Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!

HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Vote_lcapDiferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Voting_barDiferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Vote_rcap 
salim
Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Vote_lcapDiferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Voting_barDiferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Vote_rcap 
obaidat-allah
Aleyna
yusuf
khadijah
Shayistha
mariamtj
Amina
Mohajera ela Allah
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani)

Go down 
AuthorMessage
salim

salim

Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Empty
PostSubject: Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani)   Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani) Icon_minitimeThu Jan 13, 2011 6:51 am

Asaalamu Aleikum
Isus _pacea peste el _este acelasi ,si e fiul lui Maria nascut fara de tata din Vointa si cuvantul lui Allah,si este trimisul Creatorului pentru copii rataciti ai lui Israel,si mama lui este o fecioara neprihăníta ,dar sunt niste diferente intre cele doua puncte de vedere in ce priveste Isus:
1.Isus_ul "lor": Evrei spun ca mama lui l-a facut din pacate,si spun ca este rezultatul adulterului,si au spus:"Noi nu ne-am nascut din adulter,si unii crestin_Protestanti_ spun ca l-a facut cu logodnicul ei Josef.
Iar Isus al Nostru: mama lui Maria este sfanta neprihanita fara de pacate care si-a pastrat virtuteaŞi Maria, fiica lui Imran, care şi-a păzit fecioria! Noi am suflat din duhul Nostru asupra ei şi ea a mărturisit drept adevărate spusele şi Cărţile Domnului său. Ea a fost dintre cei devotaţi.",si mai spune in Surat AL_Umran:"Îngerii au spus: “O, Maria! Dumnezeu te-a ales şi ţi-a dat curăţenie. El te-a ales înaintea femeilor lumilor.",si ii vesteste ca va avea un prunc deosebit,a spus in Surat Al_Umran:"Îngerii îi spuseră: “O, Maria! Dumnezeu îţi vesteşte un Cuvânt de la El: numele său este Cristos, Iisus, fiul Mariei, slăvit în Viaţa de Acum şi în Viaţa de Apoi, căci el este dintre cei apropiaţi lui Dumnezeu."
2.Isus_ul "lor" s-a nascut intr-um grajd cu animale ,dar al nostru l-a nascut Maria intr-un loc departe de oras sun nuei palmier,spune Allah in Surat Maria:"Ea rămase grea şi se retrase într-un loc îndepărtat*Durerile facerii o cuprinseră la rădăcina unui curmal. Ea spuse: “Vai mie! Ce bine ar fi fost de-aş fi murit înainte şi acum aş fi fost de mult uitată!”

va urma

Back to top Go down

Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Diferente intre profet si mesager( trimis)
» DECLARATIA ROMANILOR MUSULMANI
» Nasheed pentru puii de musulmani
» Site adresat micilor musulmani romani
» Studiu islamic. Chestionar pentru musulmani