Islam, My Love!

HomeCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Sat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Sun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Sat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Fri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Tue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Fri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Fri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Fri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Fri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin

salim

obaidat-allah

Aleyna

yusuf

khadijah

Shayistha

mariamtj

Amina

Mohajera ela Allah

Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

Share | 

Ce inseamna "A fi musulman"

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 43
Localizare : Cairo, Egypt

PostSubject: Ce inseamna "A fi musulman"   Mon Feb 01, 2010 6:58 pm

A fi musulman implica urmatoarele:

- Sa cred ca Allah cel Atotputernic si Atoatestiutor este Creatorul universului si El este de ajuns pentru Sine si nu are nevoie de creatiile Sale.
Acest lucru este demonstrat si de frumusetea si de complexitatea acestui univers. Fiecare parte a universului are nevoie de cealalta pentru a-si asigura existenta si stabilitatea. O singura parte nu poate sa existe de una singura. Un univers atat de minunat nu poate sa existe fara concepere si sustinere de la Allah Atotputernicul.

- Sa cred ca Allah a creat aceasta lume cu uns cop bine definit pentru ca nu se potriveste cu caracteristica Sa de perfectiune sa fi creat acest univers in zadar.
Scopul crearii acestei lumi nu poate fi cunoscut decat prin intermediul trimisilor si a Cartilor Lui. Allah Preainaltul spune in Quranul cel Sfant: "Oare credeti ca v-am creat pe voi fara rost si ca nu va veti intoarce la Noi? Preainalt este Allah, Stapanul adevarat! Nu este Dumnezeu afara de El, Stapanul Tronului Sublim! (Surat Al-Mu'minun: 115 - 116 )

-Sa cred ca scopul existentei in aceasta lume este de a-L cunoaste asa cum S-a descris El Insusi in Sfantul Quran, de a ma supune si de a-L adora pe Allah.
Allah Preainaltul spune: "Eu nu i-am creat pe djinni si pe oameni decat pentru ca ei sa Ma adore./ Eu nu voiesc de la ei intretinere si nici nu voiesc ca ei sa Ma hraneasca pe Mine./ Ci Allah este Intretinatorul, Stapanul Puterii, Cel Statornic. " (Surat Adh Dhariat : 56 - 58)

-Sa cred ca Paradisul este rasplata pentru cel dreptcredincios (mu'min) si Iadule ste pedeapsa pentru cel care nu crede.
Allah Preainaltul spune in Quranul cel Sfant: "O parte vor fi in Rai si o parte vor fi in Foc" ( Surat As - Sura 7 )

- extrase dintr-o carte a fundatiei Taiba, Romania
va urma
Back to top Go down
http://submissiontoallaah.forumotion.net
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 43
Localizare : Cairo, Egypt

PostSubject: Re: Ce inseamna "A fi musulman"   Sat Jul 31, 2010 10:21 pm

- Sa cred ca Allah i-a trimis pe mesagerii Lui cu Carti revelate pentru ca toti oamenii sa-L cunoasca, sa stie scopul lor in aceasta lume si destinatia lor finala. Profetul Muhammad (pacea fie asupra sa) este ultimul dintre toti profetii pe care Allah I-a trimis. El a fost ajutat si intarit de Allah cu Quraanul, singurul miracol care va dainui pentru totdeauna pana in Ziua Judecatii.

- Sa cred ca Allah este Singurul care are dreptul sa faca legile. Sari'ah sau constitutia lui Allah nu poate fi supraguvernata. Invatatilor musulmani li se permite sa emita verdicte din Quraan si traditia Profetului (pacea fie asupra sa) folosind metoda "ijtihadului" ( efortul intelectual depus pentru a obtine legi din Shari'ah ).
allah Preainaltul spune: "Si pentru orice lucru ati fi cu neintelegere, judecata asupra lui se afla la Allah. Acesta este Allah, domnul meu, in El ma incred si la El ma intorc (cu cainta)." (Surat As- Sura 10)

- Sa-L iubesc pe Allah asa de mult incat inima mea sa-L caute in permanenta. Aceasta dragoste pentru Allah sa ma indemne la fapte bune, la sacrificii si la efort pe calea Lui, astfel incat atasamentul meu fata de aceasta lume trecatoare sau fata de familia mea sa nu ma opreasca de la implinirea faptelor bune.

- Sa ma sacrific pe calea lui Allah pentru a atinge nivelul cel mai inalt al credintei. Profetul Muhammed ( pacea fie asupra sa) a spus:
"Cine poseda urmatoarele trei caracteristici, va gusta dulceata credintei:
1. Sa-L iubeasca pe Allah si pe Trimisul Sau mai mult decat orice altceva;
2. Sa iubeasca pe cineva numai de dragul lui Allah;
3. Sa urasca intoarcerea la necredinta asa cum uraste sa fie aruncat in Iad."

- Sa-L ador pe Allah Unicul si sa nu admit sa-I aduc nici un fel de egali sau asociati conform mesajului transmis de El prin profetii si trimisii Sai.

-Sa-L cunosc pe Allah prin numele si atributele Sale. Abu Huraira (Allah sa fie multumit de el) a relatat un Hadith al Profetului (pacea fie asupra sa):
"Allah are 99 de nume, o suta in afara de una; cel care le memoreaza va intra in Rai. Allah este fara pereche si iubeste lucrurile fara pereche."
Back to top Go down
http://submissiontoallaah.forumotion.net

Ce inseamna "A fi musulman"
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» When & by whom "Failure of Bidding" may be declared.
» Today Tonight - Friday 8th July - 7pm - "Fatter than fat" Discrimination Story
» "Empty Gut Syndrome" explained- Interesting!
» December 12, 2011 1:09 PM PRINT TEXT Obama: We leave Iraq with "heads held high"
» U.S. to Iraq: don't "blow this opportunity"