Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Ramadan - semnificatii si traditii Vote_lcapRamadan - semnificatii si traditii Voting_barRamadan - semnificatii si traditii Vote_rcap 
salim
Ramadan - semnificatii si traditii Vote_lcapRamadan - semnificatii si traditii Voting_barRamadan - semnificatii si traditii Vote_rcap 
obaidat-allah
Ramadan - semnificatii si traditii Vote_lcapRamadan - semnificatii si traditii Voting_barRamadan - semnificatii si traditii Vote_rcap 
Aleyna
Ramadan - semnificatii si traditii Vote_lcapRamadan - semnificatii si traditii Voting_barRamadan - semnificatii si traditii Vote_rcap 
yusuf
Ramadan - semnificatii si traditii Vote_lcapRamadan - semnificatii si traditii Voting_barRamadan - semnificatii si traditii Vote_rcap 
khadijah
Ramadan - semnificatii si traditii Vote_lcapRamadan - semnificatii si traditii Voting_barRamadan - semnificatii si traditii Vote_rcap 
Shayistha
Ramadan - semnificatii si traditii Vote_lcapRamadan - semnificatii si traditii Voting_barRamadan - semnificatii si traditii Vote_rcap 
mariamtj
Ramadan - semnificatii si traditii Vote_lcapRamadan - semnificatii si traditii Voting_barRamadan - semnificatii si traditii Vote_rcap 
Amina
Ramadan - semnificatii si traditii Vote_lcapRamadan - semnificatii si traditii Voting_barRamadan - semnificatii si traditii Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
Ramadan - semnificatii si traditii Vote_lcapRamadan - semnificatii si traditii Voting_barRamadan - semnificatii si traditii Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 Ramadan - semnificatii si traditii

Go down 
2 posters
AuthorMessage
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Ramadan - semnificatii si traditii Empty
PostSubject: Ramadan - semnificatii si traditii   Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeSun Aug 16, 2009 9:22 pm

Pentru ca luna Ramadan se apropie iar printre noi apar din ce in ce mai multi crestini care doresc sa afle mai multe despre ce inseamna Ramadan-ul pentru musulmani sau ce traditii si obiceiuri au loc cu aceasta ocazie , mi-am propus sa trecem in revista in acest subiect tot ceea ce ar putea completa cunostintele crestilor dar si pe ale musulmanilor .
Ce inseamna de fapt Ramadan ? Ramadanul este cea de a noua luna a calendarului Islamic.Calendarul islamic este un calendar bazat pe aparitia lunii....adica asta inseamna ca fiercare luna incepe odata cu aparitia unei luni ( astru ) noi. Sunt 12 luni intr-un an insa anul bazat pe aparitia lunii are doar 354 de zile si nu 365 de zile precum cel gregorian bazat pe aparitia soarelui.De la an la an anul bazat pe aparitia lunii este cu 10-11 zile mai scurt decat anul solar.prin urmare de la an la an luna Ramadan cade in alta data in functie luna noua ce trebuie sa apara pe cer.Ca si semnificatie , luna Ramadan este luna in care au fost relevate primele versete din Quran.Quranul a fost relevat pe o perioada de 23 d ani , incepind in anul 610 si terminandu-se in anul 632.
Daca aveti intrebari sau completari va rog sa postati mesajul iar pe cei musulmani cu precadere ii rog sa ma ajute in a prezenta acest subiect cat mai corect .

Doar Allah este cel ce stie cel mai bine !
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Ramadan - semnificatii si traditii Empty
PostSubject: Re: Ramadan - semnificatii si traditii   Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeMon Aug 17, 2009 1:47 am

Jazach Allah khayran Khadijah pentru initierea acestui subiect de conversatie atat de necesar celor ce vor sa cunoasca mai multe despre semnificatiile Ramadanului. Te rog , continua si rog si pe ceilalti sa completeze topicul in masura in care cunosc mai multe detalii. flower
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Ramadan - semnificatii si traditii Empty
PostSubject: Re: Ramadan - semnificatii si traditii   Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 7:17 pm

Al patrulea stalp al Islamului este sa tinem post in luna Ramadan. Postul consta in abtinerea de la mancare , bautura si relatii conjugale , de la Fajr ( Fajr este rugaciunea din zori ) - incepe in zori la aparitia primei raze de lumina pana la Maghrib ( Maghrib este rugaciunea de la apusul soarelui ) - incepe cand soarele apune complet , acest lucru reprezentand un act de supuse asupra poruncii lui Allah.Aceste ore de rugaciune se pot gasit cu usurinta pentru cei ce nu locuiesc intr-o tara islamica .Pentru usulmanii insa din tarile islamice este mai usor deoarece aici se aud chemarile la rugaciune si atunci stii cu siguranta cand este timpul.Eu mi-am pus mereu intrebarea in Romania in timpul lunii Ramadan cum stiu eu cand este Fajr si ar trebui sa incep postul din ziua respectiva..raspunsul l-am gasit intr-o carte islamica , scria acolo ca atunci cand poti distinge firul alb de cel negru inseamna ca intunericul s-a terminat iar zorii zilei au venit .... mi-a placut foarte mult explicatia si am tinut-o minte.

Musulmanii tin postul in luna Ramadan deoarece asa a poruncit Allah in Quran :
"O voi cei care credeti, v-a fost statornicit voua Postul, asa cum le-a fost prescris si celor dinaintea voastra.poate veti fi cu frica !" (2:183 )
"Aceste zile sunt luna Ramadan , in care a fost trimis Quran-ul, drept calauza pentru oameni , dovezi limpezi pentru drumul cel drept si Indreptar.Si oricare dintre voi care este prezent in aceasta luna sa o tina ca Post, iar cel care este bolnav ori in calatorie (sa posteasca ) un numar (egal) de alte zile.Allah va voieste usurarea,nu va voieste impovararea .(2:185)"
Prin urmare cei care nu putem posti din diferire motive ( bolnavi , calatori sau femeia in timpul perioadei sale lunare sau dupa nastere pina la terminarea sangerarii ) trebuie sa recuperam postul , sa postim un numar egal de zile ..acest lucru trebuie facut cat mai repede cu putinta sau pina la urmatoarea luna Ramadan.

Postul nu consta doar in abtinerea de la mancare , bautura si relatii conjugale ..... musulmanii trebuie sa se abtina si de alte lucruri cum ar fi : minciuna , barfa , inselaciunea , comportament rautacios , tipat ,vorbe necuviincioase . Daca cineva doreste sa se certe cu un musulman acesta trebuie sa zica "tin post " , sa evite a se certa sau a se sfadi cu persoana respectiva.

Am o carte deosebit de frumoasa alhamdulillah , primita in dar , se numeste "Riyad As-Salihin "-Imam An-Nawawi - Gradinile credinciosilor ( in traducere ) . O recomand cu tarie celor care vor sa invete despre Islam .Am sa redau mai jos cateva relatari ale companionilor Trimisului lui Alla ( pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui ).

Doar Allah este cel ce stie cel mai bine .
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Ramadan - semnificatii si traditii Empty
PostSubject: Re: Ramadan - semnificatii si traditii   Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 12:21 pm

Intreruperea postului in Ramadan , conform sunnei , este bine de facut mancand curmale proaspete. In cazul in care nu avem curmale proaspete pot fi mancate si cele uscate . Noi personal mancam curmale uscate inmuiate in lapte ( in ziua respectiva , de dimineata , curat curmalele de samburi si le pun la inmuiat in lapte cu zahar ).Daca nu avem nici curmale proaspete si nici uscate atunci trebuie sa intrerupem postul cu apa.Intreruperea postului trebuie incununata si de o rugaciune.Pe mine sotul si socrii m-au invatat anul trecut sa zic inainte sa mananc “ Allahoma ini laka somt wa alla rzchika aftart “ , foarte scurt desi ei spun mai mult decit atat .Anul asta am sa-i rog sa ma invete sa zic toata invocatia si imi cer scuze de acum daca nu am scris corect cuvintele in araba .O alta suplicare despre care am citit de curand este “Dhahab ad-dhama’u wabtallit il urooq wa thabat al Ajru inshaAllah” ceea ce inseamna “setea a disparut , si venele sunt curgatoare si recompensa este confirmata , cu voia lui Allah “.

Mi-am adus aminte de inca un lucru legat de curmale.Anul trecut am fost in Cairo intr-o zi de post a lunii Ramadan , cand am ajuns inapoi in Alexandria era rugaciunea Maghreb, era timpul iftarului si mai aveam 200m pana acasa , un om ne-a oprit pe strada si ne-a oferit curmale proaspete…atunci sotul meu mi-a zis ca acel om care ne-a oferit curmale tocmai si-a sadit un copac in Paradis…cine ofera curmale pe strada calatorului care din diverse motive nu este acasa si nu poate lua parte la iftar , isi planteaza proprii lui copaci in Paradis.
Despre intreruperea postului am mai aflat zilele acestea ca este bine sa intrerupi postul cu acele curmale sau apa apoi sa te duci sa-ti faci rugaciunea ( Maghreb ) si abia apoi sa maninci masa principala.

Doar Allah este cel ce stie cel mai bine ! Cine are completari sau stie altceva decit cele scrise de mine este binevenit .
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Ramadan - semnificatii si traditii Empty
PostSubject: Re: Ramadan - semnificatii si traditii   Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeSat Sep 05, 2009 10:45 am

Recompensa postului

Am citit intr-o carte deosebit de inteleapta “ Gradinile credinciosilor “ – Imam An-Nawaai , despre bunele si minunatele recompense ale lui Allah pentru cei care tin post. Nu imi place sa scriu mesaje lungi si plictisitoare gen copy/paste din alte site-uri insa acum ma simt obligata sa scriu aceste randuri care le-am citit in aceasta carte .Companionii Trimisului lui Allah ( pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) care relateaza din spusele acestuia , ne arata cum fiecare dintre noi vom fi chemati de la portile Raiului printr-o anumita poarta in functie de lucrurile pe care le-am savarsit cat am trait pe pamant ..astfel ca “cei care s-au rugat vor fi chemati de la poarta Rugaciunii , iar cine a luptat in cale alui Allah va fi chemat de la poarta Jihad-ului;iar cine a postit va fi chemat de la poarta Rayyan;cel ce este darnic in milostenie va fi chemat de la poarta Milosteniei.” - relatat de Abu Huraira (Allah sa-l aiba in mila Sa).
Alt companion Sahl Ibn Sa’d ( Allah sa-l aiba in mila Sa ) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea fie asupra lui) a zis :” In Rai este o poarta care se numeste Rayyan prin care doar cei ce tin post vor intra in Ziua Invierii.Nimeni altcineva nu va intra cu ei.Se va intreba:Unde sunt cei care au tinut post regulat? Ei vor pasi inainte.Nimeni altcineva de ei nu va intra.Cand ultimul dintre ei va fi intrat , poarta se va inchide si atunci nimeni nu va mai intra pe acolo”.

Prin urmare postul lunii Ramadan aduce numai beneficii asigurandu-ne un loc in Paradis . Eu am zis intotdeauna ca Allah este foarte ingaduitor cu noi si ne da nu doar o sansa , doua sau trei pentru a intra in Rai … ne da nenumarate sanse , ne da nenumarate oportunitati sa facem bine pentru noi si ceilalti , ne da sarcini uneori atat de simple de indeplinit ..trebuie doar sa vrem , sa ne dorim , sa ne supunem … vi se pare greu postul lunii Ramadan? Nimeni nu a murit de foame sau sete pentru cateva ore …. Sotul meu imi spunea ca intr-o predica la moschee ii indruma sa tina post si daca foamea sau setea ii rapune sa se gandeasca ca in lume sunt oameni atat de saraci si flamanzi care nu maninca cu zilele….oare ei ce simt ? ei cum rezista ?

Tot in cartea amintita mai sus am citit si despre alte beneficii ale postului.Pacatele ne sunt iertate daca postim de Ramadan si chiar o zi de post in numele lui Allah ne va feri fatza de Focul Iadului pe o distanta de 70 de ani….iata mai jos relatarile .
Abu Huraira (Allah sa-l aiba in mila Sa) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui ) a zis : “Cand incepe Ramadanul , portile Raiului se deschid iar portile Iadului sunt inchise si diavolii sunt pusi in lanturi.” “ Cel ce posteste in Ramadan cu credinta si asteapta rasplata de la Allah , pacatele lui trecute vor fi iertate”.
Abu Sa’id al-Khudri (Allah sa-l aiba in mila Sa) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) a zis: “ orice slujitor care tine post o zi de dragul lui Allah , isi va tine fata mai departe de Focul Iadului cu o distant ce poate fi acoperita in saptezeci de ani “.
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Ramadan - semnificatii si traditii Empty
PostSubject: Re: Ramadan - semnificatii si traditii   Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitimeTue Aug 24, 2010 10:03 am

Traditii si obiceiuri religioase musulmane sunt foarte multe , frumoase si pline de insemnatate. Pentru ca suntem in luna Ramadan as vrea sa povestesc despre unul din simbolurile si traditiile cele mai vechi ale Islamului.

Ramadan - semnificatii si traditii Mesaha10

El este misharaty / mesharaty/mesaharaty , el este ” cel care trezeste oamenii pentru Suhur “. Pentru cei care nu stiu , Suhur este masa dinaintea zorilor , dinaintea primei rugaciuni islamice din zori numita Fagr .Musulmanii care postesc in timpul lunii Ramadan , trebuie sa se trezeaca la Suhur , pentru a bea si pentru a lua o gustare .O data pentru ca e Sunnah , traditie lasata de Profetul Mohammed , care spune ca in “Suhur este binecuvantare” si a doua oara pentru a ajuta credinciosul peste zi , pentru a nu simti nevoia de a bea sau a manca .Prin urmare Suhur este o traditie importanta printre musulmani iar pentru a o duce la indeplinire a luat nastere meseria de Mesaharaty. Este considerat a fi una dintre cele mai vechi traditii , una dintre cele mai inradacinate legate de luna Ramadan. Mesaharaty este un barbat care merge pe strazi in toiul noptii , se opreste in fata fiecarui bloc sau fiecarei case si bate la toba. Acest lucru se intampla cu 1-2 h inainte de Suhur.Bataile tobei sunt acompaniate de un cantec , de o strigare care poate diferi de la un loc la altul dar in esenta este aceeasi. “Suhur , Suhur , Es ha ya nayem , wahed el dayem , Ramadan Karim, Es ha ya nayem , wahed el razaq ! ” Sunt cuvinte care pur si simplu nu pot fi traduse pentru ca isi pierd intelesul insa se pot intelege cam asa : “Trezeste-te tu cel care dormi , Roaga-te pentru eternitate, Ramadan Fericit “.”Razag” inseamna Cel ce iti trimite si binecuvanteaza mancarea cea de toate zilele.

Se pare ca primul Mesaharaty a fost chiar Bilal ( primul muezin oficial al musulmanilor ) , Profetul il indemna sa ii trezesca pe credinciosi pentru Suhur . Ideea acestui Mesaharaty s-a dezvoltat in timpul erei Abaside , in special in partea Bagdadului, in timpul califului Al Nasser . El a numit special o persoana numit Abu- Noqata care sa il scoale atat pe calif cat si pe ceilalti credinciosi.
In Mecca Mesaharaty este numit Zamzami .Acesta purta cu el un fanous pentru ca aceia care nu ii aud strigarea macar sa vada lumina lampii sale .In Sudan Mesaharaty umbla pe strazi impreuna cu un copilandru care ii tine o lista cu toti locuitorii credinciosi pe care trebuie sa ii trezeasca pentru Suhur.La sfarsitul lunii Ramandan acesta trece si colecteaza bani de la cei de pe lista.In alte locuri ale lumii musulmane Mesaharaty are cu el bete si fluiere cu care intoneaza ritmuri melodioase.

In sate sau in asezari restranse / private , Mesaharaty se opreste in fata cladirilor si striga pe nume locuitorii care dorm . Acesta trebuie sa aiba o memorie deosebit de buna incat sa poata tina minte toate numele localnicilor. “Es ha ya nayem , es ha ya Amir , es ha ya Omar , es ha ya Ahmed …… Meseria se transmite din tata in fiu , din generatie in generatie . Tatal isi ia copilul de la o varsta frageda impreuna cu el cutreierand strazile si aratandu-i teritoriul . In sate unde traditia e la loc de cinste , Mesaharaty isi confectioneaza singur toba prin procedee invatate si pastrate din stramosi. Sunetul tobei trebuie sa fie puternic si pielea de miel folosita trebuie prelucrata in asa fel incat sa nu se rupa . Acesta nu are salariu fix , nu este platit de nimeni .Face aceasta meserie din pasiune , din placere , pentru perpetuarea traditiei de dragul lui Allah/Dumnezeu.
Mesaharaty era si este foarte apreciat de comunitate.Meseria fiind una voluntara Mesaharaty este rasplatit la sfarsitul lunii Ramadan cu bani sau mancare din partea localnicilor pe care i-a trezit timp de o luna de zile.In zilele noastre musulmanii folosesc ceasuri cu alarma pentru a se trezi si incetul cu incetul am putea zice ca s-a dat uitarii traditia datorita tehnologiilor moderne.Si totusi aceasta nu a murit.Locuiesc intr-un oras mare al Egiptului si cu toate astea Mesahatary nu a lipsit niciodata la timpul Suhurului.Mesaharaty este inca o traditie vie care innobileaza luna Ramadan si aduce din trecut o urma de nostalgie.



Sursa : http://kezzeldin.wordpress.com/2010/08/24/mesaharaty-cel-ce-trezeste-oamenii-pentru-suhur/
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
Sponsored content





Ramadan - semnificatii si traditii Empty
PostSubject: Re: Ramadan - semnificatii si traditii   Ramadan - semnificatii si traditii Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ramadan - semnificatii si traditii
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Halfway through Ramadan‏
» Your Best Ramadan
» Healthy Ramadan
» Dhikr during Ramadan
» Why Forgive Others this Ramadan?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Ramadan-
Jump to: