Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_lcapO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Voting_barO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_rcap 
salim
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_lcapO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Voting_barO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_rcap 
obaidat-allah
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_lcapO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Voting_barO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_rcap 
Aleyna
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_lcapO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Voting_barO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_rcap 
yusuf
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_lcapO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Voting_barO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_rcap 
khadijah
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_lcapO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Voting_barO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_rcap 
Shayistha
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_lcapO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Voting_barO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_rcap 
mariamtj
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_lcapO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Voting_barO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_rcap 
Amina
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_lcapO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Voting_barO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_lcapO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Voting_barO intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?

Go down 
3 posters
AuthorMessage
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeSat Oct 31, 2009 5:57 am

Assalamu Aleikum
Aceasta intrebare a fost pusa de mai multe femei, chiar de barbati, daca in paradis sunt huri pentru barbati,si pentru femei ce le asteapta in paradis?(Huri sunt femei de paradis foarte frumoase cu ochii mari).
Bineinteles am citit aproape toate raspunsurile...dar mai am un alt raspuns din interpretarile marilor oameni de stiinta in Coran.
Dar vreau sa vad cum raspunde o femeie la aceasta intrebare?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeSat Oct 31, 2009 6:22 am

wa alaykum salam

sa spun drept nu stiu raspunsul la aceasta intrebare, dar tare as vrea sa -l stiu!
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
nour

nour


Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 2009-06-28
Varsta : 42
Localizare : egypt, rehab

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeSat Oct 31, 2009 6:53 am

wa alaikum assalam

pentru femeie, din cate stiu, sotul din dunia inshaAllah il va avea si in akhira...nu cunosc insa detalii.
Back to top Go down
nour

nour


Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 2009-06-28
Varsta : 42
Localizare : egypt, rehab

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeSat Oct 31, 2009 7:02 am

dar ce este cert fiecare femeie dreptcredincioasă se va bucura în Paradis inshaAllah de ceea ce ochiul nu a văzut, urechea nu a auzit şi nici măcar nu şi-a închipuit

Fie ca bunul Allah să ne facă unul dintre locuitorii Paradisului.
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeSat Oct 31, 2009 7:06 am

Admin wrote:
wa alaykum salam

sa spun drept nu stiu raspunsul la aceasta intrebare, dar tare as vrea sa -l stiu!
Jazaki Allah khayran sora Admin...si in Sha Allah o sa afli raspunsul la aceasta intrebare.
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeSat Oct 31, 2009 7:09 am

nour wrote:
wa alaikum assalam

pentru femeie, din cate stiu, sotul din dunia inshaAllah il va avea si in akhira...nu cunosc insa detalii.
Da, sora Nour ,dar mai sunt niste detalii si anumite conditii...mai asteptam si alte raspunsuri de partea femeilor musulmane.... silent
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeSun Nov 01, 2009 5:28 am

Assalamu Aleikum


Pentru a intelege mai profund aceasta chestiune trebuie sa abordam toate laturile ei,si voi incepe cu crearea lui Adam;Allah a creat omul_barbatul si femeia_ din acelasi suflet,deci fiecare are suflet si trup,barbatul are sufletul si trupul lui masculin, si femeia are sufletul si trupul ei femenin.

Allah(Subhanhu Wata’ala) spune in Cartea lui sfanta_Coranul_ in Surat Al-Hujurat:”O, voi oameni! Noi v-am creat dintr-un bărbat şi o femeie şi v-am făcut popoare şi triburi ca voi să vă cunoaşteţi unii pe alţii”, si mai spune in Surat Al-Najm:” El a creat perechea, bărbat şi femeie”, si mai spune in Surat Al-Qiyama:” apoi din el o pereche a făcut: bărbat şi femeie”, si in Surat Fater:” Dumnezeu v-a creat din ţărână, apoi dintr-o picătură de sămânţă. El v-a făcut perechi”, si alte care ne precizeaza ca cele doua creaturi au aceeasi origine.

Allah a cultivat in acest sufelt si trup fie a al barbatului, fie al femeii o bioenergie,si aceasta bioenergie il impinge(pe om_barbat sau femeie) sa actionezeca sa se mentine in viata, acesta bioenergie poate fi provocata din interiorul omuli,sau datorita unui stimul exterior,in primul caz este vorba de nevoile organice, iar in al 2-lea caz este vorba de instinctele omuli.

Aceste instincte sunt de trei tipuri si la barbati si la femei”

1.Instinctul de conservare

2. Instinctul de perpetuare

3. Instinctul de veneratie.

Allah a mai creat si prorietatiile obiectelor si ale sistemelor, si a inspirit omului sa se foloseasca de ele,si cu ajutorul carora isi satisface bioenergia lui.

Este limpede si firesc si foarte usor de observat ca nevoile organice sunt si la barbati si la femei , asa cum un barbat simte nevoia de aer sa respire , asa si o femeie simte nevoia de aer sa respire, la fel si in cazul mincarurii si al bauturii...chiar si nevoia de a venera sau a adora exista si la femei cum exista si la barbati.

De remarcat faptul ca unele aspect ale instinctului de perpetuare sunt mai evidente si mai puternice la femei decat la barbati,precum dragoste si iubire fata de prunci_maternitate_,si mai este un aspect foarte important care este evidentiat si profund zadit in sufletul femeilor, si acela este”timiditate” si “sfiiciune”,si acest lucru se poate observa la copii mici, in timp ce o fetita isi acopera partile intime ,vedem ca un pusti(gen masculine) se plimba prin curte cu partile intime libere si descoperite.

Fetitele cu cat cresc devin si mai timide si mai rusinoase…si acesta de la Allah….dar mai exista si un alt factor important care joaca un rol in cresterea timiditatii la femei,si acela este conceptul despre viata,univers,si om,adica dogma_Aqeeda_.

Toate religiile lumii incurajeaza si accentuaza virtutile in oamenii si adeptii lor, chiar si religiile impuse de oameni si nu numai cele divine.Femeia a castigat un rang mai inalt in incurajarea virtutii si mentinerea moralitatii, si cu toate aceste nu au dat toate religiile divine femeilor rangul si pozitia adevarata si dreptmeritata in afara de Islam,care le-a dat si le- a redat valoarea lor adevarata si naturala.

Sa parcurgem prin istoria femeii de a lungul anilor si in diferita religii si conceptii_iudismul si crestinismul_:

Iudismul: Evrei considera femeia singura vinovata de primul pacat mincand “marul”,si de aceea este blestemata dupa legiile talmudice,si este o creatura provocatoare la rau si instigatoare la tot ce este rau, asa cum spune in Teora:”Si a zis Dumnezeu: Cine te-a instiintat ca este gol_dezbracat_?, Ai mancat cumva din pomul de care ti am zis ca e interzis ,si a raspuns Adam:”Femeia care ai lasat-o la mine mi-a dat sa maninc din pomul acela,si am mancat”.

Si tot in Teora se spune ca femeia este sursa spurcaciunii (Najas):”Si a zis Dumnezeu:”Daca o femeie ii vine sangele se izoleaza sapte zile,si oricine o atinge ramane spurcat pana la seara zilei respective, si pe tot ce sta in timpul izolarii tot spurcat ramane, si tot ce atinge , si dac o atonge barbatul ramane sapte zile spurcat chiar si patul lui si tot ce atinge”.

Crestinismul:

Punctul de vedere al crestinismului nu difera de cel evreisc, pentru ca dupa cum se stie Testamentul veche este o parte integranta din cartea sfanta a crestinilor…

urmeaza
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 3:01 am

Assalamu Aleikum

Crestinismul mai priveste pe femeie dintr-un alt unghi in care o prezinta ca un rau si nelegiuire,asa cum spune in zaharia 5:8 cand a vazut o femeie stand:” El a zis: ,,Aceasta este nelegiuirea!`` Şi i -a dat brînci în efă, şi a aruncat bucata de plumb peste gura efei.

Si in 2 Corinteni 11:3 :” Dar mã tem ca, dupã cum sarpele a amãgit pe Eva cu siretlicul lui, “, si in 1 Timotei 2:14:” . Si nu Adam a fost amãgit; ci femeia, fiind amãgitã, s-a fãcut vinovatã de cãlcarea poruncii”.

Pe scurt va spun punctul de vedere al crestinismului asa cum l-a descris Carin Armstrong:”Crestinismul a creat cel mai infect mediu sexual in Europa si in America incat s-r fi mirat Isus si Sfantul Paul. Este clara influenta acestui mediu asupra femeilor; de exemplu pentru Augustos care lupta pentru călugăria, le considera doar o ispita care il va duce la pierzanie,si a afectat pozitia femeilor cu mare profunzime.Si acest fapt se vede clar cum sunt respectate femei care s-au calugarit parasind viata si izolindu-se in manastiri,ceea ce nu li- se ofera in crestinismul classic”.

Si cum descria calugarul Bendict Bernard du Morix:”Nu exista o femeie bun ape pamant”.

In Anglia prin anilor 1500 s-a format un congres pentru pedepsirea femeilor sub numele de “Congresul social pentru pedepsirea femeii”,pentru ca o considera un trup rau(shar) care trebuie indepartat ,si s-au bucurat de diverse metode in a chinui pe femei , chiar puneau uleiul incins pe trupul femeilor .

Si tot in Anglia in anul 1805 era in constitutia tarii o lege care permite vinzarea lor si cu un anumit tarif ajungand la 6 penni, dar cu acordul lor.

In Scotlanda si in anul 1567 era adoptata o lege care zicea :Femeia nu are voie sa aiba nici o autoritate asupra unui bun,si in Franta _tara libertatii_ si in anul 586 s-a format o comisie din barbati ca sa investigheze natura femeii, daca este om sau nu?!!

[size=12]Dupa revolutia in Franta si pana in anul 1938 era o lege care zice (textual):”Femeile si copii si nebunii sunt imaturi, si s-a rectificat in aceelasi an.


Si aceste reprezinta un strop dintr-o mare marea a indrepatitii aplicate femeilor in lumea.

Dar in Islam, femeia este considerata un om cu trup si suflet exact ca barabatii,si este egalul si echivalentul barbatului,si este de fapt sora barbatului si nu djfera de el din punct de vedere al umanintatii.

Islam a ordonat respectarea femeilor , si a interzis confiscarea drepturilor lor.

Spune Allah in Coran in Surat Al-Baqara:” Ele au drepturi şi obligaţii deopotrivă, după cuviinţă”, si in surat Al Nisaa’:” O, voi cei ce credeţi! Nu vă este îngăduit să primiţi femei ca moştenire, împotriva voinţei lor. Nici să le siliţi să vă înapoieze o parte din ceea ce le-aţi dat, doar dacă nu au preacurvit. Purtaţi-vă cu ele cuviincios”, si in Surat Al-Baqara:” Daţi-le cele de trebuinţă! Omul înstărit va da după mijloacele sale, iar omul nevoiaş după mijloacele sale, după cuviinţă.”, si in Surat Al Nisaa’:” Bărbaţilor li se cuvine o parte din ceea ce părinţii şi rudele lor au lăsat, după cum şi femeilor li se cuvine o parte din ceea ce părinţii şi rudele lor au lăsat, fie că este mult, fie că este puţin, partea este hotărâtă.”, si in Surat Al-Baqara:” Se poate divorţa de două ori. Atunci, fie vă luaţi înapoi nevasta în chip cumsecade, fie o lăsaţi să plece în chip mulţumit. Nu vă este îngăduit să luaţi înapoi ceva din ceea ce i-aţi dat – dacă amândoi se tem ca nu cumva să încalce hotarele lui Dumnezeu.”

Si altele care arata clar si fara nici o neindreptatire pozitia femeilor si locul lor in societatea musulmana.

Iar Hadisurile sunt foarte multe si comportarea profetului cu femeile si sotiile lui este foarte bine studiate ,se relata ca profetul nostru le considera oameni cu suflet ,le respecta si le stima dandu-le toate drepturile fie materiale fie morale –spirituale, se relata ca se spala cu sotiile lui in acelasi loc chiar daca erau in timpul menstruatiei, Ayashe( binecuvantata de Allah) spunea:” Se spala profetul Mohammad(Alaihi Assaltu Wassalam) cu mine in acelasi vas”,si manca cu ele chiar le dadea dulmecate in gura si spunea:”Tot ce daruiesti este donatie(Saddaqa) chiar si dulmecatul care il pui in gura sotiei tale”,acest lucru reprezinta dovada ca barbatul trebuie sa alinte si sa dezmierda sotia lui.

Profetul se juca cu ele chiar si glumea si se lua la intreceri cu ele; se spunea ca el cu Ayashe s-au luat la intrecere imediat dupa casatoria lor, si era slaba si il intrecea , iar dupa ani de casnicie se ingrasase si el (Alaihi Assaltu Wassalam) o intrecea si ii spunea suntem chit acum.

Iar dintre Hadisurile lui :

1.”Aveti grija de femei”

2.”Nu necajeste un credincios o alta credincioase, daca nu-i place o calitate de a ei , o lata calitate de a ei poate ii este pe plac”

3.Femeile sunt surorile barbatilor”

4.”Cel mai bun dintre voi este cel bun cu sotia lui”

5.”Sunteti obligati sa le oferiti tot ce le este necesar vietii, chiar si haine in functia de nivelul recunoscut de societate”_adica nici mai putin si nici mai mult decat trebuie_.

6.”Cea mai mare rasplata este chltuiala pe sotia ta”

7.”Cea mai mare fericire a omului este o sotie buna(Saliha).

Islamul a interzis si a inlaturat un obicei macabru raspandit in lumea araba de atunci, si acela de a ingropa fetite noi nascute de vie de teama de inrobire in caz de razboi sau de rusine, Allah spune in Surat Al-Takwir:” când copila de vie îngropată va fi întrebata,[81:9pentru care păcat a fost omorâtă”,si profetul nostrum mare iubit a zis:”Cui ii se naste o fetita, si n-o ingroape de vie, si n-o insulta,si nu favorizeaza baietii , Allah in il lasa sa intre in paradis”.

Islamul cand cere o randuiala se adresaeza celor doua sexe fara discriminare,Allah pune in Surat Al Nisaa’:” Cine săvârşeşte fapte bune, fie bărbat, fie femeie, şi este credincios, va intra în Rai şi nu va fi nedreptăţit nici cât o pieliţă de curmală.”, si in surat An Nahl:” Noi vom învia, pentru o viaţă minunată, pe orice credincios, bărbat ori femeie, care a făcut binele. Noi le vom da răsplata lor după faptele lor cele mai bune.”, si in Surat Ghafar:” Cel care săvârşeşte un rău nu va fi răsplătit decât pe potriva lui, iar cel care săvârşeşte un bine, credincios fiind, fie bărbat, fie femeie... Aceia vor intra în Rai unde vor fi înzestraţi fără socoteală.”….si altele si altele…..

Urmeaza….
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeTue Nov 03, 2009 1:56 am

Assalamu Aleikum
Asa cum s-a vazut ca paradisul este si pentru femei si penrtu barbati,si amandoi se vor bucura de toate minunile paradisului, si vor gusta din toate placerile raiului necontenite.
Placereile Paradisului Necontenite:

Placerile paradisului nu se pot descrie in termeni pamantesti,pentru ca omul cu toata lui bogata imaginatia nu poate sa realizeze ce il va astepta in paradis,de aceea Allah in Coran ne explica si ne descrie aceste placeri in termenii nostri ca sa ne dam seama de maretia acestor placeri,in Surat Al Hijr:"Iar cei cu fricã vor fi în grãdini si la izvoare.[15:46]„Intrati în ele în pace si cu sigurantã!”[15:47]si Noi vom scoate pizma din piepturile lor si ca fratii vor sedea pe paturi unii în fata altora![15:48]
Nu-i va atinge în ele osteneala si nu vor fi ei scosi din ele!", si cei cu frica sunt cei evlaviosi,si aceia sunt barbati si femei,fara nici o diferenta, Allah spune si in Surat AZ Zukhrof:"“O, robii Mei! Nu vă va fi teamă în Ziua aceea şi nu vă veţi mâhni![43:69]Celor care cred în semnele Noastre şi sunt supuşi:[43:70]“Intraţi în Rai, voi şi soţiile voastreŞi veţi fi înveseliţi! [43:71]Printre ei vor umbla tipsii şi pocaluri cu tot ceea ce sufletele le poftesc şi ochii le desfată. Acolo voi veţi veşnici.[43:72]
Acesta este Raiul ce vi s-a dat moştenire ca răsplată a ceea ce aţi făptuit! ce! Căci vor afla curând!”
[43:73]Veţi avea fructe multe din care veţi mânca.", mai exista si un Hadis Qudusi in care zicea profetul nostru:" A spus Allah ca le-am pregatiti robilor mei credinciosi ceea ce ochiul nu a vazut, si urechea nu a auzit ,si nici macar nu a trecut prin mintea unui om", exact cum spune si in Coran in Surat AS Sajda:"Nici un suflet nu ştie ce bucurii îi sunt sortite ca răsplată a faptelor sale!".
De observat ca conditiile paradisului si circumstantele ,ba chiar si legile fizice si cele chimce si spirituale, si cele psihice sunt cu totul diferite de cele cunoscute de noi pe pamant...unde Allah indeparteaza si inlatura tot ce duce la epuizare si cauzeaza istovire si evidentiaza extenuare.
Scoate din inimile oamenilor ura si invidia si teama, dezradacineaza furia si agasare si plictiseală.
A zis profetul nostru Mohahmmad(Alaihi Assalatu Wassalam) intr-un Hadis:" Locuitorii paradisului vor manca si vor bea , dar nu vor avea nevoie de urinare sau de eliminarea fecalalor, sau o alta nevoie organica, si rezultatul mancarurilor_metabolism_ este ca o evaporare a Muscului_cel mai bun parfum_, li se inspira sa ridice laude si slavi lui Allah ca si cum ar respira'...deci nu exia mizerii ,nici orice alt lucru de natura degradabila, nici putoare si nici halena... , si omul in paradis nu imbatraneste, nici nu se imbolnaveste, si nici nu moare, este o viata eterna vesnica fara dureri si fara chinuri. si fara nici un cusur, doar o viata plina de bucurii , bogata in fericire pentru fiecare locuitor al paradisului , fie barbat , fie femeie.
A zis profetul nostru iubit:"Dupa ce intra toti credinciosii in paradis , vine un mesager de la Allah si spune; traiti si nu veti muri deloc, veti fi sanatosi si nu veti imbolnavi, intineriti in paradis si nu veti imbatrini, bucurosi veti fi si nu va veti intrista niciodata".
In paradis omul(barbat , femeie) devine in fiecare zi mai frumos decat ziua precedenta,si exista acolo un maidan unde se duc oamenii , si va sufla un vant care ii face mai frumosi, asa cum a spus profetul nostru cel iubit.
Deci fiecare locuitor are placerile paradisului necontenita, voi incepe cu cele ale barbatului:
Placerile paradisului necontenite ale barbatilor:


In Coran s-au mentionat unele din aceste placeri si le-a specificat, una dintre ele este placerea de avea Hurii Ala'in, si aceste sunt femeile paradisului, foarte frumoase, si le-a dat aceasta denumire pentru a le deosebi de femeile de pe pamant,cine sunt acestea?, si ce vor face?, si care este rolul lor?
"Hurii Ala'n" acesta a fost rostit in Coran de patru ori in patru Surate diferite:
1.AD Dukhan:"Noi le vom dărui drept soţii hurii cu ochii mari.54
2.At Tur:"întinşi pe paturi rânduite!” Noi le vom da de soţii hurii cu ochii mari.20
3.Ar Rahman:"..şi hurii la umbră de corturi,.72
4.AlWaqia'a:"Vor avea acolo hurii cu ochi",22
Ce inseamna Huri ?, si ce inseamna Al a'in?.
Huri in limba araba este pluralul de la Huriya, si huriya inseamna cea alba la pilele_ asta este un semn de mare frumusete la arabi_, si pentru acest sens s-au numit in Coran ucencii lui Isus "Hawariun" ,adica cei albi_cred ca se refera la inimile lor_iar Al ain este tot pluralul de la "al a'naa", si in limba araba inseamna femeia cu ochii mari. aceste sunt semnele lor ca fiind cele mai frumoase femei create pentru credinciosi in paradis,ele pot fi femei create special in paradis pentru barbati sau femeile credincioase ajunse in paradis, asa cum spune in Coran:"Noi le-am creat pe ele desãvârsite", aceasta este traducere dupa Altafsir Al Bait, dar cuvintul in limba araba nu inseamna desavarsit , este mai degraba create initial,adica pentru prima oara, nou create... ceea ce inseamna ca sunt special create in paradis,dar mai spune in Surat Ya Sin:"Împreună cu soaţele lor, vor sta sub umbrare, aşezaţi pe paturi de nuntă.".adica sotiile voasre din lumea de pe pamant, pentru ca nu intra in paradis nici o batrana, asa cum a spus profetul nostru, dece?, pentru ca toata lumea din paradis va arata in cel mai tanar si frumos chip.
Deci femeile paradisului sunt tinere si frumoase si in cel mai dorit si placut chip si aspect,dupa dorinta femeii respevtive, asta da placere!!!... rabbit
Nu exista diferentiere in frumusete intre femeile paradisului, chiar si barbatul_ daca sotia lui este credincioasa si ajunge in paradis cu el_ nu vede alta femei mai frumoasa decat a lui...Subhana Allah ...asa dreptat numai in rai...Alhamdullalah pentru toate darile lui noua.
In Ayat din Surat Ar Rahman:"şi hurii la umbră de corturi", aceste huri nu sunt decat femeile_sotiile_ de pa pamant, dece?, pentru ca pozitia in care este in paradis _adica stand in palate _ si nefacand nimic sunt ca niste regine in palatele lor...asta inseamna "Makssurat" in araba _servite, inaltate, si ordonatoare_, si aceasta este o rasplata pentru credinta femeilor ajunse in paradis.
Barbatii care ajung in paradis pot fi clasificati in doua categorii"
1.Casatorit in lumea de pe pamnat
2.Necasatorit
In primul caz, daca a fost castorit , si sotia lui ajunsese si ea in paradis , va fi cu el , asa cum am mentionat mai sus si conform Cornaului :"Intraţi în Rai, voi şi soţiile voastreŞi veţi fi înveseliţi",si ea va fi doamna si stapina casei
Iar in al-2 lea caz,Allah ii permitesi ii da sotia din Hurii Al a'in.
Allah Subhanau Wataala a aratat barbatilor rasplata in paradis cu Huri clar , fiindca barbatii in lumea noastra doresc o sotie frumoasa si buna, cand o vede se bucura, si ii impartaseste dragostea si compasiunea, si femeia inspira in sufletul barbatului o atractie, si ii simte lipsa si ii se face dor de ea.in schimb femeia are alte pioritati in viata si alte inclinari si atractii, si chiar studiile si statisticile arata ca barbatul doreste mai mult femeia decat dorina femeilor,asa cum arata si studiul psiholgic al comportamentului barbatului ca fiind autorul violurilor , si nu invers.
Acesta dovedeste cat de tare este dorinta barbatului de a avea o femeie.

Placerile paradisului necontenite ale femeilor:

Urmeaza....
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeTue Nov 03, 2009 7:49 am

Assalamu Aleikum

Placerile paradisului necontenite ale femeilor:


Allah Subhanahu Wataala a promis credinciosilor paradisul ,si Ayat in acest sens sunt multe, si in unele se adreseaza oamenilor sub forma de plural masculin, si acest lucru nu inseamna ca femeile nu sunt incluse, pentru ca acest lucru indica inimitabilitatea Coranului si face parte din limba lui elevata,si acest lucru se aplica si in majoritatea limbilor lumii, atunci cand se adresaeaza sau se refera la o multime de oameni formata din barbati si femei se foloseste pluraul masculin, chiar si in limba romana.
In Surat Al Aa’raf:” Cei care cred şi săvârşesc fapte bune — Noi nu împovărăm nici un suflet decât după putinţa sa — aceştia vor fi soţii Raiului, unde vor veşnici.”, si in Surat Al Baqara:” Vesteşte-le celor care cred şi săvârşesc fapte bune că vor avea parte de grădini pe sub care curg râuri. De câte ori le va fi dăruit din ele un fruct, ei vor spune: “Iată ceea ce ni s-a dăruit şi mai înainte”, căci fructe asemenea le vor mai fi fost date. În ele vor avea soţii neprihănite şi acolo vor veşnici.”.
Si ca sa nu exagereze cei care cauta cusururi_defecte_ ,in Coran mai sunt Ayate care spun clar si mentioneaza femeile ca fiind rasplatite pentru faptele bune care le fac,in Surat Al Nisaa:” Cine săvârşeşte fapte bune, fie bărbat, fie femeie, şi este credincios, va intra în Rai şi nu va fi nedreptăţit nici cât o pieliţă de curmală.”, si in Surat Ghafer:” Cel care săvârşeşte un rău nu va fi răsplătit decât pe potriva lui, iar cel care săvârşeşte un bine, credincios fiind, fie bărbat, fie femeie... Aceia vor intra în Rai unde vor fi înzestraţi fără socoteală.”,si in Surat AZ Zukhrof:” “Intraţi în Rai, voi şi soţiile voastre! Şi veţi fi înveseliţi!”,si sotiile sunt femei,si mai spune Allah clar despre o femeie credincioase _Asia sotia Faraonului_ cum intra in paradis in Surat At Tahrim:” Dumnezeu a dat ca pildă credincioşilor pe femeia lui Faraon, când spuse: “Domnul meu! Zideşte-mi, la Tine, o casă în Rai! Mântuieşte-mă de Faraon şi de lucrarea sa! Mântuieşte-mă de poporul nedrept!”,ea_Allah s-o binecuvinteze_ intra in paradis asa cum ceruse si a mai cerut o casa in paradis , si Allah i-a indeplinit dorinta, si acesta este dreptul ei, si a zis AlHasan:”Si Allah i-a raspuns intrebarea intr-un mod foarte frumos si placut; ridicand-o in paradis mancand si band si bucurandu-se de toate placerile raiului.
Aceste sunt dovezi solide ca si femeile intra in paradis, si ca placerile paradisului nu sunt doar pentru barbati,si are si ea tot ce isi doreste , aurul si pietre pretioase, si imbracaminte si tot felul de mancaruri si bauturi, si chiar iubire si dragoste, caci dragostea nu este monopolizata barbatilor, au si ele poftele si dorinte de dragoste si iubire,dar femeile cum am mai spus Allah le-a inzestrat cu o calitate si o virtute ,si aceea este “timiditate”,si aceasta virtute fiind foarte apreciata la femei in lumea noastra , dar in Lumea de Apoi este si mai apreciata,si mai pronuntata,pentru ca cum se stie ca in rai nu exista invidie sau gelozie , ca toata lumea este ocupata cu placerile ei din paradis,si toti oamenii intra in rai in cel mai frumos si perfect chip, caci nu intra un batran sau o batrana,toti sunt tineri, si barbatul o vede pe sotia sa cea mai frumoasa femeie, si devine si mai frumoasa in fiecare zi ce trece.
In Coran Allah spune in Surat Al Waqia’a:” [56:36]Noi le-am făcut fecioare,[56:37]iubitoare, însoţitoare”, aceasta este trducere dupa Grigore George,dar cuvintul” Ataba” care a fost tradus in romana”insotitoare”, are de fapt alt sens mult mai subtil si acela este ca vor fi toate de aceeasi varsta” tanara”.
Ibn Abbas _(cel mare interpret din timpul profetului), si care este poreclit”traducatorul Coranului_ a zis in interpretarea acestei Ayat:”Aceste femei de fapt sunt cele batrane , si pentru fiecare femeie un sot dupa dorinta fiecareia, si dupa fiecare raport sexual devine iar fecioara,si in puterile unei femei tanere, si nu se epuizeaza tineretea ei.”…oare dupa atatea placere mai doreste un alt barbat???
Si se mai relata dupa spusele profetului ca sotia unui barbat cand il vede pe el cu Huriile paradisului zambeste, si atunci apare o lumina orbitoare ,la care barbatul se intreaba mirat si uimit:”Ma Sha Allah, ce este oare aceasta lumina?, fie oare un inger?la care Huriile raspund:”este sotia ta ,zambeste”….ce mai doreste o femeie dupa atatea rang inalt in care este in paradis???
Femeile si ele pot fi clasificate in patru categorii:
1.Maritata ,si intra in paradis cu sotul ei.
2. Maritata, si intra doar ea in paradis, iar sotul nu.
3.Decedeaza inainte de a se marita.
4.S-a maritat cu mai multi barbati.
Primul caz:daca amandoi sunt credinciosi si intra in paradis, Allah ii aduna ca doi soti si in paradis, ba chiar drept rasplata ii aduna si pe urmasii lor ,asa cum ne spune Allah in Surat Ghafer:” Domnul nostru! Lasă-i să intre în Grădinile Edenului pe care li le-ai făgăduit, pe ei şi pe cei drepţi dintre părinţii lor, dintre soţiile lor, dintre urmaşii lor. Tu eşti Puternicul, Înţeleptul!”, si in Surat At Tur:” Pe cei care cred şi a căror seminţie i-a urmat în credinţă, Noi îi vom aduna la un loc cu seminţia lor şi cu nimic nu le vom micşora faptele lor. Fiece suflet a ceea ce a agonisit este chezaş.”,
Al-2-lea caz:daca sotul nu intra in paradis, si in acest caz sunt doua variante:1.Daca sotul este de alta religie si este in iad defenitiv, si fara scapare,atunci se despart asa cum a poruncit Allah si in cazul unor profeti ,precum Noe si Lot, in Suart At Tahrim ne spune Allah:” Dumnezeu le-a dat ca pildă tăgăduitorilor pe femeia lui Noe şi pe femeia lui Lot. Amândouă traiau sub oblăduirea a doi oameni drepţi dintre robii Noştri. Ele i-au înşelat, însă nimic nu le-a slujit împotriva lui Dumnezeu. Li s-a spus: “Intraţi amândouă în Foc dimpreună cu cei care intră acolo!”.
Al-3-lea caz:daca decedeaza in lumea noastra si se marita , atunci Allah ii da dreptul la un sot cu care isi petrece si se bucura de placerile paradisului,si cu care is capata linistea sufleteasca,Allah ne spune in Surat Az Zukhruf:” Printre ei vor umbla tipsii şi pocaluri cu tot ceea ce sufletele le poftesc şi ochii le desfată. Acolo voi veţi veşnici”.
Al-4-lea caz:daca a fost maritata cu mai multi barbati in lumea noastra,daca a fost divortata ,atunci vor fi si in paradis despartiti,iar daca moare sotul si ramane vaduva, oamenii de stiinta au avut trei pareri diferite; prima:se cupleaza cu cel mai bun si mai credincios, dar nu este nici o dovada in acest sens, doar un singur Hadis nerecunoscut( Munkar).
A-2-a varianta:Alege ea pe care il vrea si ramane cu el, dar nu am gasit personal nici o dovada in acest sens , nici macar hadis slab sau munkar, si aceste cazuri le-a introdus Al Qurtuby in cartea lui”Aducerea amintirii de starile decedatilor si conditiile lumii de Apoi”, si Sheikh Al Usmain a favorizat a-2-a varianta.
A-3-a varianta:Ramane cu ultimul sot cu a fost casatorita, adica in momentul decedarii ei,sau a murit el si s-a mai casatorit, si dovada este ceea ce a relatat Imamul Al Buhaiqy dupa Huzeifa_binecuvintat_ ca a spus sotiei lui:”daca vrei sa fii cu mine in paradis sa nu te mariti cu altul dupa moartea mea, pentru ca femeia in paradis va fi cu ultimul sot cu care a fost casatorita, si de aceea nici o sotie de a profetului nostru Mohammad (Alaihi Assalatu Wassalam) nu s-a recasatorit dupa plecarea lui in lumea cealalta, si mai este un Hadis relatat dupa Abu Dardaa:”Fiecarei femeie ii moare sotul si se recasatoreste cu altul , va fi cu ultimul sot”, acest Hadis a fost verificat si corectat de Al Albany in “ Sirul Corect”, si nu am mai vazut altul sa-l verifice si sa-l corecteze.
In orice caz in lipsa de alte Hadisuri sau alte dovezi legislative , acesta se considera cel mai solid argument in acest sens.
In sfarsit, un musulman credincios si bun nu trebuie sa se ocupe decat de fapte care duc la paradis , si sa se gandeasca numai la placerile paradisului in general, Allah spune in Surat Al Umran:” Cel care va fi ferit de Foc şi dus în Rai va afla fericirea. Viaţa de Acum nu este decât o bucurie vremelnică şi amăgitoare.
Allah sa va binecuvinteze pe toti…. Allahuma Amin.
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeTue Nov 03, 2009 8:30 am

Assalamu Aleikum
Am scris acest articol sub forma "word" si il puteti accesa in totalitate la cest link:

http://www.4shared.com/file/145798153/25f120e0/Hurii.html
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitimeFri Dec 04, 2009 7:02 pm

Jazach Allah Khayran, frate Salim pentru aceste informatii extrem de utile si pretioase noua, femeilor musulmane! Allah sa-ti rasplateasca efortul!
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
Sponsored content





O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Empty
PostSubject: Re: O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?   O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este? Icon_minitime

Back to top Go down
 
O intrebare cere raspuns...Huri pentru barbati,dar pentru femei ce este?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Femeia musulmana si rolul ei in familie / Muslim woman and her family-
Jump to: