Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Jurnal de Ramadan Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Jurnal de Ramadan Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Jurnal de Ramadan Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Jurnal de Ramadan Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Jurnal de Ramadan Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Jurnal de Ramadan Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Jurnal de Ramadan Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Jurnal de Ramadan Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Jurnal de Ramadan Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Jurnal de Ramadan Vote_lcapJurnal de Ramadan Voting_barJurnal de Ramadan Vote_rcap 
salim
Jurnal de Ramadan Vote_lcapJurnal de Ramadan Voting_barJurnal de Ramadan Vote_rcap 
obaidat-allah
Jurnal de Ramadan Vote_lcapJurnal de Ramadan Voting_barJurnal de Ramadan Vote_rcap 
Aleyna
Jurnal de Ramadan Vote_lcapJurnal de Ramadan Voting_barJurnal de Ramadan Vote_rcap 
yusuf
Jurnal de Ramadan Vote_lcapJurnal de Ramadan Voting_barJurnal de Ramadan Vote_rcap 
khadijah
Jurnal de Ramadan Vote_lcapJurnal de Ramadan Voting_barJurnal de Ramadan Vote_rcap 
Shayistha
Jurnal de Ramadan Vote_lcapJurnal de Ramadan Voting_barJurnal de Ramadan Vote_rcap 
mariamtj
Jurnal de Ramadan Vote_lcapJurnal de Ramadan Voting_barJurnal de Ramadan Vote_rcap 
Amina
Jurnal de Ramadan Vote_lcapJurnal de Ramadan Voting_barJurnal de Ramadan Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
Jurnal de Ramadan Vote_lcapJurnal de Ramadan Voting_barJurnal de Ramadan Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 Jurnal de Ramadan

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Robert

Robert


Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 2009-06-14
Varsta : 27
Localizare : Cairo, Eypt

Jurnal de Ramadan Empty
PostSubject: Jurnal de Ramadan   Jurnal de Ramadan Icon_minitimeSun Aug 23, 2009 2:48 am

22 August 2009 1 Ramadan 1430 H
Asalam alaykum,
M-am gandit sa tin un jurnal pentru Ramadan in fiecare zi:

Prima zi (cea mai grea)
Ca de obicei in Ramadan ma trezesc un pic mai devreme de fajr,mananc,beau apa si ma culc la loc cand ma trezesc a doua zi e timpul sa tin siam!
Cand m-am trezit eram oleaca derutat si fericit cand mi-am dat seama ca era Ramadan! A fost destul de greu sa nu uit sa beau apa sau sa nu iau un biscuite(din obicei) si a fost mult mai greu sa ma abtin sa nu beau(cel mai mult in Ramadan imi este sete).Am mai stat si cu Rahma(sora mea mai mica) m-a ajutat foarte mult deoarece a trecut mai repede timpul cu ea.Dar dupa ce a adormit Sleep a fost un pic mai plictisitor(m-am uitat la TV desi nu era nimic bun).I sfarsit dupa o ora-o ora si jumatate s-a trezit Rahma!Dar nu pre am stat cu ea (eram prea obosit).Am incercat sa dorm dar nu am reusit dar in sfasit am auzit Azhanul de Maghreb asa ca m-am grabit sa mancam cu totii.
Planuiesc sa citesc mai mult Coran,inshaallah poate chiar o sa termin luna asta Versiunea Romana si o sa incep cu cea Araba

Robert :D


Last edited by Robert on Mon Aug 24, 2009 7:52 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
Robert

Robert


Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 2009-06-14
Varsta : 27
Localizare : Cairo, Eypt

Jurnal de Ramadan Empty
PostSubject: A Doua zi!   Jurnal de Ramadan Icon_minitimeMon Aug 24, 2009 7:50 am

23 August 2009 2 Ramadan 1430H

Salam alykom,

A Doua zi de post!
Cand m-am trezit in dimineata asta nu am avut nici o amintire :scratch: de cand m-am trezit la fajr si m-am culcat dar mai tarziu dupa ce m-am trezit mi-am amintit totul.Sa zic drept nu prea am mancat la fajr(pe la fajr eram mai mult adormit dect treaz)asa ca a fost mai greu sa tin Ramadan :| din fericire a venit o matusa de a mea pe la noi asa ca am uitat repede de foame si sete.Matusa mea a fost foarte fericita sa ma vada pe mine si pe sora mea mai mica(nu ne-am vazut de mult :D).In sfarsit a venit Maghreb si in acelasi timp cu Maghreb iftaarul.Ifataarul a fost foarte copios.am lasat mancarea sa stea vreo jumatate de ora si in sfarsit a venit un prieten de al meu sa ne ducem sa facem Isha si L-a Tarawiih(la Moschee).Dupa ce am terminat(dupa vreo ora jumatate)eu si prietenul meu(suntem vecini)ne-am dus la blocul nostru.
Am mai citit si astazi din Coran (Ver. Romana) si ,Insaalah o sa incep dupa Ramadan Ver. Araba :D !
Robert study
Back to top Go down
Robert

Robert


Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 2009-06-14
Varsta : 27
Localizare : Cairo, Eypt

Jurnal de Ramadan Empty
PostSubject: Ramadan   Jurnal de Ramadan Icon_minitimeThu Aug 27, 2009 5:10 am

26 August 2009 5 Ramdan 1430H

Salam alykom,

Cateva zile....

De cateva zile nu prea am mai scris(nu am mai avut ce sa scriu) mai nou am inceput sa ies afara cu Rahma (luam amandoi aer) ne distram impreuna si ne jucam mult! Astazi m-am jucat si pe calculator asa ca scriu si in forum :D.Am inceput sa ma obisnuiesc cu siaamul ieri am uitat sa ma trezesc asa ca a fost foarte greu sa tin Ramadan in orice caz l-am tinut:)(alhamdulillah) Era destul de greu pentru ca nu am baut si nici nu am mancat nimic dimineata :(.
Post usor!
Robert
Back to top Go down
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Jurnal de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Jurnal de Ramadan   Jurnal de Ramadan Icon_minitimeWed Sep 02, 2009 12:43 pm

Salam alekom wa rahmatullahi wa barakatu !
Robert (Mohamed ) unde esti?Pai nu ne mai zici ce ai facut? Azi e 2 septembrie 12 Ramadan ...sincer sincer sincer eu te-am citit cu mare drag ! Si vreau sa te citesc in continuare ! Chiar nu imi inchipuiam ce poate fi in mintea unui copil sa tina postul Ramadanului ! Chiar nu imi imaginam cum reuseste sau ce simte un copil ! Si pe deasupra iti consumi si energia cu surioara Rahma care nu prea vrea sa doarma !Hai spune-ne ce ai mai facut ! Sa nu crezi ca nu te citeste nimeni ... eu ma declar fan la postarile tale ! Si ma gandesc si eu la fiul meu care peste doar 2 ani va fi obligat sa tina si el postul , deci trebuia sa ma pregatesc si cine sa-mi dea sfaturi mai bune daca nu tot un copil ca si fiul meu !
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
nour

nour


Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 2009-06-28
Varsta : 42
Localizare : egypt, rehab

Jurnal de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Jurnal de Ramadan   Jurnal de Ramadan Icon_minitimeThu Sep 03, 2009 10:58 pm

mashAllah...Allah sa te rasplateasca inshaAllah....mi e tare drag sa citesc ce scrii....inshaAllah orice efort cat de mic isi va gasi rasplata la Allah subhanahu wa ta ala si tot El iti va da putere sa mergi mai departe...asteptam in continuare postarile tale la jurnal de Ramadan
post usor si primit inshaAllah tuturor
Back to top Go down
Robert

Robert


Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 2009-06-14
Varsta : 27
Localizare : Cairo, Eypt

Jurnal de Ramadan Empty
PostSubject: Multumesc   Jurnal de Ramadan Icon_minitimeThu Sep 03, 2009 11:08 pm

Salam alykom,
Kadijah si Noor,

Multumesc ca cititi jurnalul de Ramadan si imi cer scuze pentru ca nu prea am mai scris,o sa incerc sa tin jurnalul la zi,inshallah.
Robert
Back to top Go down
Robert

Robert


Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 2009-06-14
Varsta : 27
Localizare : Cairo, Eypt

Jurnal de Ramadan Empty
PostSubject: Jurnal de Ramadan   Jurnal de Ramadan Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 6:54 am

6 septembrie 2009 16 Ramadan 1430

Salam alykom,

Stiu ca nu prea am mai scris de mult timp in jurnalul meu de Ramadan dar nu prea am avut ce: mai mult am stat cu Rahma si m-am uitat la TV mai nimic iesit din comun.
Astazi am avut o zi deosebita a fost mult mai usor sa tin Ramadan cand am aflat ca ne ducem sa luam iftaar la Romani acasa :). Am avut o cina deosebita si mancare din belsug am avut in casa o atmosfera extrem de placuta (este prima data in Egypt cand vizitez o casa de Romani de Ramadan). Am asteptat o jumatate de ora dupa ce am ajuns (eu,mama si cu Ramhma) si au venit si alti romani. Mi-am facut multi prieteni noi (romani) si am fost foarte fericit.Ne-am jucat foarte mult am stat de la ora 6 (dupa iftaar)pana la ora 9 impreuna.Am avut un timp foarte placut si mai ales Rahma ea s-a jucat cu o alta fetita cu numai cateva luni mai mare decat ea asa ca s-a distrat si ea foarte mult.
Back to top Go down
Robert

Robert


Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 2009-06-14
Varsta : 27
Localizare : Cairo, Eypt

Jurnal de Ramadan Empty
PostSubject: Jurnal de Ramadan   Jurnal de Ramadan Icon_minitimeWed Sep 16, 2009 7:23 am

Salam alykom,
A inceput sa imi para rau ca se termina Ramadanul :( dar si eidul e frumos sunny
Mai sunt numai cateva zile si se termina Ramadanul,inshalah tata are sa vina de eid
si o sa fie mai bine :).
Rahma nu prea mai face nimic nou si i-au iesit 3 didnti in plus asa ca noi speram ca o sa doarma noaptea,inshalah la 11:30,11:00 speram dar nu este asa de usor sa se dezvete sa nu se mai culce tarziu.
In sfarsit vine si scoala dupa eid asa ca am si inceput sa ma pregatesc pentru scoala study .
Nu prea mai este ceva mai nou de facut asa ca mai tot timpul ma lictisesc dar mai uit de foame :) ma gandesc la ce o sa mananc la maghreb:).
Cam atat...
Robert.
Back to top Go down
Sponsored content





Jurnal de Ramadan Empty
PostSubject: Re: Jurnal de Ramadan   Jurnal de Ramadan Icon_minitime

Back to top Go down
 
Jurnal de Ramadan
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Primul meu Ramadan
» PERMISSIBILITY OF WOMEN'S GOING OUT ON 'ID DAYS TOWARDS THE PLACE OF WORSHIP /THE PRAYER OF THE TWO 'IDS / OTHER RELATED TO RAMADAN
» The Last Ten Days of Ramadan
» Bun venit, Ramadan!
» Why Forgive Others this Ramadan?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: ARHIVA :: Forum arhivat-
Jump to: