Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
hadith-uri referitoare la caini Vote_lcaphadith-uri referitoare la caini Voting_barhadith-uri referitoare la caini Vote_rcap 
salim
hadith-uri referitoare la caini Vote_lcaphadith-uri referitoare la caini Voting_barhadith-uri referitoare la caini Vote_rcap 
obaidat-allah
hadith-uri referitoare la caini Vote_lcaphadith-uri referitoare la caini Voting_barhadith-uri referitoare la caini Vote_rcap 
Aleyna
hadith-uri referitoare la caini Vote_lcaphadith-uri referitoare la caini Voting_barhadith-uri referitoare la caini Vote_rcap 
yusuf
hadith-uri referitoare la caini Vote_lcaphadith-uri referitoare la caini Voting_barhadith-uri referitoare la caini Vote_rcap 
khadijah
hadith-uri referitoare la caini Vote_lcaphadith-uri referitoare la caini Voting_barhadith-uri referitoare la caini Vote_rcap 
Shayistha
hadith-uri referitoare la caini Vote_lcaphadith-uri referitoare la caini Voting_barhadith-uri referitoare la caini Vote_rcap 
mariamtj
hadith-uri referitoare la caini Vote_lcaphadith-uri referitoare la caini Voting_barhadith-uri referitoare la caini Vote_rcap 
Amina
hadith-uri referitoare la caini Vote_lcaphadith-uri referitoare la caini Voting_barhadith-uri referitoare la caini Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
hadith-uri referitoare la caini Vote_lcaphadith-uri referitoare la caini Voting_barhadith-uri referitoare la caini Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 hadith-uri referitoare la caini

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Amina

Amina


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 2010-04-18

hadith-uri referitoare la caini Empty
PostSubject: hadith-uri referitoare la caini   hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeThu Apr 22, 2010 3:52 am

Salam alaykom,

Am si eu o intrebare. Dupa cum mie imi plac mult hadith-urile si continui sa citesc cu aceeasi incantare, am gasit si cateva despre caini. As fi vrut sa stiu de ce este pacat sa tii un caine in casa? Am citit ca un caine trebuie tinut doar pentru paza in curte sau vanatoare insa nu si sa fie tinut in casa. Stie cineva raspunsul?
Multumesc!
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

hadith-uri referitoare la caini Empty
PostSubject: Re: hadith-uri referitoare la caini   hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeThu Apr 22, 2010 5:38 am

Assalamu Aleikum
Inainte sa incerc sa raspund la aceasta intrebare,voi aminte de verdicte islamice si anuminte reguli legislative si anume:
*Verdictul islamic este definit ca fiind:"adresarea legislatorului in ce priveste actiunile oamenilor ,fie (acesta adresare) de comanda,fie de alegere sau fie de particularitatea actiunii respactive".
Purificare materiala"Tahara" este si ea un vedict si trebuie respectata ca atare, si este conditia necesara si obligatotie pentru a se ruga la Allah,si multe Hadisuri au aratat ca cainii nu sunt curati adica sunt"spurcati" nu tot corpul doar botul si mai ales saliva lui,de exemplu a spus profetul nostru (alaihi Assaltu Wassalam:" قول النبي صلى الله عليه وسلم طهور إناء أحدكم إذا ولغ فيه الكلب أن يغسله سبع مرات أولاهن بالتراب ) رواه مسلم ", adica purificarea vaselor voastre daca un caine isi baga botul in ele se face spaland vasele respective de sapte ori si prima spalare sa fie cu nisip sau" pamant", si in alte spuse zicea a saptea oara sa fie cu nisip.
A mai spus :"لا تدخل الملائكة بيتاً فيه كلب ولا صورة ", adica:"Ingerii nu intra intr-o casa in care este un caine sau o statuie".
Aceste sunt verdicte in ce priveste intretinerea acestui animal in casa, dar se poate avea caini pentru vanatoare sau pentru paza in afara casei , in curtea de exemplu, pentru a evita posibilitatea de a se spurca.
Acum poate intreba cineva dar dece acest animal este considerat spurcat, raspunsul vine de regulie legislative de care v-am zis mai devreme si dintre acele:"Verdictele in ce priveste mancare ,bautura,imbracamante, si rugaciune nu se justifica rational", adica nu putem spune dece ne rugam de cinci ori pe zi, sau dece rugaciune de Zuhur este de 4 aplicaciuni si cea de Maghreb este de 3.,sau dece avem voie sa mancam carne de cal si nu avem voie sa mancam de porc, etc.
Si in cazul nostru fiind vorba de Tahara si cainii se considera spurcati_fara justificare rationala_ trebuie sa respectam si sa evitam posibilitatea de a se spurca.
Back to top Go down
Amina

Amina


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 2010-04-18

hadith-uri referitoare la caini Empty
PostSubject: Re: hadith-uri referitoare la caini   hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeThu Apr 22, 2010 2:00 pm

Salam Alaykom frate Salim,

Multumesc pentru explicatie. Si totusi exista justificare rationala pentru multe. Cum ati mentionat mai devreme " de ce avem voie sa mancam carne de cal si nu avem voie sa mancam carne de porc" raspunsul nu este "pur si simplu ca asa spune Allah". Desigur ca exista o logica in asta. Daca ma gandesc bine la acest animal ca si comportament si mod de a se hrani, este de-a dreptul scarbos sa consumi un animal care se scalda in mocirla, mizerii si mananca orice. Pe de alta parte, carnea aceea este cea mai grea dintre toate (cel putin din cate stiu eu). Daca ma gandesc unde a aparut Islamul, la cate grade erau in zona aceea (in jur de 50), carnea de porc ar fi daunat grav sanatatii pentru ca ea contime foarte multe grasimi (si cu siguranta ca pe langa asta mai exista si alte bacterii care zac in carnea de porc). De ce ne rugam de cinci ori pe zi, pot sa presupun ca este un sistem excelent pentru ca omul sa tina o evidenta, sa nu uite si sa aiba certitudinea existentei lui Allah deoarece timpul rugaciunii reprezinta momentele cele mai importante din zi (rasaritul, soarele cand cade perpendicular pe pamant, etc). De asemenea sa nu uitam ca la vremea aceea oamenii se ghidau dupa soare aproximand ora. Acum...cum ar fi daca ni s-ar fi spus: rugati-va de 5 ori pe zi, atat! fara sa specifice cand si cum. Cum ar mai fi facut fiecare rugaciunile? la ce ore si in ce mod? Asadar, dupa parerea mea, trebuie sa existe si o justificare logica pentru caini. Islamul este cea mai logica religie, Qur'anul, Hadith-urile, daca acum 1000 de ani lumea le lua ca atare si spunea: asa a zis Profetul (SAWS), noi acum am evoluat si descoperim cat adevar este in toate spusele acestea. Undeva trebuie sa fie scrisa si logica pentru caini.
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

hadith-uri referitoare la caini Empty
PostSubject: Re: hadith-uri referitoare la caini   hadith-uri referitoare la caini Icon_minitimeFri Apr 23, 2010 6:23 am

Assalmu Aleikum
Multumesc sora Amina pentru interesul aratat fata de Islam, si sa te binecuvinteze Allah.
Sora Amina Islamul este religia ratiunii si nimeni nu poate nega acest fapt, mai ales in ce priveste dogma"credinta" adica "Aqeeda in limba araba, dar verdictele practice nu toate intra sub judecata mintii umane, intradevar totul are o justificare rationala,dar noi oameni nu putem cuprinde si intelege toate tainele lumii avind mintea limitata_gandire_, si nu putem patrunde in spatele tutror vedictelor ca sa intelegem justificarea lor rationala, fara indoiala Allah Subhanahu WataAlaa a poruncit aceste verdicte cu un scop"intelepciune, in araba Hikma" care numai El le stie , dar noi oameni incercam sa dezvaluim si sa descoperim aceste scopuri, si noi nu facem decat sa interpretam si sa justificam in normele noastre umanesti si in limitele noatre de gandire.
Cand am spus in topicul d sus ":"Verdictele in ce priveste mancare ,bautura,imbracamante, si rugaciune nu se justifica rational" m-am referit la gasirea motivatie, motivatie" in araba Ila" in legile canonice islamice are un sens conventional si acele "motivatia"Ila" insoteste vedictul in existenta sa si in inexistenta sa. adica mai pe romaneste daca exista un motiv pentru legifierea unui vedict atunci exista si verdictul,si daca nu exista motivul atunci nici verdictul nu poate exista, un exemplu,in Coran in Surat Al_Hashr:" Ceea ce Dumnezeu a dăruit trimisului Său ca pradă de la locuitorii cetăţilor, este a lui Dumnezeu şi a trimisului Său, a rudelor sale, a orfanilor, a sărmanilor şi a drumeţului, însă nu şi celor dintre voi ce sunt bogaţi", in araba:"مَّا أَفَاء اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِيَاء مِنكُمْ",in traducerea nu iese la iveala ce vreau sa spun de aceea am scris si in arab, in traducerea mai corecta:"Ceea ce Dumnezeu a dăruit trimisului Său ca pradă de la locuitorii cetăţilor, este a lui Dumnezeu şi a trimisului Său, a rudelor sale, a orfanilor, a sărmanilor şi a drumeţului,_ca sa nu circule numai intre cei bogati dintre voi", aici se refera la circulatia banilor,aici este clar motivul pentru care se porunceste distributia darurilor intre categorile de oameni mentionate in Ayaat, si acela sa nu ramana avera si banii in manile bogatilor si sa nu aiba partea celor saraci.
Aceata este motivatia legislativa conform legilor canonice islamice.
Sper ca am explicat detul de bine si clar, si in caz in care a ramas ceva nelamurit va stau la dispozitia.
Back to top Go down
Sponsored content





hadith-uri referitoare la caini Empty
PostSubject: Re: hadith-uri referitoare la caini   hadith-uri referitoare la caini Icon_minitime

Back to top Go down
 
hadith-uri referitoare la caini
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Questions & Answers about Islam-
Jump to: