Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Ceasul gigantic din Mekka  Vote_lcapCeasul gigantic din Mekka  Voting_barCeasul gigantic din Mekka  Vote_rcap 
salim
Ceasul gigantic din Mekka  Vote_lcapCeasul gigantic din Mekka  Voting_barCeasul gigantic din Mekka  Vote_rcap 
obaidat-allah
Ceasul gigantic din Mekka  Vote_lcapCeasul gigantic din Mekka  Voting_barCeasul gigantic din Mekka  Vote_rcap 
Aleyna
Ceasul gigantic din Mekka  Vote_lcapCeasul gigantic din Mekka  Voting_barCeasul gigantic din Mekka  Vote_rcap 
yusuf
Ceasul gigantic din Mekka  Vote_lcapCeasul gigantic din Mekka  Voting_barCeasul gigantic din Mekka  Vote_rcap 
khadijah
Ceasul gigantic din Mekka  Vote_lcapCeasul gigantic din Mekka  Voting_barCeasul gigantic din Mekka  Vote_rcap 
Shayistha
Ceasul gigantic din Mekka  Vote_lcapCeasul gigantic din Mekka  Voting_barCeasul gigantic din Mekka  Vote_rcap 
mariamtj
Ceasul gigantic din Mekka  Vote_lcapCeasul gigantic din Mekka  Voting_barCeasul gigantic din Mekka  Vote_rcap 
Amina
Ceasul gigantic din Mekka  Vote_lcapCeasul gigantic din Mekka  Voting_barCeasul gigantic din Mekka  Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
Ceasul gigantic din Mekka  Vote_lcapCeasul gigantic din Mekka  Voting_barCeasul gigantic din Mekka  Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 Ceasul gigantic din Mekka

Go down 
2 posters
AuthorMessage
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Ceasul gigantic din Mekka  Empty
PostSubject: Ceasul gigantic din Mekka    Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeSat Sep 11, 2010 6:37 am

Ceasul gigantic din Mekka  Ceas710

Ceasul construit in Arabia Saudita la Mekka va fi cel mai mare ceas din lume intrecand Big Ben-ul londonez .Ceasul va putea fi observat de la 25 de kilometri departare .Turnul va face parte dintr-un complex hotelier numit Abraj Al – Bait alaturi de alte 7 turnuri . Acesta si-a inceput perioada de testare in timpul lunii Ramadan si va dura 3 luni de zile .Ceasul are patru cadrane , cu un diametru de 40 de metri fiecare , asezate pe laturile unui turn de forma patrata care se afla in apropierea Moscheei Haram . Cladirea este a doua ca si inaltime din lume dupa Turnul Khalifa din Dubai.Atat complexul cat si ceasul sunt inca in constructie , doar unul din cadrane fiind terminat .

Ceasul gigantic din Mekka  04082010

Cesul si varful cu semiluna aurita

Ceasul gigantic din Mekka  Mideas10

Cadranul cu inscriptii arabe

Cadranul este acoperit cu 98 de milioane de bucati de mozaic din sticla .Pe fiecare latura a ceasului se va inscriptiona ” Allah Akbar ” ( Allah este cel mai mare ) in limba araba si vor fi luminate de 2 milioane de leduri . Alte 21 de mii de lumini de culoare verde si alb montate in varful ceasului il vor face vizibil pe o distanta de 30 de kilometri .

In varful turnului va fi ancorata o semiluna aurita uriasa care va avea 23 de metri diametru si va fi inaltata deasupra ceasului la o inaltime de 61 de metri.Ceasul va avea o inaltime totala de 251 de metri iar inaltimea finala a turnului de la baza pana in varf va fi de aproximativ 600 metri .La baza ceasului este instalata o platforma pentru Observator.


Ceasul gigantic din Mekka  Mideas11

Vedere cu Ceasul si Moscheea Haram

Ceasul deja naste controverse in lumea intreaga , nu datorita faptului ca intrece in marime celebrul Big Ben ci pentru ca autoritatile saudite spera sa atinga un obiectiv, pe care incearca sa il realizeze de 126 de ani si anume stabilirea timpului universal dupa Mekka si nu dupa Greenwich.La o conferinta din 2008, clericii musulmani si oamenii de stiinta au adus in discutie faptul ca Mekka ar trebui sa fie punctul de referinta in stabilirea orei universale bazandu-se pe teoriile lor conform carora orasul Mekka este centrul lumii.

Sursa : http://kezzeldin.wordpress.com/2010/09/11/ceasul-gigant-din-mekka/
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Ceasul gigantic din Mekka  Empty
PostSubject: Re: Ceasul gigantic din Mekka    Ceasul gigantic din Mekka  Icon_minitimeSat Sep 11, 2010 6:45 am


Mashaalah, ce frumos e ceasul urias si ce idee de apreciat au avut saudienii. Nu stiam ca Mekka, este considerat stiintific drept centrul pamantului. Allah e Mare!
Multumim frumos, sora Khadijah pentru informatiile de mai sus.
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
 
Ceasul gigantic din Mekka
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Pelerinaj la Mecca-
Jump to: