Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_lcapPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Voting_barPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_rcap 
salim
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_lcapPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Voting_barPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_rcap 
obaidat-allah
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_lcapPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Voting_barPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_rcap 
Aleyna
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_lcapPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Voting_barPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_rcap 
yusuf
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_lcapPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Voting_barPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_rcap 
khadijah
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_lcapPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Voting_barPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_rcap 
Shayistha
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_lcapPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Voting_barPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_rcap 
mariamtj
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_lcapPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Voting_barPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_rcap 
Amina
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_lcapPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Voting_barPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
POVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_lcapPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Voting_barPOVESTEA LUI ADAM SI EVA Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 POVESTEA LUI ADAM SI EVA

Go down 
AuthorMessage
Aleyna

Aleyna


Numarul mesajelor : 85
Data de inscriere : 2010-05-02
Varsta : 42
Localizare : Batman, Turcia

POVESTEA LUI ADAM SI EVA Empty
PostSubject: POVESTEA LUI ADAM SI EVA   POVESTEA LUI ADAM SI EVA Icon_minitimeMon Jun 14, 2010 6:31 am

POVESTEA LUI ADAM SI EVA



Vom relata pentru inceput acele versete pe care Allah Preainaltul le-a grait cu referire la inceputurile rasei umane: povestea lui Adam si Eva. Versetele ne dezvaluie amanunte referitoare la prima creatie si la scopul existentei umane.

“Si cand Stapanul tau le-a zis ingerilor: „Voi sa pun pe pamant un inlocuitor [khalifa]”, i-au raspuns: „Sa pui pe cineva care sa faca stricaciune pe el si sa pricinuiasca varsare de sange, cand noi Tie iti aducem slava si pe Tine Te veneram cu sfintenie?” Si a zis: „Eu stiu ceea ce voi nu stiti” ~ Si l-a invatat pe Adam numele tuturor lucrurilor. Apoi le-a aratat ingerilor si le-a zis: "Vestiti-Mi Mie numele acestora, daca voi sunteti intru dreptate!” [Surah Al-Baqara, 2,31]

“I-au raspuns ei: “Marire Tie! Nu avem stire decat de ceea ce Tu ne-ai invatat, caci Tu esti Atoatestiutor [si] Intelept” ~ Si i-a zis El: „O, Adam, vesteste-le numele lor!” Si dupa ce le-a vestit numele lor, le-a zis: „Nu v-am spus ca Eu le stiu pe cele tainice din ceruri si de pe pamant, dupa cum stiu ceea ce dezvaluiti si ceea ce ascundeti?” ~ Si atunci cand am spus ingerilor: “Prosternati-va dinaintea lui Adam!” Si s-au prosternat ei, in afara de Iblis, care nu a voit, ci s-a semetit si a ramas printre cei necredinciosi.” [Surah Al-Baqara, 2-34]

“Si zis-am Noi: „O, Adam, salasluieste tu impreuna cu soata ta in aceasta gradina! Mancati din ea pe indestulate, ori de unde voiti, dar sa nu va apropiati de acest pom, pentru ca sa nu fiti dintre cei nedrepti!” ~ Shaitan i-a ademenit [sa manance] din el si i-a scos pe ei de unde se aflau. Si le-am zis lor: “Coborati si dusmani va veti fi unul altuia! Si veti avea pe pamant un salas si cele trebuincioase pana la un timp!” ~ Adam a primit de la Domnul sau cuvinte [cu care sa se roage] si [El] l-a iertat, caci El este Iertator, Indurator." [Surah Al-Baqara, 2-37]

“Am zis: „Coborati [din Rai] cu totii si cand va veni pentru voi de la mine o Calauzire, cei care vor urma Calauzirea Mea nu vor avea a se teme si nici nu se vor intrista. ~ Iar aceia care nu cred si iau semnele Noastre drept minciuni, aceia fi-vor partasii Focului si in el vesnic se vor afla". [Surah Al-Baqara, 2, 39]

Allah Preainaltul a grait:

“Inaintea lui Allah, Isus este asemenea lui Adam, pe care El l-a facut din lut si apoi i-a zis lui "Fii" si el a fost.”
[Surah Al-Imran, 3]

Si El a grait in Surah An-Nisa:

”O, voi, oameni! Fiti cu frica de Domnul vostru care v-a facut dintr-o singura fiinta si a facut din aceasta si pe perechea ei si care a raspandit din cele doua [fiinte] multi barbati si femei! Fiti cu frica de Allah in numele caruia va conjurati [unii pe altii] si [fiti cu frica de ruperea] legaturilor de rudenie, caci Allah este Veghetor peste voi!” [Surah An-Nisaa, 4]
De asemenea Allah a grait:

“El este Cel care v-a creat dintr-un singur suflet si din el a facut-o si pe perechea lui, langa care el sa poata gasi liniste. Si cand el s-a impreunat cu ea, a purtat ea o sarcina usoara si putea umbla cu ea. Dar cand s-a simtit mai grea, au strigat ei amandoi [rugandu-se] catre Allah, Domnul lor: "De ne vei darui un [copil] bun, vom fi noi dintre cei multumitori!"” [Surah Al-Araf, 7]

Si El a grait:

”Noi v-am creat si v-am dat chip si le-am zis apoi ingerilor: "Prosternativa inaintea lui Adam!" Si s-au prosternat ei, afara de Iblis, care nu a fost printer cei care s-au prosternat. ~ L-a intrebat: "Ce te-a oprit sa te prosternezi, cand ti-am poruncit?" A raspuns: "Eu sunt mai bun decat el! Pe mine m-ai facut din foc, iar pe el l-ai facut din lut!" ~ A grait [Allah]: “Coboara de aici, ca sa nu te mai arati semet aici! Deci iesi afara si tu vei fi dintre cei vrednici de dispret!”. [Surah Al-Araf, 7-13]

“A raspuns: "Da-mi un ragaz pana in Ziua cand vor fi inviati [din morti]!” ~ A grait [Allah]: "Vei fi dintre aceia carora li se va da pasuire!" ~ A zis [Iblis]: Pentru ca m-ai ademenit, ii voi pandi pe ei pe drumul Tau cel drept ~ Si ii voi impresura in valuri, din fata si din spatele lor, de la dreapta si de la stanga lor, si nu-i vei afla pe cei mai multi dintre ei multumitori” ~ A grait [Allah]: "Iesi de aici, dispretuit si alungat! Cat despre aceia dintre ei care te vor urma, voi umple Gheena cu voi toti!” [Surah Al-Araf, 7-18]
“Iar tu, o, Adam! Salasluieste tu impreuna cu soata ta in Rai! Mancati voi ori de unde voiti, insa nu va apropiati de acest pom, caci altfel veti fi dintre cei nelegiuiti!" ~ Dar Shaitan i-a ispitit, voind sa le arate goliciunile care le fusesera ascunse, zicand: “Domnul vostru nu v-a oprit de la acest pom decat pentru ca voi sa nu deveniti ingeri si sa nu fiti nemuritori!” ~ Si el s-a juruit lor: "Eu sunt pentru voi un bun sfatuitor!" [Surah Al-Araf, 7-21]

“Asadar, el i-a inselat prin amagire. Si cand ei au gustat din acel pom, li s-au descoperit goliciunile lor si au inceput sa-si puna peste ele frunze din Gradina. Si Domnul lor i-a chemat [zicandu-le]: "Oare nu v-am oprit Eu de la acest pom si nu v-am spus Eu ca Shaitan va este voua dusman marturisit?" ~ Si au raspuns ei: "Doamne, am fost nedrepti cu sufletele noastre si daca nu ne ierti si nu Te induri de noi, vom fi printre cei pierduti" ~ Le-a spus [Allah]: Coborati! Va veti fi dusmani unul altuia si pe pamant veti avea salas si placere pana la un timp!" ~Apoi [a mai] grait: "Pe el veti trai, pe el veti muri si din el veti fi voi scosi!” [Surah Al-Araf, 7-25]

Iar in alte versete a grait:

“Noi l-am facut pe om din lut tare, provenit dintr-un namol moale, ~ Iar pe djinn l-am facut si mai inainte, din focul fierbinte. ~ Si [adu-ti aminte] cand a zis Domnul tau ingerilor: „Eu am sa fac un om din lut tare, provenit dintr-un namol moale, ~ Iar cand il voi face si voi sufla in el din duhul Meu, voi sa cadeti dinaintea lui, prosternandu-va!” ~ Si s-au prosternat toti ingerii laolalta.” [Surah Al-Hijr, 15-30]

"Afara de Iblis, care s-a impotrivit sa fie impreuna cu cei ce s-au prosternat. ~ Atunci a zis: „O, Iblis! De ce nu esti tu impreuna cu cei care se prosterneaza?” ~ I-a raspuns: „Eu nu ma voi prosterna dinaintea unui om pe carel-ai facut din lut tare, provenind dintr-un namol moale!” ~ A zis: „Iesi din el si vei fi tu izgonit! ~ Si blestemul [sa fie] asupra ta pana in Ziua Judecatii” ~ Dar el a zis: „Doamne, da-mi mie pasuire pana in ziua in care ei vor fi inviati!” [Surah Al-Hijr, 15-36]

Allah de asemenea a grait:

“Si cand Noi le-am zis ingerilor: “Prosternati-va inaintea lui Adam”, s-au prosternat ei, afara de Iblis, care a zis: “Sa ma prosternez eu dinaintea aceluia pe care L-ai creat din lut?”” [Surah Al-Isra, 17]

Si El a grait:

"Si cand Noi le-am spus ingerilor: "Prosternati-va dinaintea lui Adam!", s-au prosternat ei, afara de Iblis care era dintre djinni si nu s-a supus poruncii Domnului sau. Ii luati voi pe el si pe urmasii lui drept ocrotitori in locul Meu, cand ei va sunt voua dusmani? Acesta este rau schimb pentru nelegiuiti!” [Surah Al-Kahf, 18]

In Surah Ta-Ha, Allah a grait:

“Noi am incheiat un legamant cu Adam mai inainte, insa el l-a uitat si Noi nu am aflat in el tarie. ~ Si cand Noi le-am zis ingerilor: "Prosternati-va dinaintea lui Adam!”, s-au prosternat ei, afara de Iblis, care s-a impotrivit. ~ Atunci am zis Noi: "O, Adam, acesta va este vrajmas tie si soatei tale. [Fiti cu grija] sa nu va scoata pe voi din Rai si sa fii tu nefericit! ~ El este pentru tine; pentru ca sa nu-ti fie foame in el si sa nu fii gol, ~ Pentru ca sa nu-ti fie tie sete in el si sa nu te loveasca dogoarea soarelui”.” [Surah Ta-Ha, 20-119]

“Si l-a ispitit pe el Shaitan, zicandu-i: „O, Adam, vrei tu sa-ti arat pomul vesniciei si imparatia care nu piere?” ~ Si au mancat ei doi din el si li s-a aratat goliciunea lor si au inceput sa coasa, pentru a se acoperi, frunze din Rai. Adam s-a revoltat, asadar, impotriva Domnului sau si a ajuns in ratacire. ~ Apoi l-a ales pe el Domnul sau, l-a iertat pe el si l-a calauzit.” [Surah Ta-Ha, 20-122]

"El a zis: „Coborati amandoi din el [din Paradis]! Va veti fi toti dusmani unul altuia! Apoi, daca va mai veni la voi o calauzire din partea Mea, acela care va urma calea Mea cea dreapta nu va rataci si nu va fi nefericit. ~ Insa acela care se va indeparta de la Pomenirea Mea va avea parte de o viata grea si in Ziua Invierii il vom aduce pe el orb la adunare." ~ El va zice: „Doamne, de ce m-ai adus pe mine orb, la adunare, dupa ce mai inainte am fost eu bine-vazator?” ~ Ii va zice lui: „Asa cum versetele Noastre au venit la tine, iar tu le-ai uitat, asa si tu esti astazi uitat!” [Surah Ta-Ha, 20-126]

Aceasta a fost povestea lui Adam, relatata in diverse versete ale nobilului Coran. Noi ne-am referit deja la toate acestea in Cartea noastra, Tafsir ("Traducerea sensurilor Coranului”). In aceasta carte vom vorbi despre sensurile acestor versete, referindu-ne si la alte relatari (Hadisuri) spuse de profetul nostru Muhammed - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca. Allah Preamaritul ne-a revelat ca li s-a adresat ingerilor astfel: “Voi sa pun pe pamant un inlocuitor.” [Surah Al-Baqara, 2] Si-a exprimat dorinta Sa de a-l crea pe Adam si pe soata sa, din care se va naste generatie dupa generatie, dupa cum a grait Allah intr-un alt verset:

“El este acela care v-a facut pe voi urmasi pe pamant” [Surah Al-Anam, 6]

De asemenea, Allah a grait:

“Nu este El Cel care raspunde aceluia care este la nevoie, cand Il cheama, si indeparteaza raul si va face pe voi urmasi pe pamant? Oare exista alta divinitate alaturi de Allah? Numai rareori va aduceti voi aminte!” [Surah An-Naml, 27]

Allah si-a instiintat asadar ingerii despre scopul creatiei lui Adam si Eva. Ingerii au cautat sa afle mai multe informatii despre Intelepciunea Divina a crearii lui Adam, dar nu in sensul de protest sau de injosire a rasei umane, asa cum ar putea unii rastalmaci.

Ei au spus:

"Sa pui pe cineva care sa faca stricaciune pe el si sa pricinuiasca varsare de sange...?” [Surah Al-Baqakara, 2]

Qatada a spus ca ingerii stiau ca asa se va intampla, caci observasera acest lucru la alte creaturi ce au trait pe pamant inainte de Adam, si anume djinnii. Abdullah bin Omar a zis: “Djinnii au trait pe pamant cu aproximativ 2.000 de ani inainte de Adam si au “pricinuit varsare de sange”. Allah a trimis o ceata de ingeri care i-a alungat pe insulele indepartate.” In continuare, in versetul din Coran se spune: “noi Tie Iti aducem slava si pe Tine Te veneram cu sfintenie” [Surah Al-Baqara, 2], ceea ce inseamna ca noi (n.t. ingerii) intotdeauna te slavim pe Tine si nici unul dintre noi nu ti-a aratat vreodata nesupunere. Daca prin crearea lui Adam si a soatei lui ai dorit ca ei sa te slaveasca, atunci noi suntem aici. Fara incetare, zi si noapte, te slavim pe Tine. Si a zis: “Eu stiu ceea ce voi nu stiti”, ceea ce inseamna ca numai la Allah se afla cea mai buna cunoastere in legatura cu scopul creatiei acestora despre care ei nu aveau nici o stiinta. Si vor fi profeti, mesageri, drept-credinciosi, martiri si evlaviosi printre acestia.
Apoi Allah Preaputernicul le-a explicat rangul lui Adam asupra ingerilor in ceea ce priveste cunoasterea si a zis: “Si l-a invatat pe Adam numele tuturor lucrurilor” [Surah Al-Baqara, 2]

Ibn Abbas a zis: “Acestea sunt numele acelor obiecte prin intermediul carora oamenii recunosc lucrurile si comunica, folosindu-le, in viata lor cotidiana, indiferent daca sunt mari sau mici, precum: fapturile umane, animalele, pamantul, terenurile, apele, muntii, camila, magarul si altele asemanatoare acestora.”

Mujahid a zis: “El l-a invatat numele fiecarui fel de mancare si fiecarui vas. L-a invatat numele fiecarui animal, fiecarei pasari si fiecarui lucru.” Astfel au spus si Sa’id bin Jubair, Qatada si altii. Rabi’ a spus: “El i-a invatat numele ingerilor.” Totusi, de preferat este opinia conform careia Allah l-a invatat numele fiecarei creatii si a atributiei fiecareia, indiferent daca aceasta este cea mai mica dintre lucruri sau cea mai mare, asa cum a fost preluata de Ibn Abbas.

Anas bin Malik a relatat ca Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca - a spus: “Cei credinciosi se vor strange in Ziua Judecatii si vor spune: “Daca am putea cauta mijlocire la Allah!” Vor veni atunci la Adam si vor spune: “Tu esti parintele omenirii. Allah cu Mana Sa te-a creat pe tine si apoi le-a cerut ingerilor sa se prosterneze inaintea ta si te-a invatat numele fiecarui lucru...”.” (convenit)

“Apoi le-a aratat ingerilor si le-a zis: “Vestiti-Mi Mie numele acestora, daca voi sunteti intru dreptate!”.” [Surah Al-Baqara, 2]

Hasan Basri spune: “Cand Allah a dorit sa il creeze pe Adam, ingerii au spus: “Stapanul nostru nu creeaza nici o faptura daca noi suntem cu mai multa stiinta decat acea faptura.” Si astfel au fost supusi unei probe si din acest motiv El a grait: “daca voi sunteti intru dreptate”.” Ingerii au spus: “Marire Tie! Nu avem stire decat de ceea ce Tu ne-ai invatat, caci Tu esti Atoatestiutor [si] Intelept” [Surah Al-Baqara, 2] Acest verset inseamna ca numai Tu Allah esti slavit si nimeni nu poate dobandi din stiinta Ta in afara de ceea ce Tu l-ai invatat.


Intr-un alt verset, Allah a grait:

“Si ei nu pricep nimic din stiinta Sa in afara de ceea ce El voieste.” [Surah Al-Baqara, 2:255]

In Coran se spune:

“Si i-a zis El: “O, Adam, vesteste-le numele lor!” Si dupa ce le-a vestit numele lor, le-a zis: “Nu v-am spus ca Eu le stiu pe cele tainice din ceruri si de pe pamant, dupa cum stiu ceea ce dezvaluiti si ceea ce ascundeti?” [Surah Al-Baqara, 2:33],

ceea ce inseamna ca Eu le stiu pe cele nevazute si pe cele tainuite din aceasta existenta, asa cum stiu si dezvaluirile fiecarei fapturi.

Se spune de asemenea ca prin: “stiu ceea ce dezvaluiti”, Allah a dorit sa combata plangerea pe care au avut-o ingerii atunci cand au spus: “Sa pui pe cineva care sa faca stricaciune pe el”. Si cand a spus: “si ceea ce tainuiti” s-a referit la atitudinea lui Iblis care nu s-a purtat asa cum trebuie si a afisat aroganta si invidie impotriva lui Adam. Aceasta este parerea lui Sa’id bin Jubair, Mujahid, Dahhaksi Thauri. Aceasta este opinia pe care a preferat-o Ibn Jarir. Abdul-Aliiah, Rabi, Hasan si Qatada au spus ca “si ceea ce tainuiti” se refera la ceea ce ingerii au spus: “Domnul nostru nu creeaza nici o faptura daca noi suntem cu mai multa stiinta decat acea faptura.”

“Si atunci cand am spus ingerilor: “Prosternati-va dinaintea lui Adam!” Si s-au prosternat ei, in afara de Iblis, care nu a voit, ci s-a semetit si a ramas printre cei necredinciosi” [Surah Al-Baqara, 2:34]

Acest verset este o mare onoare pe care Allah i-a acordat-o lui Adam dupa ce El l-a creat cu Mana Sa si a suflat in el din duhul Sau.

Si intr-un alt verset a spus: “Iar cand il voi face si voi sufla in el din duhul Meu, voi sa cadeti dinaintea lui, prosternandu-va!” [Surah Al-Hijr, 15:29]

Asadar, acestea sunt cele patru onoruri: l-a creat, a suflat in el din duhul Sau, le-a cerut ingerilor sa se prosterneze inaintea lui si l-a invatat numele lucrurilor. Cand Adam l-a intalnit pe Moise in “Adunarea Prea-cucernica”, Moise i-a spus: “Tu esti Adam, parintele omenirii, pe care Allah l-a creat cu Mana Sa, a suflat in tine din duhul Sau, le-a cerut ingerilor sa se prosterneze inaintea ta si te-a invatat numele tuturor lucrurilor.” Astfel vor spune si oamenii in Ziua Invierii cand se va apropia Adam ca mijlocitor [intre ei si Allah], asa cum vom discuta mai tarziu, Insha Allah.

Intr-un alt verset, Allah a grait:

“Noi v-am creat si v-am dat chip si le-am zis apoi ingerilor: “Prosternati-va inaintea lui Adam!” Si s-au prosternat ei, afara de Iblis, care nu a fost printre cei care s-au prosternat ~ L-a intrebat: “Ce te-a oprit sa te prosternezi, cand ti-am poruncit?” A raspuns: “Eu sunt mai bun decat el! Pe mine m-ai facut din foc, iar pe el l-ai facut din lut!” [Surah Al-Araf, 7:11,12]

Iblis a dorit sa spuna ca s-a privit pe sine din punctul de vedere al asemanarii dintre el insusi si Adam. S-a vazut pe sine mai nobil decat Adam, si astfel a refuzat sa se prosterneze inaintea lui, cu toate ca era o Porunca Divina, dupa cum le-a fost cerut ingerilor. Daca comparatia este preferabila versetului atunci aceasta nu va rezista. Chiar si in acest caz, comparatia in sine a reprezentat o concluzie gresita, caci pamantul este mult mai folositor si mai bun decat focul, caci in pamant gasim trasaturi precum: seninatate, blandete, staruinta si prosperitate. In foc gasim insa frivolitate, neliniste si incandescenta. In orice caz, Adam are onoarea de a fi creat de Mana lui Allah si de a se fi suflat in el din duhul Sau. Si astfel Allah le-a poruncit ingerilor sa se prosterneze inaintea lui, asa cum reiese clar din versetul:

“Si [adu-ti aminte] cand a zis Domnul tau ingerilor: “Eu am sa fac un om din lut tare, provenit dintr-un namol moale, ~ Iar cand il voi face si voi sufla in el din duhul Meu, voi sa cadeti dinaintea lui, prosternandu-va!” ~ Si s-au prosternat toti ingerii laolalta, ~ Afara de Iblis, care s-a impotrivit sa fie impreuna cu cei ce s-au prosternat. ~ Atunci a zis: “O, Iblis! De ce nu esti tu impreuna cu cei care se prosterneaza?” ~ I-a raspuns: “Eu nu ma voi prosterna dinaintea unui om pe care l-ai facut din lut tare, provenind dintr-un namol moale!” ~ A zis: “Iesi din el si vei fi tu izgonit! ~ Si blestemul [sa fie] asupra ta pana in Ziua Judecatii” [Surah Al-Hijr, 15:28-35]

Iblis a meritat un astfel de tratament din partea lui Allah deoarece l-a injosit pe Adam, s-a purtat trufas si nu s-a supus poruncii Sale. Iblis a inceput sa ofere scuze superficiale, desi scuzele lui erau mai groaznice decat pacatele savarsite. Asa cum este mentionat in Coran:

“Si cand Noi le-am zis ingerilor “Prosternati-va inaintea lui Adam”, s-au prosternat ei, afara de Iblis, care a zis: “Sa ma prosternez eu dinaintea aceluia pe care L-ai creat din lut?” ~ Si a mai zis el: “Il vezi pe acela pe care l-ai cinstit mai mult decat pe mine? Daca Tu imi vei da ragaz pana in Ziua Invierii, ii voi aduce pe toti urmasii lui sub stapanirea mea, afara de putini [dintre ei]”. ~ A zis: “Pleaca! Si cine te va urma pe tine dintre ei, Gheena va fi rasplata voastra - bogata rasplata! ~ Tulbura-i cu glasul tau pe aceia care poti dintre ei si adu-I impotriva lor pe calaretii tai si pe pedestrasii tai! Fa-te partas cu ei la bunurile lor si la copiii lor si fa-le lor fagaduinte!” Insa nu fagaduieste Shaitan decat numai ca sa insele! ~ “Asupra robilor Mei tu nu vei avea putere!” Si Domnul tau este de ajuns ca Ocrotitor!" [Surah Al-Isra, 17:61-65]

In Surah Al-Kahf (“Pestera”) Allah a spus:

“Si cand Noi le-am spus ingerilor: "Prosternati-va dinaintea lui Adam!", s-au prosternat ei, afara de Iblis care era dintre djinni si nu s-a supus poruncii Domnului sau. Ii luati voi pe el si pe urmasii lui drept ocrotitori in locul Meu, cand ei va sunt voua dusmani? Acesta este rau schimb pentru nelegiuiti!” [Surah Al-Kahf, 18:50]

Aceasta inseamna ca intentionat nu s-a supus poruncii lui Allah. Compozitia naturii sale l-a condus pe o cale gresita, caci a fost facut din foc. De la A’isha s-a relatat ca Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca – a spus: “Ingerii sunt creati din lumina si djinnii sunt creati din foc. Si Adam este creat din ceea ce v-a fost descris voua.” (Sahih Muslim) Hasan Basri a zis: “Niciodata Iblis nu s-a numarat printre ingeri.” Si Sahr bin Hausa a spus: “El a fost unul dintre djinni. Cand au facut stricaciuni pe pamant, Allah a trimis asupra lor o ceata de ingeri care i-a ucis si i-a facut sa fuga in insule indepartate. Iblis a fost unul dintre cei capturati si dus spre ceruri; si acolo a ramas. Cand ingerilor li s-a poruncit sa se prosterneze inaintea lui Adam, el a refuzat sa faca acest lucru.”

In Surah Sad Allah a grait:

“Cand Domnul tau le-a zis ingerilor: “Eu voi crea un om din lut! ~ Cand Eu il voi fi plasmuit si voi fi suflat in el din duhul Meu, voi sa cadeti dinaintea lui, prosternandu-va!” ~ Si s-au prosternat toti ingerii laolalta, ~ Afara de Iblis, caci el s-a aratat trufas si a devenit unul dintre cei care au tagaduit credinta. ~ [Allah] a zis: “O, Iblis! Ce te-a impiedicat pe tine sa te prosternezi dinaintea a ceea ce Eu am plamadit cu mainile Mele? Te-ai semetit tu ori te-ai socotit tu printre cei inalti?” ~ A zis [Iblis]: “Eu sunt mai bun decat el! Pe mine m-ai plamadit din foc, in vreme ce pe el l-ai plamadit Tu din lut!”.” [Surah Sad, 38:71-76]

Si in Surah Al-Araf Allah a grait:

“A zis [Iblis]: "Pentru ca m-ai ademenit, ii voi pandi pe ei pe drumul Tau cel drept ~ Si ii voi impresura in valuri, din fata si din spatele lor, de la dreapta si de la stanga lor, si nu-i vei afla pe cei mai multi dintre ei multumitori”. [Surah Al-Araf, 7:16, 17]

Este evident ca cel binecuvantat este cel ce se opune caii urmate de Satana, iar cel condamnat este cel ce urmeaza calea lui. Imamul Ahmed a relatat ca Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca - a spus: “Satana sta in asteptarea omului la fiecare drum al sau.” Exegetii Coranului au pareri diferite in privinta acelor ingeri carora le-a fost poruncit sa se prosterneze inaintea lui Adam. “Au fost ingerii in general, asa cum indica versetele cu referire la acest lucru?” – aceasta este si parerea majoritatii exegetilor. “Sau numai ingerilor de pe pamant li s-a poruncit sa se prosterneze inaintea lui Adam?”


Contextul urmator sustine opinia majoritatii, asa cum am observat si in versetul anterior, cat si in Hadisul ce urmeaza: “...si El a facut ca ingerii sa se prosterneze inaintea lui.”

Allah a grait catre Iblis: “Coboara de aici” [Surah Al-Araf, 7:13] si “Iesi de aici” [Surah Al-Araf, 7:18], ceea ce indica cu claritate faptul ca acesta se afla in Paradis si ca Allah i-a poruncit sa coboare de acolo. Este de asemenea o indicatie a faptului ca acesta a decazut din pozitia si demnitatea ce i-au fost conferite datorita dedicarii intru Allah, fiind asemenea ingerilor in ceea ce priveste supunerea si slavirea. Aceasta pozitie demna i-a fost retrasa dupa ce a aratat trufie, invidie si nesupunere in fata Domnului sau si a fost alungat pe pamant in umilinta deplina.

Allah Preaputernicul i-a poruncit lui Adam si soatei sale sa salasluiasca in Paradis si a zis:

“Si zis-am Noi: “O, Adam, salasluieste tu impreuna cu soata ta in aceasta gradina! Mancati din ea pe indestulate, ori de unde voiti, dar sa nu va apropiati de acest pom, pentru ca sa nu fiti dintre cei nedrepti!” [Surah Al-Baqara, 2:35]

In Surah Al-Araf Allah a grait:

“A grait [Allah]: “Iesi de aici, dispretuit si alungat! Cat despre aceia dintre ei care te vor urma, voi umple Gheena cu voi toti! ~ Iar tu, o, Adam! Salasluieste tu impreuna cu soata ta in Rai! Mancati voi ori de unde voiti, insa nu va apropiati de acest pom, caci altfel veti fi dintre cei nelegiuiti!” [Surah Al-Araf, 7:18,19]

De asemenea, in Surah Ta-Ha, Allah a grait:

“Si cand Noi le-am zis ingerilor: “Prosternati-va dinaintea lui Adam!”, s-au prosternat ei, afara de Iblis, care s-a impotrivit. ~ Atunci am zis Noi: “O, Adam, acesta va este vrajmas tie si soatei tale. [Fiti cu grija] sa nu va scoata pe voi din Rai si sa fii tu nefericit! ~ El este pentru tine; pentru ca sa nu-ti fie foame in el si sa nu fii gol, ~ Pentru ca sa nu-ti fie tie sete in el si sa nu te loveasca dogoarea soarelui.” [Surah Ta-Ha, 20:116-119]

Daca citim cu atentie versetele prezentate mai inainte, ajungem la concluzia ca Eva (Hawwa) a fost creata inainte ca Adam sa intre in Paradis si sa I se porunceasca sa salasluiasca acolo, iar versetul acesta graieste fara nici o urma de indoiala: “O, Adam! Salasluieste impreuna cu soata ta in Paradis.” Suddi a relatat prin intermediul lui Abu Salih si Abu Malik de la Ibn Abbas si Ibn Mas’ud si, de asemenea, si de la alti companioni urmatoarele: “Iblis a fost alungat din Paradis si lui Adam i s-a permis sa salasluiasca acolo. A colindat singur prin Paradis de vreme ce nu avea pereche langa care sa poata gasi alinare. Odata insa a adormit, iar cand s-a trezit a gasit sezand alaturi de el o femeie pe care Allah o crease din coasta sa. Adam a intrebat-o: “Cine esti tu?” Ea a raspuns: “O femeie.” Si a intrebat-o din nou: “De ce ai fost creata?” Ea a raspuns: “Pentru ca langa mine sa poti gasi liniste.” Ingerii, care erau constienti de stiinta lui Adam, l-au intrebat: “Care este numele ei, o, Adam?” El a raspuns: “Eva (Hawwa).” Ei l-au intrebat: “De ce Hawwa?” Adam a raspuns: “Fiindca a fost creata dintr-un lucru viu!””

Si Muhammed bin Ishaq a relatat, preluand de la Ibn Abbas: “Ea a fost creata din cea mai mica coasta ce se afla in partea sa stanga, in timp ce Adam dormea, si apoi acel gol a fost umplut cu carne.”

Gasim o confirmare a acestui lucru in Coran:

“O, voi, oameni! Fiti cu frica de Domnul vostru care v-a facut dintr-o singura fiinta si a facut din aceasta si pe perechea ei si care a raspandit din cele doua [fiinte] multi barbati si femei! Fiti cu frica de Allah in numele caruia va conjurati [unii pe altii] si [fiti cu frica de ruperea] legaturilor de rudenie, caci Allah este Veghetor peste voi!” [Surah An-Nisaa, 4:1]

... si de asemenea si din acest verset care spune:

“El este Cel care v-a creat dintr-un singur suflet si din el a facut-o si pe perechea lui, langa care el sa poata gasi liniste. Si cand el s-a impreunat cu ea, a purtat ea o sarcina usoara si putea umbla cu ea. Dar cand s-a simtit mai grea, au strigat ei amandoi [rugandu-se] catre Allah, Domnul lor: “De ne vei darui un [copil] bun, vom fi noi dintre cei multumitori!”. [Surah Al-Araf, 7:189]

Profetul Muhammed - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca - a relatat: “Purtati-va frumos cu femeile, caci femeia a fost creata dintr-o coasta, si cu adevarat cea mai incovoiata coasta este cea mai puternica. Daca doriti sa o indreptati, o veti frange; iar de o lasati (asa cum este), va ramane indoita, asa ca impuneti-va unii altora sa va purtati frumos cu femeile.” (relatat de Al-Bukhari)

Parerile exegetilor difera cu referire la semnificatia acestui verset:

“Dar sa nu va apropiati de acest pom” [Surah Al-Baqara, 2:35]

Unii au sugerat ca acest pom este vita de vie. Evreii au interpretat ca fiind graul. Wahb bin Munabbih a zis: “Semintele sale sunt mai moi decat untul si mai dulci decat mierea.” Abu Malik a spus ca era vorba de palmier, in timp ce Mujahid a sugerat ca era smochinul, aceasta fiind si parerea lui Ibn Qatada si a lui Ibn Juraij. Abul-Alia a spus ca acesta era un fel de pom din care daca o persoana manca din rodul sau atunci aceasta excreta si trebuia sa-si usureze intestinul, iar Paradisul nu era un loc in care sa faci aceasta. Toate aceste diferente de opinie sunt destul de apropiate prin natura lor.

Cu toate acestea, Allah nu a specificat numele pomului si l-a facut sa ramana necunoscut, iar de ar fi fost de folos (cunoasterea numelui), atunci ni l-ar fi dezvaluit. Da, exista o diferenta de opinie referitoare la locul unde s-a aflat acest Paradis si aceasta trebuie clarificata. Unde s-a aflat Paradisul? In ceruri sau pe pamant? Majoritatea invatatilor sunt de parere ca acest Paradis s-a aflat in ceruri; si a fost numit Jannatul Maua (Gradina locuita).

Aceasta opinie este sustinuta si de versetele din Coran si de Hadisuri. Se spune:

“Si Noi am spus: “O, Adam! Salasluieste tu impreuna cu soata ta in aceasta Gradina””

Profetul a spus: “Allah ii va aduna pe oameni astfel ca cei credinciosi vor sta in picioare atunci cand Paradisul va fi adus mai aproape de ei. Vor veni la Adam si vor spune: “O, parinte al nostru! Deschide pentru noi portile Paradisului.” Si el va raspunde: “Oare nu pacatul parintelui vostru a fost cel ce v-a alungat din Paradis?”” (Sahih Muslim)

Aceasta relatare este o dovada clara ca este vorba despre Jannatul- Maua, insa aceasta opinie nu este sustinuta de unii exegeti. Acestia au spus: “Daca ar fi fost “Gradina locuita”, lui Adam nu i s-ar fi interzis sa manance din acel pom. Si acesta a fost locul in care Adam a adormit si a fost alungat si unde Iblis a reusit sa intre. Aceste lucruri contrazic faptul ca era Gradina locuintei vesnice. Aceasta opinie este sustinuta si de versetele din Tora.” Asadar, exista doua pareri diferite in ceea ce priveste Paradisul in care au locuit Adam si Eva. Prima opinie, asa cum am vazut si mai inainte, spune ca este “Gradina locuita”, Raiul. Cea de-a doua insa se refera la un Paradis creat special pentru Adam si Eva care sa reprezinte locul incercarii lor. “Gradina locuita” este locul in care se infaptuiesc numai fapte bune. Exista multiple diferente in ceea ce priveste locul unde se afla acel Paradis. Hasan Basri a spus ca acesta era in ceruri, de vreme ce Allah le-a cerut sa coboare din el. Cea de-a doua opinie sustine faptul ca acesta se afla pe pamant, deoarece acolo Allah i-a supus unei incercari, interzicandu-le lor un anumit pom. Aceasta intamplare a avut loc dupa ce lui Iblis i s-a poruncit sa se prosterneze inaintea lui Adam. Asa spune Ibn Yahia. Insa numai la Allah se afla Adevarul.

Cei ce sustin cea de-a doua parere au ridicat o intrebare ce necesita raspuns. Ei au zis: “Nu exista nici o indoiala ca Allah l-a alungat pe Iblis atunci cand a refuzat sa se supuna poruncii Divine; si i s-a spus sa iasa de acolo. Aceasta porunca nu a fost precum regulile religioase optionale in care orice nesupunere poate fi permisa. Aceasta a fost o Porunca Divina prestabilita care nu putea fi incalcata.

Din acest motiv Allah a grait:

“Iesi de aici, dispretuit si alungat!” [Surah Al-Araf, 7:18]

Sau asa cum a grait intr-un alt verset:

“Coboara de aici, ca sa nu te mai arati semet aici!” [Surah Al-Araf, 7:13]

Si a zis:

“Iesi din el si vei fi tu alungat” [Coran 38:77]

Atunci cand in Coran se spune “coboara de aici” sau “iesi din el”, indifferent de ceea ce se poate intelege prin “de aici” si “din el”, Paradisul sau Raiul, este destul de clar ca nu mai exista alt loc pentru Iblis in acele locuri din care el a fost alungat, nici unul de durata si nici macar unul temporar.

Ei au zis: “Din versetele din Coran reiese cu claritate faptul ca Iblis l-a ispitit pe Adam prin gandurile sale necurate, zicandu-i:

“Si l-a ispitit pe el Shaitan, zicandu-i: “O, Adam, vrei tu sa-ti arat pomul vesniciei si imparatia care nu piere?” [Surah Ta-Ha, 20:120]

.... si de asemenea a zis:

“Dar Shaitan i-a ispitit, voind sa le arate goliciunile care le fusesera ascunse, zicand: “Domnul vostru nu v-a oprit de la acest pom decat pentru ca voi sa nu deveniti ingeri si sa nu fiti nemuritori!” ~ Si el s-a juruit lor: “Eu sunt pentru voi un bun sfatuitor!” ~ Asadar, el i-a inselat prin amagire. Si cand ei au gustat din acel pom, li s-au descoperit goliciunile lor si au inceput sa-si puna peste ele frunze din Gradina. Si Domnul lor i-a chemat [zicandu-le]: “Oare nu v-am oprit Eu de la acest pom si nu v-am spus Eu ca Shaitan va este voua dusman marturisit?” [Surah Al-Araf, 7:20-22]

Din acest verset reiese limpede faptul ca Iblis i-a intalnit in Paradis. S-a spus: “Nu poate fi exclusa posibilitatea ca i-a intalnit in Paradis in timp ce era in trecere pe acolo. Nu indica faptul ca el era un locuitor al Paradisului. I-a ispitit cu gandurile sale necurate la poarta Paradisului sau mai jos de aceasta.

Totusi aceste raspunsuri trebuie revazute.” Cei ce au spus ca Paradisul se afla pe pamant, s-au bazat pe acest Hadis: “Abdullah, fiul imamului Ahmed, a relatat in cartea Ziyadat, preluand de la Ubai bin Ka’b, ca atunci cand lui Adam i s-a apropiat ceasul mortii, a poftit la strugurii Paradisului. Fiii sai au iesit sa-i gaseasca pentru el. In drumul lor, s-au intalnit cu ingeri. Acestia i-au intrebat: “Incotro va indreptati, o, fii ai lui Adam?” Ei au raspuns: “Tatal nostru a poftit la strugurii Paradisului.” Ingerii au raspuns: “Intoarceti-va, ati indeplinit dorinta sa.” Cand s-au intors, l-au gasit mort. I-au spalat trupul, l-au imbalsamat si l-au invelit intr-un vesmant. Atunci a venit Gavriil si i-a condus pe ceilalti ingerii in rugaciunea facuta pentru el si l-au ingropat.

Acestia au zis catre fiii lui Adam: “Aceasta este procedura de ingropare pentru mortii vostri.”” Cei ce sustin aceasta opinie au argumentat ca nu este posibil ca, atunci cand Adam a poftit din nou la strugurii din Paradis, fiii lui sa ajunga acolo unde Adam a salasluit (in Paradis) si sa-i obtina pentru el. Daca acesta s-ar fi aflat in ceruri, atunci fiii lui Adam nu ar fi plecat sa-i caute. Aceasta este asadar odovada clara a faptului ca Paradisul acesta se afla pe pamant, ci nu in ceruri.

Allah a grait: “Si Shaitan i-a ademenit sa manance din el” [Surah Al-Baqara, 2:36], adica din Paradis, “si i-a scos pe ei de unde se aflau”, adica i-a lipsit de binecuvantarile, favorurile si bucuriile Divine, suferind greutati, truda si necazuri. Acestea s-au intamplat numai pentru ca Iblis i-a ispitit si i-a amagit cu gandurile sale necurate:

“Dar Shaitan i-a ispitit, voind sa le arate goliciunile care le fusesera ascunse, zicand: “Domnul vostru nu v-a oprit de la acest pom decat pentru ca voi sa nu deveniti ingeri si sa nu fiti nemuritori!” [Surah Al-Araf, 7:20]

“Si el s-a juruit lor: “Eu sunt pentru voi un bun sfatuitor” [Surah Al-Araf, 7:21]

Satana a jurat solemn pentru a intari cuvintele prin care ii ispitise, precum Allah a grait intr-un alt verset:

“Si l-a ispitit pe el Shaitan, zicandu-i: “O, Adam, vrei tu sa-ti arat pomul vesniciei si imparatia care nu piere?” [Surah Ta-Ha, 20:120],

adica “sa va conduc eu spre pomul din care daca mananci vei castiga o stare vesnica de fericire si bogatie si vei avea o imparatie care nu va pieri si nici nu va fi distrusa vreodata”. Aceasta a fost amagirea Satanei. Poate fi vorba despre acelasi pom despre care imamul Ahmed, citandu-l pe Abu Huraira, a relatat ca Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca - a spus: “In Paradis exista un copac la umbra caruia un calaret va merge timp de o suta de ani si tot nu va putea sa iasa de acolo; acesta este pomul vesniciei.”




Versetul urmator:

“Asadar, el i-a inselat prin amagire. Si cand ei au gustat din acel pom, li s-au descoperit goliciunile lor si au inceput sa-si puna peste ele frunze din Gradina. Si Domnul lor i-a chemat [zicandu-le]: “Oare nu v-am oprit Eu de la acest pom si nu v-am spus Eu ca Shaitan va este voua dusman marturisit?” [Surah Al-Araf, 7:22]

este asemanator celui din Surah Ta-Ha in care se spune:

”Si au mancat ei doi din el si li s-a aratat goliciunea lor si au inceput sa coasa, pentru a se acoperi, frunze din Rai. Adam s-a revoltat, asadar, impotriva Domnului sau si a ajuns in ratacire.” [Surah Ta-Ha, 20:121]

Eva a fost cea care a mancat mai intai din acest pom si tot ea l-a indemnat pe Adam sa manance. Exista de asemenea un Hadis care sustine acest lucru: “De n-ar fi fost fiii lui Israel, mancarea nu ar fi fost stricata, iar de n-ar fi fost Eva femeile nu si-ar fi inselat sotii.” (relatat de Al-Bukhari) In Tora se spune ca cel ce a indemnat-o pe Eva sa manance din pom a fost sarpele. Eva a fost ademenita de vorbele acestuia si a mancat din el si de asemenea i-a dat si lui Adam sa manance. In Tora nu exista nici o referire la Iblis in privinta aceasta. Dupa aceasta, li s-au deschis ochii si au realizat ca erau goi. Au luat mai multe frunze de smochini si s-au acoperit cu acestea. In Tora de asemenea se mentioneaza ca erau dezbracati. Wahb bin Muhammed a zis: “Vesmintele lor constau intr-o lumina pe partile lor intime.”

Aceste informatii ce se gasesc in Tora nu sunt corecte, sunt de fapt o deformare a traducerii. Nu este usor pentru oricine sa traduca dintr-o limba in alta si este si mai dificil pentru cel ce nu cunoaste limba araba la perfectie si nu intelege continutul unei carti. Din Coran reiese cu claritate faptul ca Adam si Eva erau imbracati, asa cum se spune in versetul urmator: “...dezbracandu-i de vesmintele lor, ca sa le arate goliciunile lor!” [Surah Al-Araf, 7:27]

Ibn Abbas a relatat in legatura cu acest verset ca acestea erau frunze de palmier: “...si au inceput sa-si puna peste ele frunze din Gradina.” [Surah Al-Araf, 7:22]

“Asadar, el i-a inselat prin amagire. Si cand ei au gustat din acel pom, li s-au descoperit goliciunile lor si au inceput sa-si puna peste ele frunze din Gradina. Si Domnul lor i-a chemat [zicandu-le]: “Oare nu v-am oprit Eu de la acest pom si nu v-am spus Eu ca Shaitan va este voua dusman marturisit?” ~ Si au raspuns ei: “Doamne, am fost nedrepti cu sufletele noastre si daca nu ne ierti si nu Te induri de noi, vom fi printre cei pierduti” [Surah Al-Araf, 7:22,23]

Aceste versete reprezinta o dovada a faptului ca si-au recunoscut greseala si pacatul si s-au cait pentru acestea. Reiese de aici umilinta si supunerea lor si nevoia de a cauta adapost la Allah in vremuri de restriste. Daca aceasta intelepciune ar caracteriza fiecare faptura umana, atunci cu siguranta aceasta ar fi binecuvantata in ambele lumi.

“Le-a spus [Allah]: “Coborati! Va veti fi dusmani unul altuia si pe pamant veti avea salas si placere pana la un timp!” ~ Apoi [a mai] grait: “Pe el veti trai, pe el veti muri si din el veti fi voi scosi!” [Surah Al-Araf, 7:24]

Aceste versete le sunt adresate lui Adam si Eva, dar si lui Iblis, in sensul ca oamenii vor fi dusmanii lui Iblis si el le va fi dusman lor. Se spune ca sarpele este de asemenea inteles prin acesta. Ei au fost condamnati sa coboare din Paradis intr-o stare de vrajmasie si ura reciproca. Aici este citat un Hadis care sustine ideea ca sarpele se afla cu ei, iar Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca - le-a poruncit sa omoare serpii si a spus: “Noi nu am facut nici o concesie cu ei din moment ce incepuseram lupta impotriva lor.” (Abu Dawud)

In Surah Ta-Ha din Coran se spune:

“El a zis: “Coborati amandoi din el [din Paradis]! Va veti fi toti dusmani unul altuia!” [Surah Ta-Ha, 20:123]

Este o porunca adresata lui Adam si lui Iblis. Eva l-a urmat pe Adam, iar sarpele l-a urmat pe Iblis. Abu Musa Al-As’ari a zis: “Cand Allah l-a izgonit pe Adam din Paradis pe pamant, l-a invatat maiestria fiecarui lucru si i-a daruit roadele Paradisului.

Asadar roadele voastre sunt dintre roadele Paradisului, in afara de faptul ca roadele voastre se schimba, in timp ce acestea nu.” Profetul - Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca - a zis: “Cea mai buna zi in care soarele rasare este ziua de vineri: in acea zi Adam a fost creat, in acea zi a intrat in Paradis; si aceea a fost ziua in care a fost izgonit de acolo si in acea zi Ceasul va veni.” (Sahih Muslim)

Allah a grait:

“Adam a primit de la Domnul sau cuvinte [cu care sa se roage] si [El] l-a iertat, caci El este Iertator, Indurator.” [Surah Al-Baqara, 2:37]

Se spune ca aceste cuvinte pe care Adam le-a primit de la Allah sunt de asemenea mentionate si in versetul urmator:

“Si au raspuns ei: “Doamne, am fost nedrepti cu sufletele noastre si daca nu ne ierti si nu Te induri de noi, vom fi printre cei pierduti” [Surah Al-Araf, 7:23]








Sursa: e-mail
Back to top Go down
http://noulmusulman.blogspot.com/
 
POVESTEA LUI ADAM SI EVA
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Primii pasi in Islam
» Povestea celor trei prieteni
» We must have unshakable confidence in Allah's Abilities

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Moral short stories-
Jump to: