Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_lcapAr trebui să ne fie frică de moarte?  Voting_barAr trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_rcap 
salim
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_lcapAr trebui să ne fie frică de moarte?  Voting_barAr trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_rcap 
obaidat-allah
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_lcapAr trebui să ne fie frică de moarte?  Voting_barAr trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_rcap 
Aleyna
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_lcapAr trebui să ne fie frică de moarte?  Voting_barAr trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_rcap 
yusuf
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_lcapAr trebui să ne fie frică de moarte?  Voting_barAr trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_rcap 
khadijah
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_lcapAr trebui să ne fie frică de moarte?  Voting_barAr trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_rcap 
Shayistha
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_lcapAr trebui să ne fie frică de moarte?  Voting_barAr trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_rcap 
mariamtj
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_lcapAr trebui să ne fie frică de moarte?  Voting_barAr trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_rcap 
Amina
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_lcapAr trebui să ne fie frică de moarte?  Voting_barAr trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_lcapAr trebui să ne fie frică de moarte?  Voting_barAr trebui să ne fie frică de moarte?  Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 Ar trebui să ne fie frică de moarte?

Go down 
AuthorMessage
Aleyna

Aleyna


Numarul mesajelor : 85
Data de inscriere : 2010-05-02
Varsta : 41
Localizare : Batman, Turcia

Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Empty
PostSubject: Ar trebui să ne fie frică de moarte?    Ar trebui să ne fie frică de moarte?  Icon_minitimeWed Jul 28, 2010 8:11 pm

Ar trebui să ne fie frică de moarte?


Cei credincioși care fac fapte bune nu au nici un motiv să se teamă de moarte. Deși este o descompunere a noastră și o pierdere a vieții și plăcerilor ei, de fapt nu este decât o descărcare a problemelor lumești un transfer al corpului. Este o invitație către începutul vieții eterne.
Lumea este mereu însuflețită prin acte de creație și predeterminare, deci este mereu lipsită de viață prin alte cicluri de creație, determinare și înțelepciune. Moartea plantelor, cel mai simplu nivel de viață, reprezintă talentul Divin, precum viața lor care este de fapt mult mai bine concepută. Când un sâmbure de fruct moare în pământ, pare să se descompună și apoi să dispară. Dar, de fapt, este supus unui proces chimic perfect, trece prin stări de reformare predeterminate și apoi crește iar, elaborat, un nou copac. Aceasta arată clar că moartea reprezintă începutul unei vieți noi, mult mai elaborate.
"Moartea" fructelor, a legumelor, a cărnii animalelor în stomacul oamenilor le face să se ridice la rangul vieții umane. Deci, moartea lor poate fi privită ca fiind mai perfectă decât viața lor. Deoarce moartea plantelor este un lucru perfect și ajută unui scop măreț, propria noastră moarte trebuie să fie și mai perfectă și să servească unui scop mult mai mare. În final, noi suntem cei care ocupăm rangul cel mai înalt al vieții. Fiind dat acest lucru, vom fi transferați cu siguranță în viața eternă.
Moartea ne scapă de problemele vieții lumești. Această carceră care devine și mai sufocantă o dată cu îmbătrânirea și boala, ne îndrumă spre cercul infinit de milostenie. Acolo ne vom putea bucura de compania eternă a celor pe care îi iubim și de o viață eternă, fericită.


Scr is de Fethullah Gülen
Back to top Go down
http://noulmusulman.blogspot.com/
 
Ar trebui să ne fie frică de moarte?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Viata de Dincolo / Hereafter :: Calatoria inevitabila-
Jump to: