back to top Go down
mariamtj

mariamtj


Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 2009-09-30
Varsta : 45
Localizare : momentan....YOKOHAMA

„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Empty
PostSubject: Re: „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS   „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeSat Oct 24, 2009 6:08 am

assalamaleykum warahmatulahi wabarakatuhu...!despre ZIKR in QUR'AN!
-5)surah al-'AHZAB:33:35-"Muslimilor si muslimelor, dreptcredinciosilor si dreptcredincioaselor, celor supusi si celor supuse, celor iubitori de adevar si celor iubitoare de adevar, celor statornici si celor statornice , celor smeriti si celor smerite, celor ce dau milostenii si acelora care dau milostenii, celor care postesc si acelora care postesc, celor care isi pazesc castitatea si acelora care si-o pazesc , celor care-L pomenesc pe ALLAH mereu si acelora care-L pomenesc, ALLAH subhanu le-a pregatit iertare si rasplata mare."....

-6)surah al-MUNAFIQUN:63:9:'' O, voi cei care credeti!sa nu va abata averile voastre si copiii vostri de la pomenirea lui ALLAH!"...

-7)surah al-BAQARAh:2:152:" Pomeniti-MA pe MINE si o sa-Mi aduc aminte de voi!Si sa-MI fiti multumitori, sa nu fiti fara credintafata de MINE!"....

-8)surah al-'ANKABUT:29:45:"Recita ceea ce ti s-a revelat din CARTE si implineste RUGACIUNEA(SA-SALAAT) !Rugaciunea impiedica de la ceea ce este rusinos si de la ceea ce este oprit.Iar pomenirile lui ALLAH sunt un lucru si mai mare, iar ALLAH stie ce faceti voi!"....
Back to top Go down
mariamtj

mariamtj


Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 2009-09-30
Varsta : 45
Localizare : momentan....YOKOHAMA

„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Empty
PostSubject: HADITHS   „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeSat Oct 24, 2009 6:42 am

assalamaleykum warahmatulahi wabarakatuhu

Sayydina JABIR(radianllahu anhu) a zis ca PROFETUL MUHAMAD(salallahu aleyhi wa salam) a relatat ca:"Cel mai excelent ZIKR(amintindu-ne de ALLAH subhanu) este (sa rostesti) :"LA ILAHE ILLA ALLAHU""(NU EXISTA nici un dumnezeu inafara de ALLAH)"

Abu Malik al-Harisi ibn Aasim Al -Asari(radianllahu anhu) a relatat ca PROFETUL lui ALLAH (salallahu aleyhi wa salam) a zis ca:"Curatenia este jumatatea credintei, expresia "ALHAMDULILLAH""(SLAVA LUI ALLAH)" umple balanta,iar "ALHAMDULILLAH wa SUBHANALLAH" "(CAT DE MARET ESTE ALLAH si SLAVA LUI ALLAH) umple spatiul dintre cer si pamant, RUGACIUNEA este starlucire, MILOSTENIA este dovada, RABDAREA este lumina, iar QUR'ANUL este un argument in favoarea sau impotriva ta.Oricine isi incepe astfel ziua este un vanzator al propiului suflet, fie eliberandu-l , fie ducandu-l la ruina."
(MUSLIM)
Back to top Go down
mariamtj

mariamtj


Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 2009-09-30
Varsta : 45
Localizare : momentan....YOKOHAMA

„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Empty
PostSubject: Re: „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS   „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeSat Oct 24, 2009 6:54 am

assalamaleykum warahmatulahi wabarakatuhu


Saidina SAMURAH bin Jundub(radianllahu anhu) a spus ca PROFETUL (salallahu aleyhi wa salam) a relatat ca:" Cele mai excelente cuvinte sunt patru:
" SUBHAN-ALLAHI, wel-HAMDULILLAHI,wa LAA ilahe illa ALLAH, wa ALLAHU AKBAR!!"(CAT de MARET este ALLAH, si toata SLAVA se cuvine lui ALLAH!Nu exista alta divinitate inafara de ALLAH si ALLAH este cel lai MARE!)
(MUSLIM)





ABu HURAYRAH(radiallahu anhu) a relatat ca PROFETUL (salallahu aleyhi wa salam) a zis ca:" A rosti"
Laa ilahe ill-ALLAH , wa ALHAMDULILLAH, SUBHAN-ALLAH wa ALLAHU AKBAR("Nu exista alta divinitate in afara de ALLAH,SLAVA lui ALLAH,CAT de MARET Este ALLAH, ALLAH este CEL LAI MARE)"......sunt mai iubite aceste cuvinte de ALLAH subhanu deact orice lucru care a vazut lumina soarelui.!!!"
(MUSLIM)
Back to top Go down
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Empty
PostSubject: Re: „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS   „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitimeFri Dec 04, 2009 6:34 am

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Jabir a spus ca l-a auzit pe Trimisul lui Allah(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) spunand:"Cea mai buna pomenire a lui Allah este LA ILLAHA ILLA ALLAH/NU EXISTA ALTA DIVINITATE IN AFARA DE ALLAH."

Relatat de Tirmidhi.
Back to top Go down
Sponsored content





„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Empty
PostSubject: Re: „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS   „ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS Icon_minitime

Back to top Go down
 
„ZIKR”(amintindu-ne deALLAH subhanu) in QUR”AN si HADITHS
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» SA BINECUVANTAM pe TRIMISUL lui ALLAH subhanu,pe PROFETUL MUHHAMAD(salallahu aleyhi wa salam)
» Hadiths about Paradise
» Hadiths about marriage in Islam
» Hadiths about Charity & Zakhat

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Hadith Selections-
Jump to: