Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Povestea celor trei prieteni Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Povestea celor trei prieteni Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Povestea celor trei prieteni Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Povestea celor trei prieteni Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Povestea celor trei prieteni Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Povestea celor trei prieteni Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Povestea celor trei prieteni Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Povestea celor trei prieteni Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Povestea celor trei prieteni Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Povestea celor trei prieteni Vote_lcapPovestea celor trei prieteni Voting_barPovestea celor trei prieteni Vote_rcap 
salim
Povestea celor trei prieteni Vote_lcapPovestea celor trei prieteni Voting_barPovestea celor trei prieteni Vote_rcap 
obaidat-allah
Povestea celor trei prieteni Vote_lcapPovestea celor trei prieteni Voting_barPovestea celor trei prieteni Vote_rcap 
Aleyna
Povestea celor trei prieteni Vote_lcapPovestea celor trei prieteni Voting_barPovestea celor trei prieteni Vote_rcap 
yusuf
Povestea celor trei prieteni Vote_lcapPovestea celor trei prieteni Voting_barPovestea celor trei prieteni Vote_rcap 
khadijah
Povestea celor trei prieteni Vote_lcapPovestea celor trei prieteni Voting_barPovestea celor trei prieteni Vote_rcap 
Shayistha
Povestea celor trei prieteni Vote_lcapPovestea celor trei prieteni Voting_barPovestea celor trei prieteni Vote_rcap 
mariamtj
Povestea celor trei prieteni Vote_lcapPovestea celor trei prieteni Voting_barPovestea celor trei prieteni Vote_rcap 
Amina
Povestea celor trei prieteni Vote_lcapPovestea celor trei prieteni Voting_barPovestea celor trei prieteni Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
Povestea celor trei prieteni Vote_lcapPovestea celor trei prieteni Voting_barPovestea celor trei prieteni Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 Povestea celor trei prieteni

Go down 
AuthorMessage
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Povestea celor trei prieteni Empty
PostSubject: Povestea celor trei prieteni   Povestea celor trei prieteni Icon_minitimeTue Jun 30, 2009 9:21 am

Povestea celor trei prieteni :
Era un om care avea foarte multi bani si tot ceea ce isi dorea, case, bani, oameni importanti in jurul lui. Si avea trei prieteni, unul pe care il suna si il cauta si cu care se intalnea in fiecare zi, pe care nici o data nu il scapa din ochi, la fiecare sarbatoare il suna si il felicita, la fiecare intrunire il lua cu el, ce mai ... cel mai bun prieten al sau; al doilea prieten pe care il cauta din cand in cand, il mai suna sa vada ce mai face, la o sarbatoare, la o intrunire dar destul de rar; iar al treilea prieten pe care il cauta fooooarte rar, aproape mai deloc. Cand isi aducea aminte il mai suna, sau mai intreba de el foarte foarte rar.
Acest om la un moment dat este chemat in instanta. El disperat isi suna primul prieten si il roaga pe acesta sa mearga cu el pentru ca are nevoie de cineva alaturi de el, sa il sustina, sa il ajute. Prietenul cel dintai ii spune ca ii este prieten foarte bun, dar nu poate sa vina cu el in instanta. Il va ajuta cu ce poate dar nu poate sa mearga sa il acompanieze. Disperat acesta il suna pe cel de-al doilea prieten care de asemenea ii spune ca l-ar ajuta, dar nu poate foarte mult. Tot ce poate face el este sa vina cu el pana la usa judecatoriei ca apoi nu mai intra si il asteapta acolo. Disperat din nou omul cerea ajutor pentru ca nu vroia sa mearga singur. Se decide si il suna si pe cel din urma prieten. Acesta chiar daca il cautase foarte rar, chiar daca de abia isi mai amintea de el ii spuse, bineinteles ca voi merge alaturi de tine, voi intra si te voi ajuta cu cea mai mare convingere, voi fi alaturi de tine pana in cel mai ascuns ungher de acolo.

Cine credetzi ca erau cei trei prieteni?
Primul prieten pe care il cauta tot timpul erau banii. Averea niciodata nu ne va putea ajuta in fata lui Allah pentru ca nimic din ceea ce obtine pe aceasta lume nu vom putea lua cu noi si nici nu vom putea plati pe cineva pe lumea cealalta pentru a ne fi mai bine.
Cel de-al doilea prieten era familia. Bineinteles ca familia este alaturi de noi, chiar daca mai gresim ei ne ajuta sa ne indreptam si ne iarta dar nici familia nu v-a putea intervenii pentru noi in Ziua Judecatii de Apoi. Pentru ca ei vor putea fi alaturi de noi pana la groapa, si noi vom merge mai departe in fata lui Allah. Orice ar face... ei raman in lumea aceasta si de asemenea nu ne pot ajuta.
Iar cel de-al treilea prieten sunt faptele noastre bune. Ele inttotdeauna ne vor ajuta. Vor intervenii in fata lui Allah pentru noi si vor mijloci pentru iertarea noastra in Ziua Judecatii de Apoi. Faptele noastre bune sunt cele care conteaza si cele care ne pot scapa de chinurile groaznice ale Jahanammului.
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
 
Povestea celor trei prieteni
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Primii pasi in Islam
» POVESTEA LUI ADAM SI EVA
» RASPLATA MEMORARII CELOR MAI FRUMOASE NUME
» Trei lucruri placute celui ce posteste
» Postul celor 6 zile dupa Ramadan in luna Shawal

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Moral short stories-
Jump to: