Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Viata in al - Barzakh Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Viata in al - Barzakh Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Viata in al - Barzakh Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Viata in al - Barzakh Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Viata in al - Barzakh Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Viata in al - Barzakh Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Viata in al - Barzakh Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Viata in al - Barzakh Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Viata in al - Barzakh Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Viata in al - Barzakh Vote_lcapViata in al - Barzakh Voting_barViata in al - Barzakh Vote_rcap 
salim
Viata in al - Barzakh Vote_lcapViata in al - Barzakh Voting_barViata in al - Barzakh Vote_rcap 
obaidat-allah
Viata in al - Barzakh Vote_lcapViata in al - Barzakh Voting_barViata in al - Barzakh Vote_rcap 
Aleyna
Viata in al - Barzakh Vote_lcapViata in al - Barzakh Voting_barViata in al - Barzakh Vote_rcap 
yusuf
Viata in al - Barzakh Vote_lcapViata in al - Barzakh Voting_barViata in al - Barzakh Vote_rcap 
khadijah
Viata in al - Barzakh Vote_lcapViata in al - Barzakh Voting_barViata in al - Barzakh Vote_rcap 
Shayistha
Viata in al - Barzakh Vote_lcapViata in al - Barzakh Voting_barViata in al - Barzakh Vote_rcap 
mariamtj
Viata in al - Barzakh Vote_lcapViata in al - Barzakh Voting_barViata in al - Barzakh Vote_rcap 
Amina
Viata in al - Barzakh Vote_lcapViata in al - Barzakh Voting_barViata in al - Barzakh Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
Viata in al - Barzakh Vote_lcapViata in al - Barzakh Voting_barViata in al - Barzakh Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 Viata in al - Barzakh

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Viata in al - Barzakh Empty
PostSubject: Viata in al - Barzakh   Viata in al - Barzakh Icon_minitimeThu Dec 03, 2009 4:22 am

traducere in romaneste a unor parti din cartea "Life in al-Barzakh" scrisa de Muhammad al- Jibaly

Sa-ti doresti sa-L intalnesti pe Allah

Cea mai mare dorinta a unui adevarat credincios este aceea de a -si intalni Domnul in viata de dincolo. Profetul ( pacea fie asupra sa ) a spus: "Cine iubeste sa-L intalneasca pe Allah, Allah iubeste sa-l intalneasca , de asemenea; iar cine uraste sa-L intalneasca pe Allah, Allah uraste, de semenea sa-l intalneasca".

Prezenta lui Sheitan in momentul mortii

Sheitan munceste foarte mult sa - i indemne pe oameni sa comita actiuni diavolesti.
momentul mortii este ultima sansa pe care Sheitan o are spre a incerca sa-l faca pe credincios sa-si incheie viata cu pacat, necredinta sau neascultare. Profetul, pacea fie asupra sa, a spus intr-un hadeeth inregistrat de Jabir Bin Abdillah:
"Intr-adevar, Shaytan este pe langa voi in toate actiunile voastre. El e prezent atunci cand mancati; daca o bucata de mancare cade pe jos, ia-o, sterge murdaria de pe ea si mananc-o, in loc sa o lasi pentru Shaytan. dupa ce ai terminat de mancat, linge-ti degetele, pentru ca nu stii in care parte anume din mancare este binecuvantarea."
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Viata in al - Barzakh Empty
PostSubject: Re: Viata in al - Barzakh   Viata in al - Barzakh Icon_minitimeWed Dec 16, 2009 3:50 am

Salam Alaykum,
voi continua traducerea selectiva a cartii, dupa priceperea mea. Allah stie mai bine!

Dorinta necredinciosului de a se intoarce la viata

Asa cum este descris in hadith -urile inregistrate de Ubadah and Abu Hurayah, cand realitatea mortii ajunge la un credincios, el o primeste dorind sa-si intalneasca Domnul. Un necredincios, pe de alta parte, se teme de o asemenea intalnire si o uraste. Allah spune: "Abia cand vine moartea la unul dintre ei, zice el:"Doamne, adu-ma pe mine inapoi , pentru ca eu sa fac bine, in cele pe care le-am lasat!" Nicidecum! Acesta este un cuvant pe care el il va rosti. Iar in urma lor este o despartire, pana in ziua cand vor fi sculati din morti. (Sura Al - Mu'minun. 99 - 100 )

Durerile mortii

Moartea vine cu dureri agonice de care nicio fiinta umana nu este scutita - nici macar profetii. Aishah a spus ca Profetul lui Allah a spus:

"Nu este alt dumnezeu in afara de Allah! Intr-adevar, moartea vine cu dureri agonice."

Prea tarziu pentru encredinciosi sa-si declare credinta

Allah va refuza declaratia de credinta facuta in momentul mortii.

Primul pas in lumea de dincolo

Moartea este primul pas in Lumea de Dincolo iar mormantul este prima locuinta a Lumii de Dincolo. Hani, servitorul lui Uthman Bin 'Affan a povestit ca de cate ori Uthman se afla in apropierea unui mormant, plangea pana cand isi uda barba. I-au spus: "Nu plangi atunci cand iti amintesti de Paradis sau de Foc dar plangic and iti amintesti de mormant!" El a raspuns: "Intr-adevar, l-am auzit pe Profetul lui Allah spunand:
"Mormantul este prima locuinta a Lumii de Dincolo; daca cineva face acest pas in siguranta, ceea ce urmeaza este mai usor; daca cineva nu trece de acest pas in sugranta, ceea ce urmeaza va fi mai oribil."
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Viata in al - Barzakh Empty
PostSubject: Re: Viata in al - Barzakh   Viata in al - Barzakh Icon_minitimeFri Feb 19, 2010 3:27 am

Momentul mortii

Atunci cand moartea se apropie, credinciosul ( Mu'min) este fericit deoarece, barierele de natura materiala sunt pe cale sa se dizolve si pentru ca el este pe punctuld e a se intalni cu domnul sau. Pe de alta pparte, necredinciosul este ingrozit sa realizeze ca pedeapsa sa este iminenta. Sufletul sau este scos cu forta din corp , avand cele mai dezgustatoare mirosuri.

Evenimentele care au loc in momentul mortii privite in mod comparativ: Credinciso versus necredincios:

1. Ingerii coboara din ceruri sa fie martori la moarte:

Credinciosul - ingerii ce participa la moartea acestuia sunt ingeri ai indurarii, fetele lor sunt albe si stralucitoare ca soarele.
Necredinciosul - - ingerii pedepsei, puternici, cu fete intunecate;

2. Lucruri aduse de ingerii martori:

Credinciosul- ingerii aduc o bucata de matase alba din Jannah
Necredinciosul - ingerii aduc cu ei material grosolane fabricate in Iad;

3. Pozitia ingerilor - ei stau in asa fel incat pot fi vazuti de cel care moare; ingerul mortii i se aseaza la cap;

4. Ce anume zic ingerii martori sufletului care e pe cale de a se desprinde din lumea aceasta

Credinciosului - -"Desparte-te de trup si calatoreste spre fericirea promisa si garantata de Allah"
Necredinciosului - - "Desparte-te de trup si calatoreste spre pedeapsa data de mania lui Allah."

5. Plecarea sufletului din corp

Sufletul credinciosului - paraseste sufletul tot atat de usor ca apa care curge; ingerul mortii il ia usor;
Sufletul necredinciosului - - sufletul acestuia este ingrozit si se agata de corp; ingerul mortii extrage sufletul cu forta.

6. Sentimentele celui care moare legate de apropiata intalnire cu Allah'

Credinciosul - - isi doreste si iubeste gandul ca se va intalni curand cu Allah;
Necredinciosul - - uraste si se teme de aceasta intalnire;

7. Ce spune cel care moare in momentul in care sufletul sau paraseste corpul

Credinciosul - - Da slava lui Allah
Necredinciosul - - Cere sa fie reintors la viata de pe pamant

8. Portile Raiului si gardienii

Pentru credincios - portile se deschid pentru acesta iar gardienii se roaga lui allah ca acest suflet sa intre la ei;
Pentru necredincios - - portile raman inchise in timp ce gardienii se roaga lui Allah sa nu trimita acest om in Rai;

9. Ce fac ingerii martori dupa ce primesc sufletul in mainile lor de la ingeruul mortii

Sufletul credinciosului - i este infasurat intr-un material minunat provenit din Rai;
Sufletul necredinciosului - este infasurat intr-un material fabricat din Iad;

10. Mirosul emanat de sufletul care pleaca


Sufletul credinciosului - emana un miros neasemuit de mosc
Sufletul necredinciosului - emana un miros de putrefactie, ceva ce nu exista pe pamant
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Viata in al - Barzakh Empty
PostSubject: Re: Viata in al - Barzakh   Viata in al - Barzakh Icon_minitimeFri Feb 19, 2010 7:36 pm

Calatoria la Rai si intoarcerea inapoi


Dupa despartirea de trup, sufletele calatoresc inspre Rai. Sufletele credinciosilor ( Mu'min) sunt calduros intampinate si sunt lasate sa cunoasca tot Raiul. Ele intalnesc acolo sufletele celorlalti credinciosi si primesc aprecierea lui Allah inainte de a se intoarce inapoi in trupuri.
Sufletele necredinciosilor sunt condamnate si nu sunt primitte sa viziteze raiul.Primesc cuvintele dezaprobatoare ale lui allah inainte de a cadea inapoi in trupuri.
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
Sponsored content





Viata in al - Barzakh Empty
PostSubject: Re: Viata in al - Barzakh   Viata in al - Barzakh Icon_minitime

Back to top Go down
 
Viata in al - Barzakh
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ce semnificatie reprezinta Coranul in viata mea?
» Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo
» Oare exista extratereștri si viata pe alte planete?
» Nasheed:"Intreaga mea viata este pentru Allah"

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Viata de Dincolo / Hereafter :: Calatoria inevitabila-
Jump to: