Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Diferente intre profet si mesager( trimis) Vote_lcapDiferente intre profet si mesager( trimis) Voting_barDiferente intre profet si mesager( trimis) Vote_rcap 
salim
Diferente intre profet si mesager( trimis) Vote_lcapDiferente intre profet si mesager( trimis) Voting_barDiferente intre profet si mesager( trimis) Vote_rcap 
obaidat-allah
Diferente intre profet si mesager( trimis) Vote_lcapDiferente intre profet si mesager( trimis) Voting_barDiferente intre profet si mesager( trimis) Vote_rcap 
Aleyna
Diferente intre profet si mesager( trimis) Vote_lcapDiferente intre profet si mesager( trimis) Voting_barDiferente intre profet si mesager( trimis) Vote_rcap 
yusuf
Diferente intre profet si mesager( trimis) Vote_lcapDiferente intre profet si mesager( trimis) Voting_barDiferente intre profet si mesager( trimis) Vote_rcap 
khadijah
Diferente intre profet si mesager( trimis) Vote_lcapDiferente intre profet si mesager( trimis) Voting_barDiferente intre profet si mesager( trimis) Vote_rcap 
Shayistha
Diferente intre profet si mesager( trimis) Vote_lcapDiferente intre profet si mesager( trimis) Voting_barDiferente intre profet si mesager( trimis) Vote_rcap 
mariamtj
Diferente intre profet si mesager( trimis) Vote_lcapDiferente intre profet si mesager( trimis) Voting_barDiferente intre profet si mesager( trimis) Vote_rcap 
Amina
Diferente intre profet si mesager( trimis) Vote_lcapDiferente intre profet si mesager( trimis) Voting_barDiferente intre profet si mesager( trimis) Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
Diferente intre profet si mesager( trimis) Vote_lcapDiferente intre profet si mesager( trimis) Voting_barDiferente intre profet si mesager( trimis) Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 Diferente intre profet si mesager( trimis)

Go down 
3 posters
AuthorMessage
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeSat Apr 17, 2010 7:09 pm

Assalmu Aleikum
In limba araba este foarte importanta alegerea si utilizarea cuvintului, pentru ca fiecare cuvint are sensul lui si nu poate altul sa-l inlocueasca si sa dea acelasi sens dorit cu exactitate.
De exemplu: cuvintul profet si mesager(trimis) , aceste se folosesc pentru a indica persoane trimisa de catre Creatorul pentru oamenii pe pamant ,dar fiecare are sensul lui,in aceasta carticica "in limba araba" am incercat sa pronunt si sa scot in evidenta aceste diferenta intre vele doua cuvinte folosite aproape in toate religiile lumii.
Cartea se numeste "Profetii , mesagerii si diferentele intre ei" de Salim Hashim:
هذا رابط بحث "الأنبياء والرسل والفرق بينهم":
الكاتب:سليم الحشيم
Diferente intre profet si mesager( trimis) ___
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Re: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeSun Apr 18, 2010 4:30 am

ِAssalamu Aleikum
Studiul contine urmatoarele zbateri:
1.Nevoia omenirii de profeti si trimisi
2.Revelație si profetie
3.Sensul literar al cuvntului "profet" si al "trimisului",si cel conventiuonal,diferentele intre ele.
4.Dovezile profetiei unor profeti mentionati in Coran:
a.Primul profet "Adam"
b.Noe
c.Idris
d.Hod
e.Saleh
f.Ibrahim_Avram_
g.Ismail
h.Ishac
i.Lot
j.Iacob
k.Iosif
l.Isbati_Fii lui Iacob si fraii lui Iosif.
m.Ayb_Iov
n.Zhu Kafl
o.Yunus
p.Shuaib
q.Moise
r.Haron_Aron_
s.David
t.Suleiman_Solomon
u.Ilias_Ilie
v.Iliasai
w.Zacharia_Zaharia
x.Yehia_Ion
y.Issa_ Isus
z.Mohammad
5.Dovada trimiterii profetului Muhammad si pentru Djjini.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Re: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeSun Apr 18, 2010 3:18 pm

Salam alaykum, frate Salim

Jazach Allah Khayran pentru ajutor. Cum poate fi descarcata aceasta carte sau cumparata? Avem o noua sora intrata in Islam de ieri, alhamdullilah care cunoaste limba araba. Cred ca i-ar placea sa citeasca in araba.
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Re: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeMon Apr 19, 2010 3:57 am

Admin wrote:
Salam alaykum, frate Salim

Jazach Allah Khayran pentru ajutor. Cum poate fi descarcata aceasta carte sau cumparata? Avem o noua sora intrata in Islam de ieri, alhamdullilah care cunoaste limba araba. Cred ca i-ar placea sa citeasca in araba.
Waaleikum Assalam wa rahmatu Allah
Sora Admin poate sa descarce carticica apasand pe imaginea cu scrisul, si daca nu poate descarca sa incerce acest link:
http://www.4shared.com/document/uOcNMy7f/___.html
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Re: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeMon Apr 19, 2010 4:14 am

Jazach Allah Khayran!
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
Amina

Amina


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 2010-04-18

Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Re: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeTue Apr 20, 2010 5:11 pm

Salam Alaykom,

Nu stiu daca vin cu o informatie noua, sau daca postez mesajul la categoria corecta, (imi cer scuze daca va fi asa). Eu zilele acestea am descoperit pe youtube o persoana foarte interesanta, o persoana care m-a impresionat prin atitudine, o persoana de care nu te plictisesti niciodata. Este vorba de Ahmed Deedat. Aseara am urmarit un speech prin care spunea despre mentiuni ale Bibliei despre Profetul Mohammad. Din cate am putut intelege, a fost o dezbatere si un reprezentant al Crestinismului a spus ca a citit Biblia de nenumarate ori si nu exista nici o mentiune a Profetului Mohammad. Asadar, Ahmed Deedat a vrut sa tina un discus foarte interesant despre aceasta chestiune, despre traducerea Bibliei si missing-urile. :) Pentru cine nu a vazut, recomand.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Re: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeTue Apr 20, 2010 5:35 pm

Salam alaykum,

Si mie imi place foarte mult Ahmed Deedat, multe din scrierile lui sunt bazate pe diferenta crestinism - islam. Foarte pertinente observatii face. Daca doresti am cateva din cartile lui in Engleza si romana in format electronic.
Te rog posteaza video -ul yutube de care spuneai intr-un mesaj aici. Jazach Allah Khayran.
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
Amina

Amina


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 2010-04-18

Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Re: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeTue Apr 20, 2010 11:19 pm

Salam alaykom,

Iata am venit si cu video-ul cu pricina: https://www.youtube.com/watch?v=Hhazm0UdlTc&feature=related Are 11 parti, aceasta este partea 1. :)
Back to top Go down
Amina

Amina


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 2010-04-18

Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Re: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeThu Apr 22, 2010 1:59 am

salim wrote:
Assalmu Aleikum
In limba araba este foarte importanta alegerea si utilizarea cuvintului, pentru ca fiecare cuvint are sensul lui si nu poate altul sa-l inlocueasca si sa dea acelasi sens dorit cu exactitate.
De exemplu: cuvintul profet si mesager(trimis) , aceste se folosesc pentru a indica persoane trimisa de catre Creatorul pentru oamenii pe pamant ,dar fiecare are sensul lui,in aceasta carticica "in limba araba" am incercat sa pronunt si sa scot in evidenta aceste diferenta intre vele doua cuvinte folosite aproape in toate religiile lumii.
Cartea se numeste "Profetii , mesagerii si diferentele intre ei" de Salim Hashim:
هذا رابط بحث "الأنبياء والرسل والفرق بينهم":
الكاتب:سليم الحشيم
Diferente intre profet si mesager( trimis) ___

Salam alaykom,

Am rugamintea la dvs daca imi puteti trimite altfel cartea aceasta, site-ul acela nu este functional.

Multumesc!
Back to top Go down
salim

salim


Numarul mesajelor : 187
Data de inscriere : 2009-10-01
Localizare : Bucuresti

Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Re: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitimeThu Apr 22, 2010 3:21 am

Assalamu Aleikum
Poti incercaa acest link:
http://www.4shared.com/document/uOcNMy7f/___.html
Si In Sha Allah reusesti s-o descarci.
Back to top Go down
Sponsored content





Diferente intre profet si mesager( trimis) Empty
PostSubject: Re: Diferente intre profet si mesager( trimis)   Diferente intre profet si mesager( trimis) Icon_minitime

Back to top Go down
 
Diferente intre profet si mesager( trimis)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Diferente intre Isus(la evrei si crestin) si Isus (la musulmani)
» Oare Luqman a fost profet?
» Şi înainte de profeţie, el (s.a.s) a trăit ca un Profet
» HADITHI-urile =explicatia si mesajul traditiei SUNNAH PROFETULUI(sallalahu aleyhi wa salam)
» حوار بين رمضانين...Un dialog intre doua "Ramadan"-uri

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte islamice. \ Islamic topics. :: Qur'an :: Tafsir-
Jump to: