Islam, My Love!

HomeCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Sat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Sun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Sat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Fri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Tue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Fri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Fri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Fri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Fri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin

salim

obaidat-allah

Aleyna

yusuf

khadijah

Shayistha

mariamtj

Amina

Mohajera ela Allah

Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

Share | 

Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 44
Localizare : Cairo, Egypt

PostSubject: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Wed Dec 16, 2009 4:06 am

Paradisul este înconjurat de greutăţi, în timp ce Iadul este înconjurat de pofte

Abu Huraira (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Când Allah a creat Paradisul, El i-a poruncit lui Jibriil / îngerul Gavriil (pacea fie asupra sa!): «Du-te să îl vezi!». Aşa că el a mers şi l-a văzut. Apoi s-a întors şi a spus: «O, Allah, pe Gloria Ta (jur)! Cine va auzi de el va dori să intre». Atunci El l-a înconjurat de lucruri neplăcute (dificultăţile adorării) şi a spus: «O, Jibriil! Du-te (iarăşi) şi priveşte-l!». Aşa că el a mers să îl privească. Apoi s-a întors şi a spus: «O, Allah, pe Gloria Ta (jur)! Îmi este teamă că nimeni nu va intra în el»”. Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Când Allah a creat Iadul, El a spus: «O, Jibriil, du-te să îl vezi!». Aşa că el a mers şi l-a văzut. Apoi s-a întors şi a spus: «O, Allah, pe Gloria Ta (jur)! Nimeni dintre cei care vor auzi de el nu vor intra în el». Aşa că (El) l-a înconjurat de pofte (dorinţe lumeşti) şi a spus: «O, Jibriil! Du-te înapoi să îl vezi!». El s-a dus din nou pentru a-l vedea şi s-a întors spunând: «O, Allah, pe Gloria Ta (jur)! Îmi este teamă că nimeni nu va reuşi să nu intre în el»”.
Acest hadis este bun (hasan) şi a fost relatat de Abu Da’ud, Tirmidhi, Nasa’i, de Ahmad în „Musnad” şi de Al-Hakim în „Mustadrak”.
Allah a promis Paradisul ca răsplată celor care fac fapte bune de dragul Lui. Dar omul este călăuzit greşit de Şeitan şi de poftele lumeşti care îl determină să facă fapte rele ce îl conduc spre Iad. Cel care trece prin greutăţi pentru Allah, tocmai prin aceste greutăţi va fi condus spre lăcaşul etern al fericirii.

sursa : 100 Hadisuri Qudsi - Editura Taiba
Back to top Go down
http://submissiontoallaah.forumotion.net
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Wed Dec 16, 2009 4:08 am

O parte din ceea ce Allah a pregătit pentru slujitorii Lui drepţi

Abu Huraira (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Allah Atotputernicul şi Gloriosul a spus: «Am pregătit pentru slujitorii Mei drepţi ceea ce niciun ochi nu a văzut şi nicio ureche nu a auzit şi nicio minte umană nu şi-a închipuit (de care nicio inimă umană n-a fost străbătută)»”.
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Bukhari, Muslim, Tirmidhi şi Ibn Majah.
Mai târziu, Abu Huraira a spus: „Recită dacă vrei: «Dar niciun suflet nu ştie ce-i este ascuns ca bucurie»”.
Ceea ce Allah Preaînaltul a pregătit pentru credincioşi în Jannah (Paradis) este dincolo de orice descriere, imaginaţie sau percepţie. Ceea ce citim în legătură cu aceasta în Nobilul Coran reprezintă doar ceea ce creierul uman poate înţelege. Dar Paradisul este dincolo de toate acestea.

Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Wed Dec 16, 2009 4:34 am

Ultimul om care va intra în Paradis ‘Abdullah bin Mas‘ud (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Ultimul care va intra în Paradis va fi un om care merge o dată, se împiedică o dată şi este ars de foc o singură dată. Când va ajunge dincolo de el, se va întoarce şi va spune: «Binecuvântat fie El, Cel care m-a salvat de tine şi mi-a dat ceea ce El nu a dat nimănui în vremurile de dinainte sau de acum». Apoi un copac va fi adus pentru el. Iar el va spune: «O, Domnul meu! Adu-mă mai aproape de copac ca să mă pot adăposti la umbra lui şi să beau din apa sa». Allah Atotputernicul şi Gloriosul va spune: «O, fiu al lui Adam! Dacă îţi voi dărui acestea, Îmi vei cere altceva». El va spune: «Nu, Domnul meu». El a promis că nu va mai cere altceva. Domnul lui îl va ierta, pentru că El vede că omul nu are răbdare. Astfel, îl va apropia de copac. Apoi, acesta se va adăposti la umbra sa şi va bea din apa sa. După aceea, un copac mai frumos decât primul va fi adus în faţa sa. El va spune: «O, Allah! Adu-mă mai aproape de acest copac ca să pot să beau din apa lui şi să mă adăpostesc la umbra sa. Nu îţi voi mai cere nimic altceva». Allah va spune: «O, fiu al lui Adam! Nu Mi-ai promis că nu Îmi vei cere altceva?». El va răspunde: «Probabil nu Îţi voi mai cere nimic, dacă mă vei aduce mai aproape de el». Şi a promis că nu va mai cere altceva. Domnul lui îl va ierta, pentru că ştie că nu îşi va ţine cuvântul. Oricum, El îl va aduce mai aproape de copac. Bărbatul se va adăposti la umbra sa şi va bea din apa sa. Apoi, un copac mai frumos decât primii doi va fi adus la poarta Paradisului. El va spune: «O, Allah! Te rog, du-mă mai aproape de acest copac pentru a mă bucura de umbra lui şi a bea din apa sa. Nu Îţi voi mai cere nimic». Domnul lui îl va ierta pentru că nu a rezistat în faţa tentaţiei. Aşa că El îl va apropia de copac. Când îl va aduce aproape de el, acesta va auzi vocile locuitorilor Paradisului. El va spune: «O, Allah! Primeşte-mă şi pe mine». Allah va spune: «O, fiu al lui Adam! Ce va pune capăt cerinţelor tale de la Mine? Te va mulţumi dacă îţi voi da (întreaga) lume şi încă una pe deasupra, la fel ca ea?». Bărbatul va răspunde: «Râzi de mine, deşi Tu eşti Stăpânul Lumilor?»”.

Relatând acest hadis, Ibn Mas‘ud a râs şi a întrebat (ascultătorii): „De ce nu mă întrebaţi de ce râd?”. Ei au spus: „De ce râzi?”. El a răspuns: „În acelaşi fel şi Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a râs (când a spus acest hadis ), iar companionii l-au întrebat: «De ce râzi, o, Profet al lui Allah?». El a răspuns: «Din pricina râsului Stăpânului Lumilor când doritorul Paradisului a spus: ´Râzi de mine, deşi Tu eşti Stăpânul Lumilor?´. Atunci Allah va spune: «Nu râd de tine, dar pot să fac tot ceea ce doresc»”.
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Muslim.
Acest hadis subliniază faptul că ultima persoană care va intra în Paradis va trece prin diferite etape. De asemenea, hadisul ilustrează acel aspect al naturii umane care nu lasă omul să fie mulţumit cu un singur lucru şi îl face întotdeauna să îşi dorească ceva mai bun decât are.
Abu Dhar (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Îl cunosc pe ultimul dintre locuitorii Iadului care vor ieşi de acolo şi pe ultimul dintre oamenii care vor intra în Paradis. El este un bărbat care va fi adus înaintea lui Allah în Ziua Judecăţii. Apoi Allah le va porunci îngerilor: «Întrebaţi-l despre păcatele minore şi ascundeţi-le pe cele majore». Apoi i se va spune: «În ziua cutare ai înfăptuit păcatele cutare şi în ziua cutare ai comis cutare faptă rea»”. Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a adăugat: „I se va spune: «În locul fiecărei fapte rele, ţi se va da o faptă bună»”. Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a continuat: „Păcătosul va spune: «O, Doamne! Am comis fapte pe care nu le găsesc amintite aici»”. Naratorul a spus: „Într-adevăr l-am văzut pe Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) râzând până când i s-au văzut premolarii (deoarece păcătosul a fost iertat)”.
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Tirmidhi.
Astfel Allah va proteja un păcătos cu Îndurarea Sa. Păcătosului i se vor părea foarte mari chiar şi păcatele sale minore şi se va simţi atât de ruşinat de ele, încât nu va fi în stare să-I ceară lui Allah Paradisul.
Back to top Go down
yusuf

Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Thu Dec 17, 2009 3:35 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Abu Huraira (Allah sa il aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a zis :"Pomeniti des despre cea care distruge placerile - moartea."

Relatat de Tirmidhi.
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Sat Dec 19, 2009 12:51 am

Superioritatea credinciosului

17. Abu Huraira (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Allah Atotputernicul şi Gloriosul a spus: «Cu adevărat, credinciosul este în fiecare loc bun cu Mine. El Mă slăveşte chiar şi când îi iau sufletul dintre coaste»”.
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat în cartea lui Ahmad - „Musnad”.
În acest hadis ni se evidenţiază că Allah Atotputernicul şi Gloriosul răsplăteşte suferinţa unui credincios în clipa morţii şi îl răsplăteşte şi mai mult pe cel care, în timpul acestei suferinţe a morţii, cauzată de Allah Atotputernicul şi Gloriosul, încă Îl slăveşte pe Allah Atotputernicul şi Gloriosul.

Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Wed Dec 30, 2009 5:20 am

Questioning on the Day of Judgement

Narrated by Abu Barzah Nadlah ibn Ubayd al-Aslami: The Prophet (peace be upon him) said: A servant of Allah will remain standing on the Day of Judgment till he is questioned about his age and how he spent it; and about his knowledge and how he utilized it; about his wealth from where he acquired it and in what (activities) he spent it; and about his body as to how he used it [Tirmidhi, 407].
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Fri Jan 01, 2010 2:26 am

Ziua de Apoi, Raiul si Iadul

Abu Hurairah (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra Sa!) a spus: "In Ziua de Apoi drepturile vor fi inapoiate proprietarilor, pana ce si o oaie fara coarne isi va lua dreptul de la oaia cu coarne (care a impuns-o, profitand ca are coarne)."

Abdullah ibn Mas'ud (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus:"Primul lucru care va fi judecat in Ziua de Apoi este crima".

Usamah (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra Sa!) a spus: "Am stat la usa Raiului si am vazut ca majoritatea celor care au intrat a fost alcatuita dinc ei sarmani, in timp ce bogatii erau opriti ( pentru a da socoteala ) si s-a poruncit celor care vor intra in Iad sa se indrepte catre Iad. Atunci m-am asezat la poarta Iadului si am vazut ca majoritatea celor care intrau era alcatuita din femei."
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Tue Jan 12, 2010 3:58 am

Locuitorilor Paradisului li se vor da ocupaţii (dacă doresc aceasta)

Abu Huraira (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a relatat un hadis, în timp ce un beduin se afla în compania sa: „Unul dintre locuitorii Paradisului va cere permisiunea Domnului său pentru a cultiva pământul. Allah îl va întreba: «Nu ai ceea ce-ţi doreşti?». El va răspunde şi va spune: «Dar îmi place să cultiv (pământul)». După ce bărbatului i se va da permisiunea, el va planta seminţele. Plantele vor creşte, se vor coace şi vor fi gata de secerat. Apoi recolta va fi aşezată în căpiţe ca nişte munţi imenşi. Apoi Allah Atotputernicul şi Gloriosul va spune: «O, fiu al lui Adam! Nimic nu te poate mulţumi». Auzind acestea, beduinul a remarcat: «O, Profet al lui Allah! Acest bărbat trebuie să fie ori din Quraiş (un emigrant), ori din Ansari (un locuitor al Medinei), pentru că ei sunt cultivatori, în timp ce noi nu suntem». Auzind aceasta, Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a râs”.
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Bukhari.
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Tue Jan 12, 2010 4:02 am

Superioritatea martirilor

Masruq a relatat: „L-am întrebat pe ‘Abdullah bin Mas‘ud (Allah să fie mulţumit de el!) de acest verset:
«Să nu crezi că cei care au fost ucişi pe calea lui Allah [martirii] sunt morţi! Dimpotrivă, ei sunt vii la Domnul lor şi sunt bine dăruiţi [din roadele Raiului]» (Coran 3: 169).
El, ‘Abdullah bin Mas‘ud (Allah să fie mulţumit de el!), a spus: «L-am întrebat pe Profet (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) despre semnificaţia acestui verset. El ni l-a explicat astfel:
Sufletele lor sunt înăuntrul unor păsări verzi, lângă felinare suspendate de Tronul Divin, cutreierând liber prin Paradis, oriunde doresc. Apoi, ele se adăpostesc la aceste felinare. Odată, Domnul lor s-a uitat la ei şi le-a spus: ´Mai doriţi altceva?´. Ei au spus: ´Ce altceva am mai putea dori? Cutreierăm liber în Paradis, oriunde dorim´. Allah le-a pus aceeaşi întrebare de trei ori. Când au simţit că nu vor scăpa de această întrebare, ei au spus: ´O, Doamne! Ne-am dori să ne pui sufletele înapoi în corpurile noastre, pentru a putea fi ucişi pe calea Ta încă o dată´. Când Allah a văzut că nu mai au nicio dorinţă, au fost lăsaţi (să se bucure de Rai)´»”.
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Bukhari,
Un Şahid este un martir care a luptat de dragul lui Allah Atotputernicul şi Gloriosul şi a fost omorât. În ierarhia Paradisului, rangul său urmează imediat după cel al unui Siddiq - cel care a fost un predecesor şi primul care a crezut în Profetul Lui; de exemplu: Abu Bakr (Allah să fie mulţumit de el!). Rangurile sunt ierarhizate după cum urmează: Profeţii, apoi Siddiq, apoi martirii, apoi cei drepţi. Acest hadis, precum şi hadisurile 41, 42 şi 43, ne subliniază Îndurarea lui Allah Atotputernicul şi Gloriosul revărsată asupra martirilor în Viaţa de Apoi şi chiar şi în mormânturile lor, înainte de înviere.

Anas (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul lui Allah (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Un bărbat dintre oamenii Paradisului va fi adus în faţă. Allah Atotputernicul şi Gloriosul îl va întreba: «O, fiu al lui Adam! Cum ţi se pare casa ta?». El va răspunde: «O, Domnul meu! Este cea mai bună casă», apoi Allah va spune: «Cere şi doreşte-ţi orice îţi place». Bărbatul va spune: «Te-aş ruga să mă trimiţi înapoi în lume pentru a fi ucis pe calea Ta de zece ori»”. Aceasta se datorează superiorităţii statutului de martir şi poziţiei înalte pe care martirii o vor ocupa în Rai.
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Nasa’i.

Ibn Umar (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) L-a citat pe Allah Atotputernicul şi Gloriosul, spunând: „Oricăruia dintre slujitorii Mei care iese la luptă pe calea Mea, căutând mulţumirea Mea, îi garantez, dacă se întoarce, răsplata pe care o merită şi prăzi de război (în timpul vieţii sale) şi, dacă moare, Eu îl voi ierta, voi fi Îndurător cu el şi îl voi lăsa să intre în Paradis”.
Acest hadis este cu siguranţă autentic (sahih) şi a fost relatat în „Musnad” de Ahmad.
Un soldat care luptă pe calea lui Allah va fi cel mai bine răsplătit de Allah atât în această lume, cât şi în cea de Apoi.

sursa 100 Hadisuri Qudsi - Editura Taiba
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Mon May 24, 2010 7:13 pm

Abu Hurairah (Allah să fie mulŃumit de el!) a relatat că Profetul (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Cine vizitează un bolnav sau vizitează un om pentru Allah este chemat si i se spune: «Tu esti dintre cei buni, actiunea ta este binecuvântată si ai
căpătat o casă în Paradis.»”
Relatat de Tirmidhi.

Abdullah (Allah să fie mulŃumit de el!), fiul lui Masud, a relatat că Profetul (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Nu intră în Paradis cine are în inimă fie si un grăunte de fală.” Atunci unul a întrebat: „Si dacă omului îi place să aibă hainele si încăltările frumoase?” Profetul (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a răspuns: „Allah este Bun si Lui Îi place ceea ce este bun. AroganŃa anulează dreptatea si te face să îi consideri pe altii mai prejos decât tine.”
Relatat de Muslim.
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Mon May 24, 2010 7:31 pm

Yiad (Allah să fie mulŃumit de el!), fiul lui Himar, a relatat că Profetul (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Dintre locuitorii Paradisului este
acela care este îndurător si are o inimă blândă faŃă de fiecare rudă si fată de
fiecare musulman.”

Relatat de Muslim
.

Abu Hurairah (Allah să fie multumit de el!) a relatat că Profetul (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Nu veŃi intra în Paradis până ce nu veti crede si nu veti crede până ce nu vă veti iubi. Să nu vă îndrum către un lucru prin care, atunci când îl faceti, să vă
iubiti? Răspânditi salutul între voi!”
Relatat de Muslim
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Mon May 24, 2010 7:33 pm

Abu Masud (Allah să fie multumit de el!) a relatat că Profetul (Pacea si binecuvântarea
lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiti sinceri, căci sinceritatea conduce la cele
bune, iar cele bune conduc la Paradis! Cel care este sincer si caută să fie întotdeauna
sincer este scris la Allah ca fiind sincer.Feriti-vă de minciună, căci minciuna conduce către cele rele, iar cele rele conduc către Foc! Cel care minte si caută întotdeauna să mintă va fi scris la Allah ca fiind mincinos.”

Relatat de Bukhari si Muslim.
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Thu May 27, 2010 3:52 pm

Abu Huraira (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul Muhammad (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „În Ziua de Apoi, Ibrahim / Avram (pacea fie asupra sa!) îşi va vedea tatăl Azar (într-o stare jalnică), iar faţa lui va fi întunecată şi plină de praf. Atunci Ibrahim îi va reaminti: «Nu ţi-am spus eu să nu te impotrivesti mie ?». Tatăl lui îi va răspunde: «Astăzi nu te voi nega!». Apoi Ibrahim va spune: «O, Allah! Mi-ai promis să nu mă dezonorezi în Ziua de Apoi. Şi ce este mai ruşinos pentru mine decât tatal meu ?». Allah Atotputernicul şi Gloriosul va spune: «Am interzis Paradisul pentru necredincioş. Apoi se va spune: «O, Ibrahim, priveşte! Ce este sub picioarele tale?». El se va uita şi
îşi va vedea tatăl ca o hienă, murdărit cu noroi, prins de picioare şi aruncat în Iad”.
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Bukhari.
Din cauza necredinţei, Azar nu va fi iertat, în pofida intervenţiei fiului său Ibrahim / Avram (pacea fie asupra sa!) pentru el, ci va fi transformat într-un animal şi trimis în Iad. De asemenea, acest hadis ne arată că păgânilor, cu oricine s-ar înrudi, le va fi interzis pentru totdeauna să intre în Paradis. Ei vor rămâne în Iad şi vor suferi chinurile pedepsei de care au fost avertizaţi prin profeţii lui Allah, de-a lungul timpului.
sursa "100 Hadithuri Qudsi"
Back to top Go down
Admin
Admin

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   Thu May 27, 2010 4:05 pm

Abu Huraira (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Odată, Paradisul şi Iadul s-au certat. Iadul a spus: «Mi s-a dat întâietate în a-i primi pe asupritori şi tirani». Paradisul a
spus: «Ce este în neregulă cu mine de numai oamenii slabi şi umili intră în mine?». Allah Atotputernicul şi Gloriosul i-a spus Paradisului: «Tu eşti Îndurarea Mea. Prin tine Îmi voi manifesta Îndurarea asupra celor cărora Eu doresc dintre slujitorii Mei». Şi El a spus Iadului: «Tu eşti pedeapsa. Prin tine Eu voi pedepsi pe cine doresc dintre slujitorii Mei»”. Profetul (pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a adăugat: „Fiecare dintre ei va fi umplut. Cât despre Iad, nu va fi plin până când Allah nu-Şi va aşeza Slăvitul Lui picior în el. Apoi (Iadul) va spune: «Destul! Destul! Destul!». Atunci toate părţile sale vor fi pline. Allah nu va fi nedrept faţă de niciuna dintre creaţiile Sale. În ceea ce priveşte Paradisul, Allah va crea alte făpturi (pentru a-l umple)”.
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost relatat de Bukhari şi Muslim.

În Ziua Judec
ăţii, Allah Atotputernicul şi Gloriosul va umple Iadul aşezându-Şi piciorul (un picior care se potriveşte Gloriei Sale şi pe care nicio minte umană nu îl poate înţelege). Cât despre Paradis, El îl umple cu noi creaţii. Acest hadis ne dezvăluie că Îndurarea lui Allah întrece Mânia Lui, deoarece El nu va umple Paradisul aşezându-Şi, de asemenea, piciorul.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo   

Back to top Go down

Hadith-uri care descriu Viata de Dincolo
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» taking care of someone's baby
» Hadith Qudsi 23