Islam, My Love!

HomeCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Sat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Sun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Sat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Fri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Tue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Fri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Fri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Fri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Fri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin

salim

obaidat-allah

Aleyna

yusuf

khadijah

Shayistha

mariamtj

Amina

Mohajera ela Allah

Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

Share | 

Ingerii gandesc sau nu?

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
salim

Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

PostSubject: Ingerii gandesc sau nu?   Thu Oct 15, 2009 6:04 am

• Assalamu Aleikum
  • Ingerii nu gandesc pentru ca ei sunt facuti numai si numai pentru a executa ordinele lui Allah si sa-l venereze fara sa comenteze ,dar Iblis si djjinii gandesc pentru ca au avut ocazia si tupeul sa comenteze judecand omul(Adam) fiinta creata de El. Si aceat fapt ne duce la un adevar ca si ei gandesc ,si pentru faptul ca a creat oamenii si djjinii doar pentru adorarea Lui ,si dovada(Dalil) ce ne-a anuntat Allah in Coran:
  • 1.In Surat "SSad":"A zis [Iblis]: “Eu sunt mai bun decât el! Pe mine m-ai plãmãdit din foc, în vreme ce pe el l-ai plãmãdit Tu din lut!”. 
  • 2.Si in Surat "Al Israa":"i când Noi le-am zis îngerilor “Prosternaþi-vã înaintea lui Adam” , s-au prosternat ei, afarã de Iblis, care a zis: “Sã mã prosternez eu dinaintea aceluia pe care L-ai creat din lut?”.
  • Aici observam clar ca ingerii n-au ezitat executarea ordinului lui Allah, dar Iblis a facut-o.
  • 3.In Surat "Al- Aaraf":":"Noi am fãcut pentru Gheena pe multi dintre djinni si oameni . Ei au inimi, dar nu pricep cu ele; ei au ochi, dar nu vãd cu ei; ei au urechi, dar nu aud cu ele . Acestia sunt asemenea dobitoacelor"
  • 4.In Surat Al-Dzariyat":"Eu nu i-am creat pe djinni si oameni decât pentru ca ei sã Mã adore"
  • Aceste  reprezinta o dovada certa si clara  ca ingerii nu gandesc ,si djjinii gandesc ca si omul , de aceea si oamenii si djjinii vor suporta consecintele necredintei.
Back to top Go down
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 44
Localizare : Cairo, Egypt

PostSubject: Re: Ingerii gandesc sau nu?   Thu Oct 15, 2009 3:11 pm

Jazach Allah Khayran,

am mai invatat ceva pe ziua de astazi. Habar nu aveam ( inca ) de punctul de vedere islamic aspra ingerilor. Conceptia crestina ( ortodoxa, catolica, protestanta) e total diferita. Ingerii sunt categorizati in cete si sunt inzestrati cu personalitate, cu ratiune, simtire si gandire. Sunt, in unele privinte chiar superiori oamenilor, pentru ca, datorita spiritualitatii lor incidenta de pacat e mai mica. Dar punctul de vedere islamic este cel adevarat, cel logic. E simplu de inteles in Islam, nu ai nevoie de cunostinte filosofice.
Frate Salim, posteaza tot asa subiecte interesante, ca tare mai avem nevoie, multumim.
Back to top Go down
http://submissiontoallaah.forumotion.net
salim

Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

PostSubject: Re: Ingerii gandesc sau nu?   Fri Oct 16, 2009 1:12 am

Admin wrote:
Jazach Allah Khayran,

am mai invatat ceva pe ziua de astazi. Habar nu aveam ( inca ) de punctul de vedere islamic aspra ingerilor. Conceptia crestina ( ortodoxa, catolica, protestanta) e total diferita. Ingerii sunt categorizati in cete si sunt inzestrati cu personalitate, cu ratiune, simtire si gandire. Sunt, in unele privinte chiar superiori oamenilor, pentru ca, datorita spiritualitatii lor incidenta de pacat e mai mica. Dar punctul de vedere islamic este cel adevarat, cel logic. E simplu de inteles in Islam, nu ai nevoie de cunostinte filosofice.
Frate Salim, posteaza tot asa subiecte interesante, ca tare mai avem nevoie, multumim.
Assalamu Aleikum
Jazachi Allahu khyran
Wa In Shaa Allah continuam cum asemenea subiecte interesante .
Multumesc pentru urmarirea subiectelor mele.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Ingerii gandesc sau nu?   

Back to top Go down

Ingerii gandesc sau nu?
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1