Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Instinctele si nevoile organice! Vote_lcapInstinctele si nevoile organice! Voting_barInstinctele si nevoile organice! Vote_rcap 
salim
Instinctele si nevoile organice! Vote_lcapInstinctele si nevoile organice! Voting_barInstinctele si nevoile organice! Vote_rcap 
obaidat-allah
Instinctele si nevoile organice! Vote_lcapInstinctele si nevoile organice! Voting_barInstinctele si nevoile organice! Vote_rcap 
Aleyna
Instinctele si nevoile organice! Vote_lcapInstinctele si nevoile organice! Voting_barInstinctele si nevoile organice! Vote_rcap 
yusuf
Instinctele si nevoile organice! Vote_lcapInstinctele si nevoile organice! Voting_barInstinctele si nevoile organice! Vote_rcap 
khadijah
Instinctele si nevoile organice! Vote_lcapInstinctele si nevoile organice! Voting_barInstinctele si nevoile organice! Vote_rcap 
Shayistha
Instinctele si nevoile organice! Vote_lcapInstinctele si nevoile organice! Voting_barInstinctele si nevoile organice! Vote_rcap 
mariamtj
Instinctele si nevoile organice! Vote_lcapInstinctele si nevoile organice! Voting_barInstinctele si nevoile organice! Vote_rcap 
Amina
Instinctele si nevoile organice! Vote_lcapInstinctele si nevoile organice! Voting_barInstinctele si nevoile organice! Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
Instinctele si nevoile organice! Vote_lcapInstinctele si nevoile organice! Voting_barInstinctele si nevoile organice! Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 Instinctele si nevoile organice!

Go down 
AuthorMessage
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

Instinctele si nevoile organice! Empty
PostSubject: Instinctele si nevoile organice!   Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeTue Oct 20, 2009 5:14 am


  • Assalamu Aleikum
  • Multi oameni confunda cei doi termeni, cu toate ca au aceeasi origine dar sunt doi termeni distincti,si penrtu a intelege diferenta trebuie sa clarificam urmatorul lucru:
  • Fiecare fiinta creata ( om sau animal) se naste cu o anumita bioenergie, si aceasta bioenergie se manifesta sub doua forme:
  • 1.Instincte
  • 2.Nevoie organice
  • Diferenta intre cele doua manifestari consta in necesitatea satsfactiei(indeplinirii), de exemplu nevoile organice necesita satisfactia ,pentru ca in caz de nesatisfactie duce la moaretea sigura, si aceste nevoi organice sunt, a minca , a bea , a urina, a respira ,si a treanspira, si ...etc...etc, si daca nu faci una dintre aceste nevoi pieri , si de aceea necesita satisfactie.
  • Dar instincte nu necesita satisfactia ,pentru ca in caz de nesatsifactie nu moare omul ,dar sufera o tulburare psihica si sau neliniste sufleteasca, si aceste instincte sunt numai trei in toti oamenii, si indiferent de rasa sau etnie sau credinta fiind umane.
  • Niste oameni de stiinta au zis ca aceste instincte sunt foarte multe , ba chiar apar mereu altele si altele.
  • Adevarul_cum il vad eu_ ca aceste sunt trei si numai trei, dece?, pentru ca aceste trei sunt generale  sau de baza ,si celelalte sunt doar niste aspecte _sau ramuri ale bazelor_.
  • vom vedea acum care sunt aceste trei instincte , si vom explica care sunt ramurile;
  • Cele trei instincte:
  • 1.Instinctul de conservare , este de baza si tot ce duce la acest instinct se numeste aspect al intinctului de conservare, precum frica,dorinta de a avea, iubirea fata de neam ,sau fata de tara,dorinta da a conduce...etc, aceste sunt aspecte , si sunt aspecte pentru ca pot  exista au nu, sau poate fi unu mai pronuntat decat celelalte , si de aceea se considera aspet si nu de baza, pentru ca instinctul nu poate fi inlaturat din om cat traieste.
  • 2.Instinctul de perpetuare, si aspectele lui sunt:maternitate, paternitate, fratie, iubire fata de parinti,iubire fata de sexul opus,si aici putem observa clar ca un apect poate evidentia mult fata de celelalte, de exemplu multi barbati iubesc sotiile mai mult decat mamele lor.
  • 3.Instinctul de venerare, acest instinct este foarte special ,si influenteaza enorm viata omului, si aspectele acestui instinct sunt: respectul maxim fata de eroi,sau stima enorma fata de conducatori,sau chiar_este si cel mai adevarat si important_ adoratia crearotului, si sentimentul de slabiciune si nevoie de altcineva.
  • Primele doua instincte sunt comune in toate fiintele create de Allah, iar al_3_lea este specific omului, si el il deosebeste de animale.
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

Instinctele si nevoile organice! Empty
PostSubject: Re: Instinctele si nevoile organice!   Instinctele si nevoile organice! Icon_minitimeWed Oct 21, 2009 4:31 am


  • Assalamu Aleikum
  • Cred ca s-au mirat unii cand au citit acest topic_filosofic_, si se intrebeau ce legatura are cu religia islamic?E bine, o sa va spun ca are legatura cu islamul, ba are strinsa legatura cu Fiqh;cu verdictele islamice.
  • Omul sa se mentina in viata trebuie,si sa traieasca in linistea sufleteasca tinde sa indeplineasca instictele si nevoile lui organice, aceasta satisfactie poate fi corecta daca este conform verdictelor islamice, sau gresite daca este impotriva verdictelor, sau perversa daca este contra firii umane, de exemplu,aspecul sexual este corect satisfacut daca este intr-o casatorie legala conform  religiei cu toate conditiile si circumstantele(cerere si acceptare,doi martori,consimtamintul parintiilor,libertatea uterului_adica sa nu fie gravida cu altul_, si Mehr(darul de nunta), sau gresita daca este intr-o relatie de adulter, sau perversa daca este intre doua persoane de acelasi sex(homosexualitate),asta in cazul instinctelor, dar in cazul nevoilor organice satisfactia nu poate fi decat corecta sau gresita, de exemplu,daca maninci carne de vita sau de pui, este corecta, iar daca maninci carne de porc este gresita, pentru ca in modul acesta s-a indeplinit aceea nevoi si s-a pastrat viata , dar nu este conform religiei, deci este gresita.
Back to top Go down
 
Instinctele si nevoile organice!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Tawheed & Basic Fiqh-
Jump to: