Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_lcapCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Voting_barCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_rcap 
salim
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_lcapCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Voting_barCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_rcap 
obaidat-allah
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_lcapCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Voting_barCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_rcap 
Aleyna
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_lcapCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Voting_barCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_rcap 
yusuf
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_lcapCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Voting_barCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_rcap 
khadijah
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_lcapCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Voting_barCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_rcap 
Shayistha
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_lcapCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Voting_barCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_rcap 
mariamtj
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_lcapCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Voting_barCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_rcap 
Amina
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_lcapCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Voting_barCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_lcapCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Voting_barCOPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.)

Go down 
AuthorMessage
Aleyna

Aleyna


Numarul mesajelor : 85
Data de inscriere : 2010-05-02
Varsta : 41
Localizare : Batman, Turcia

COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Empty
PostSubject: COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.)   COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.) Icon_minitimeThu May 13, 2010 10:03 pm

COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.)

Profetul Muhammed a avut 7 copii, 3 baieti şi 4 fete.

In afara de Fatima (Radiya Allahu Anha), toti au murit ınainte de Trimisul Lui Allah.

1. Kasim (Radiya Allahu Anhu).

Este primul dintre cei trei fii ai Profetului.Mama sa este Hatice-tul-Kubra. A murit la Mekka cand avea 17 luni. Kasim a fost primul copil decedat al Profetului.

2. Zeyneb (Radiya Allahu Anha).

Prima fata a Profetului. S-a nascut dupa Kasim. A venit pe lume cand Profetul avea 30 de ani. Sa nascut la Mekka. Sa casatorit cu Abu Al-'As, fiul lui Ar-Rabii.

Fusese prizonier dar datorita lui Zeynep, a fost eliberat. Dupa eliberare sa dus la Mekka. Dupa ce a ıncredintat proprietarii acestora, a adoptat İslamul. Dupa ce a devenit musulman, eu reınoit casatoria. Abu Al-'As se ımpaca foarte bine cu Zeynep. Prin urmare, a caştigat aprecierea Profetului. Zeynep dupa casatoria cu sotul ei, nu a mai trait mult timp. Rugaciunea de ımormantare a fost facuta de Profetul Muhammed(s.a.w.s).

3.Rukayye (Radiya Allah Anha).

A doua fata a Profetului.Profetul Muhammed(s.a.w.s.) avea 33 de ani cand s-a nascut Rukayye. Era foarte frumoasa. A fost logodita cu Utbe, fiul lui Ebu Leheb. Cand Profetul a ınceput invitatia la İslam, Ebu Leheb şi-a chemat fiul:
"Fiul meu, daca tu nu vei parasi pe fiica lui Muhammed(s.a.w.s), eu te voi parasi atunci", a spus. Utbe, ıncurajat de tatal sau, a parasit-o pe Rukayye. Apoi, Rukayye sa casatorit cu Osman.

4. Ümü Külsüm (Radiya Allahu Anha).

A treia fata a Profetului.Mama sa a fost Hatice. Sa nascut ınainte de İslam. A fost logodita cu Uteybe, al doilea fiu al lui Ebu-Leheb. Cand a aparut İslamul, acesta nu a crezut, şi a fost un mare duşman al İslamului. Profetul, a poruncit fiicei sale sa se desparta de el, şi ea de asemenea la ascultat pe tatal sau.
Dupa moartea surorii sale Rukayye, sa casatorit cu Osman.

5. Fatima (Radiya Allahu Anha).

A patra fiica a Profetului. Fatima a fost cea mai mica şi cea mai iubita fiica. Este sotia lui Ali, s-a casatorit la varsata de 15 ani, Ali avea 24 de ani.

Au avut 3 fii: Hasan, Hüseyin şi Muhsin; iar fete a avut doua: Ümmü Külsüm şi Zeyneb. Dintre ei, Muhsin a murit cand era mic.

6.Abdullah(Radiya Allahu Anhu).

A fost ultimul copil de la Hatice-tul-Kubra. A murit cand avea 3 luni, era ınca la piept.

7.İbrahim(Radiya Allahu Anhu).

Al treilea fiu şi ultimul fiu şi copil al Profetului.Profetul Muhammed(s.a.w.s) a fost foarte multumit de naşterea lui. Deoarece pana atunci toti copii de sex masculin, au murit la varsta tanara, ın a şaptea zi a distribuit pomeni pentru cei saraci, şi ia pus numele İbrahim.

De la celelalte sotii nu a avut copii.
Back to top Go down
http://noulmusulman.blogspot.com/
 
COPİİİ PROFETULUİ MUHAMMED(S.A.W.S.)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Poem dedicat lui Muhammed s.a.w.s
» Scrisorile Profetului trimise catre coducatorii lumii
» Rugăciunile Profetului
» spusele profetului
» ULTIMUL PELERINAJ AL PROFETULUI

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Our Prophet's (pbuh ) teachings-
Jump to: