Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Barfa si calomnia Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Barfa si calomnia Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Barfa si calomnia Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Barfa si calomnia Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Barfa si calomnia Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Barfa si calomnia Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Barfa si calomnia Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Barfa si calomnia Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Barfa si calomnia Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Barfa si calomnia Vote_lcapBarfa si calomnia Voting_barBarfa si calomnia Vote_rcap 
salim
Barfa si calomnia Vote_lcapBarfa si calomnia Voting_barBarfa si calomnia Vote_rcap 
obaidat-allah
Barfa si calomnia Vote_lcapBarfa si calomnia Voting_barBarfa si calomnia Vote_rcap 
Aleyna
Barfa si calomnia Vote_lcapBarfa si calomnia Voting_barBarfa si calomnia Vote_rcap 
yusuf
Barfa si calomnia Vote_lcapBarfa si calomnia Voting_barBarfa si calomnia Vote_rcap 
khadijah
Barfa si calomnia Vote_lcapBarfa si calomnia Voting_barBarfa si calomnia Vote_rcap 
Shayistha
Barfa si calomnia Vote_lcapBarfa si calomnia Voting_barBarfa si calomnia Vote_rcap 
mariamtj
Barfa si calomnia Vote_lcapBarfa si calomnia Voting_barBarfa si calomnia Vote_rcap 
Amina
Barfa si calomnia Vote_lcapBarfa si calomnia Voting_barBarfa si calomnia Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
Barfa si calomnia Vote_lcapBarfa si calomnia Voting_barBarfa si calomnia Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 Barfa si calomnia

Go down 
AuthorMessage
karima

karima


Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 2009-08-28
Varsta : 36
Localizare : Bistrita->Cairo

Barfa si calomnia Empty
PostSubject: Barfa si calomnia   Barfa si calomnia Icon_minitimeSun Aug 30, 2009 12:39 am

Era odata, in epoca califilor abassizi, in capitala musulmana Bagdad, un mare savant cunoscut datorita intelepciuni sale.Acest om isi petrecuse viata studiind Coranul si vorbele Profetului,era foarte pios.

Niciodata n-a fost auzit vorbind pe cineva de rau,batandu-si joc de ceilalti sau repetand vorbe inutile.Toata lumea il iubea fiindca avea intotdeauna o vorba placuta si un suras pentru cei care-l intalneau,era mereu gata sa-i ajute pe ceilalti.

Intr-o zi,unul din vecinii sai il intalni : As-salamou alaykoum !Wa alaykoum as-salam wa- rahmatou llahi wa-barakatouhou,raspunse invatatul.
-Stii ce am aflat despre prietenul tau Abdallah?continua vecinul.
-Asteapta putin,replica savantul.Vad ca arzi de nerabdare sa-mi spui ceva.Dar inainte sa-mi spui,mi-ar placea sa te supun unui mic test.Acela se numeste testul celor trei filtre.Inainte sa-mi vorbesti de prietenul meu,ar fi o idee buna sa filtram ceea ce vrei sa-mi spui.Vom trece ceea ce voiai sa-mi spui prin trei filtre:ce va ramane dupa acestea,poti sa-mi spui.De-asta il numesc testul celor trei filtre.Esti gata?
-Da,raspunse barbatul,din ce in ce mai surprins.(Intr-adevar,atunci cand acesta flecarea cu vecinii,nu obisnuia sa ia atatea precautii).
-Sa incepem,spuse inteleptul.Primul test este acela al adevarului.Ai verificat daca ceea ce vrei sa-mi zici este adevarat?
-Nu,de fapt tocmai mi s-a povestit(acest lucru) si….
-Bine,spuse savantul.Deci nu esti intocmai sigur daca asta este adevarat.Filtrul adevarului n-a pastrat ceea ce voiai sa-mi impartasesti.Sa incercam acum cel de-al doile filtru,acela al binelui.Ceea ce vrei sa-mi spui despre prietenul meu este ceva de bine ?
-Euh…nu…din contra…
-Ah…continua savantul.Deci voiai sa-mi spui ceva de rau despre prietenul meu,dar nu esti sigur daca-i adevarat.Nu stiu daca voi putea sa te ascult…Dar poate ca vei trece totusi testul,fiindca ne-a mai ramas un filtru :acela al utilitatii.Daca imi spui ceea ce voiai despre prietenul mu,imi va fi folositor ?
-Ei bine…nu,nu intr-adevar.
-Atunci,concluziona invatatul,daca ceea ce voiai sa-mi spui nu este adevarat,nu este bun si nici macar util,nu merita osteneala sa-mi spui,nu crezi ?Vorbele pot face mult rau si nu trebuie sa le raspandim oricum.O vorba care nu este adevarata,nu este buna si nici utila,nu merita sa fie spusa.Deci inainte de a spune ceva,sau de a povesti ceva ce ti s-a povestit,nu uita sa-ti supui vorbele celor trei filtre!Asta te va feri in mod sigur de pacate.Allah ne spune in Coran:
O, voi cei care credeţi! Să nu râdă un neam de alt neam, care s-ar putea să fie mai bun decât ei, nici muierile [să nu râdă] de alte muieri, care s-ar putea să fie mai bune decât ele! Nu vă ocărâţi şi nu vă batjocoriţi cu porecle unii pe alţii. Ce rău este numele urât şi ruşinos, după credinţă! Iar cei care nu se căiesc, aceia sunt nelegiuiţi.” (Sura Al-Hujurat,versetul 11)
Back to top Go down
http://crismonth.hi5.com
 
Barfa si calomnia
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Moral short stories-
Jump to: