Islam, My Love!

HomeCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in
Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Sat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Sun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Sat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Fri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Tue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Fri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Fri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Fri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Fri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin

salim

obaidat-allah

Aleyna

yusuf

khadijah

Shayistha

mariamtj

Amina

Mohajera ela Allah

Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

Share | 

Ultimul Azan

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Aleyna

Numarul mesajelor : 85
Data de inscriere : 2010-05-02
Varsta : 35
Localizare : Batman, Turcia

PostSubject: Ultimul Azan   Thu May 27, 2010 1:55 am

Mesagerul lui Allah, cu sudori reci , era ın pat bolnav.Aişe cu ochii ınlacrimati, Ebu Bekir cu capul aplecat .Profetul nostru isi da ultima suflare, era ın pragul calatoriei veşnice.Medina fara suflare, era ın aşteptare.

Cu inimile frante, priviri ıngrijorate, ın colturi, curgeau lacrimi ın tacere. Singurul lucru aşteptat, o ştire. Vestea referitoare la sanatatea Profetului nostru.
İata ultima oara…ultima suflare…şi ultimele cuvinte de pe buzele Profetului “Er’rafiku-l a’la ! Er’rafiku-l a’la!”

Era timpul de Azan. Era dimineata primei noapti ın absenta Trimisului Lui Allah. Bilal se pregateşte şi duce mana la ureche. Va anunta sacra invitatie. Ii ardea inima. Voce arsa, cu inima arsa, ıncepe Azanul lui Muhammed. “Şi …Eşhedü enne Muhammed Rasûl Allah” ...şi spunand aceste cuvinte atat de iubite, Bilal izbucneste in lacrimi .

Bilal plange, ınsotitorii plang. Strabate valuri cu tristete Muhammed s.a.w.s.

Medina, oraşul Profetului. Bilal niciodata nu mai vazuse aşa ceva ın acest oraş. Din fiecare piatra, parea ca se scurg lacrimi. Mesagerul lui Allah a mers pe aceste strazi. A stat in acesta moschee. In acest loc a predicat Hutba. Picioarele Lui Binecuvantate, au atins acest pamant. Mirosul Lui de trandafiri, ın acest loc este. Medina ın ziua cand l-a gasit, şi-a gasit viata.Dar acum el nu mai este ın acest oraş.

Bilal ın Medina nu a mai putut sta. In ce loc se uita, renaşteau amintirile cu El, inima ıi ardea, nu mai putea sta ın acest oraş.

A plecat la Damasc.Au trecut multi ani. Medina fara Profet, chemarile la rugaciune fara Bilal, aşa au trecut anii. Bilal a fost chemat de multe ori ın Medina. Cat au insistat, Bilal nu a acceptat aceste invitatii.

Dar ıntr-o noapte , Profetul Muhammed s.a.w.s. a venit ın visul lui Bilal.Mesagerul lui Allah, ın lumina se uita la el: “De mult timp nu ai venit ın oraşul nostru , Ya Bilal !” a spus El. In dimineata urmatoare, Bilal s-a grabit ca un soldat care a primit un ordin. İmediat s-a pus la drum spre Medina.Singurul lucru care ıl simtea in inima, era de nedescris. Ii era dor, plangea, o ıntepatura, o arsura.

Dupa cateva zile de calatorie, Bilal,a ajuns unde a fost Ingropat Prietenul lui, a pasit iar cu piciorul ın acest oraş. Şi ın ziua aceea Medina, şi-a deschis ochii ın zori cu o voce pe care o ştiau foarte bine . Ca sa auda mai bine , s -au grabit spre usa. . Oamenii au ieşit ın strada, şi ışi spuneau o singura veste reciproc emotionanta: “Bilal a venit! Dupa atatia ani, Bilal sa ıntors la Medina!” İnimile parca ieşau din locul lor. Pe strazi femei, copii…Medina nu mai vazuse niciodata aşa ceva. Tot oraşul se ducea la moschee. Ei au auzit aceasta voce mereu cand Profetul era ın viata. Cand auzeau acest sunet si mergeau la moschee , ani de zile au vazut fata binecuvantata a Trimisului Lui Allah. Dar acum ? Aceasta voce este vocea lui Bilal.

Tineri, batrani, femei, copii, toata lumea…toata lumea plangea. Totul era clar. In aceasta dimineata, acest azan era fara Muhammed s.a.w.s.

Bilal plangea, avea foc la inima.

Acest Azan a facut sa planga toata Medina.

Acesta a fost ultimul Azan a lui Bilal.La ıntoarcerea sa la Damasc, dupa un timp a decedat şi el.
Back to top Go down
http://noulmusulman.blogspot.com/

Ultimul Azan
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Saudi Larang Warga Asing Kumandangkan Azan
» Protes Suara Azan, Seorang Pria Jadi Bulan-bulanan
» Jurnalis Non-Islam Menangis Saat Menengar Adzan