Islam, My Love!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Islam, My Love!


 
HomeGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Islamic Dictionary
Retete in limba romana Icon_minitimeSat Jul 11, 2015 3:43 am by Admin

» Hadith - Ramadaan
Retete in limba romana Icon_minitimeSun Jun 14, 2015 5:21 am by Admin

» HEALTHY RAMADAN - NHS CHOICES UK
Retete in limba romana Icon_minitimeSat Jun 21, 2014 6:41 am by Admin

» Don't Be Sad!
Retete in limba romana Icon_minitimeFri May 30, 2014 2:24 am by Admin

» Sa ne cunoastem! Introduce yourself!
Retete in limba romana Icon_minitimeTue Jul 31, 2012 4:02 pm by Admin

» Working and Ramadan
Retete in limba romana Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 6:08 pm by Admin

» Preparing for an Amazing Ramadaan!
Retete in limba romana Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 9:01 am by Admin

»  The Benefits of Dates
Retete in limba romana Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:50 am by Admin

» The Rulings Concerning Fasting
Retete in limba romana Icon_minitimeFri Jul 20, 2012 8:39 am by Admin

Forum
Parteneri
forum gratuit

Prayer Time - Cairo, Egypt
Top posters
Admin
Retete in limba romana Vote_lcapRetete in limba romana Voting_barRetete in limba romana Vote_rcap 
salim
Retete in limba romana Vote_lcapRetete in limba romana Voting_barRetete in limba romana Vote_rcap 
obaidat-allah
Retete in limba romana Vote_lcapRetete in limba romana Voting_barRetete in limba romana Vote_rcap 
Aleyna
Retete in limba romana Vote_lcapRetete in limba romana Voting_barRetete in limba romana Vote_rcap 
yusuf
Retete in limba romana Vote_lcapRetete in limba romana Voting_barRetete in limba romana Vote_rcap 
khadijah
Retete in limba romana Vote_lcapRetete in limba romana Voting_barRetete in limba romana Vote_rcap 
Shayistha
Retete in limba romana Vote_lcapRetete in limba romana Voting_barRetete in limba romana Vote_rcap 
mariamtj
Retete in limba romana Vote_lcapRetete in limba romana Voting_barRetete in limba romana Vote_rcap 
Amina
Retete in limba romana Vote_lcapRetete in limba romana Voting_barRetete in limba romana Vote_rcap 
Mohajera ela Allah
Retete in limba romana Vote_lcapRetete in limba romana Voting_barRetete in limba romana Vote_rcap 
Islamromania
Click to join islamromania

Click to join islamromania

Hijri Calendar
The right way to pray
Articles
Islam Romania
Romanian Gate to Egypt
Are we prepared?
Are we prepared?
geo counter

 

 Retete in limba romana

Go down 
5 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeSun Jun 21, 2009 3:07 am

Salam alaykum,

Aceasta reteta este super buna in perioada torida a verii. Am invatat-o de la cumnata mea care este o bucatareasa desavarsita.

Jelly Cake ( Prajitura cu jeleu si fructe )

Ingrediente

- 1 kg lapte
- 4 linguri praf de budinca de vanilie
- 2 pachete jeleu de capsuni ( in Cairo gasesti la orice market )
- fructe diverse ( de preferinta struguri si mere )
- 100 g ciocolata de menaj

Preparare

Pe fundul unei tavi dreptunghiulare si cu peretii inalti se pune un strat de biscuiti ( eu pun de obicei biscuiti Lux ). Peste ei se toarna budinca fierbinte preparata din 3 pahare lapte si 4 linguri praf budinca de vanilie. Deasupra se rade un strat de ciocolata de menaj. Apoi se pun diverse fructe , cat mai multe. La urma se toarna jumatate din cantitatea de jeleu preparata din 3 pahare apa si doua pachete jeleu de capsuni. Dupa ce se raceste putin se adauga si jumatatea ramasa de jeleu.

Pofta buna
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Koshari - reteta egipteana   Retete in limba romana Icon_minitimeTue Jun 30, 2009 9:29 am

Va prezint mai jos reteta de koshari si cu poze ....pentru cine nu stie koshari este mancare specific egipteana foarte cunoscuta si apeciata de localnici.

-macaroane - jumatate de punga (250gr)
-orez (roz )- 2 pahare
-linte ( atz ) - 125 gr
-fidea (shaaria )- 3 linguri mari
-cub de supa - 1 buc
-rosii proaspete (tamatem )- 1/2 kg
-usturoi ( tom)- 4 catei
-ceapa (basal )- 3-4 cepe mari
-otet ( hal )- 1/4 pahar
-sare , piper
-ulei

Toate ingredientele se prepara separat, fiecare in vasul lui in acelasi timp.Pastele se pun la fiert iar dupa ce s-au fiertse scurg bine de apa, se adauga 1 lingura de ulei si un praf de sare.
Retete in limba romana Coshar13
Fideaua se prajeste in ulei pana devine maronie intr-un vas incapator .Cand fideaua este gata se adauga peste ea orezul si se acopera cu apa deasupra orezului cu un deget.Orezul se fierbe pana scade apa de deasupra apoi oala se pune pe o tabla iar focul se da la minim.Se fierbe asa mocnit pana orezul este fiert si se aude trosnind.
Retete in limba romana Coshar12
Lintea se fierbe in apa iar dupa ce s-a fiert se scurge bine de apa .
Retete in limba romana Coshar14
Sosul de rosii se prepara in felul urmator:usturoiul se prajeste in ulei pana devine foarte putin maroniu apoi se adauga rosiile (acestea se mixeaza inainte de a fi adaugate pana devine suc ) , se adauga otetul,cubul de supa si un praf de piper negru.Se lasa pina da in clocot apoi se adauga o jumatate de pahar de apa.
Retete in limba romana Cossha10
Ceapa se taie rondele apoi se prajeste in ulei pana devine maro spre negru.
Retete in limba romana Ceapa210
Dupa ce toate ingredientele au fost pregatite se pune pe rand un strat de paste , unul de orez cu fidea,se presara deasupra lintea si ceapa prajita apoi se adauga sosul de rosii dupa cit se doreste .
Retete in limba romana Coshar15
Pofta buna !

Imi cer scuze daca am pocit vreun cuvant arabesc la ingrediente ! :oops:
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Prajitura la metru   Retete in limba romana Icon_minitimeWed Jul 15, 2009 3:22 am

Salam alaykum,

Aceasta este reteta mea si a fiului meu, preferata noastra. Sper sa o incercati si sa va placa. E delicioasa. :D

Se coc doua pandispanuri, unul simplu si unul folosind cacao din belsug.

Prepararea cremei

- 10 linguri de zahar se caramelizeaza pana devine maron deschis; se adauga 1 jumatate litru de lapte in care s-au amestecat 5 linguri de faina; se adauga un pachet de margarina sau unt ( depinde, eu nu am gasit margarina aici in cairo similara "Unirii" romanesti , asa ca folosesc unt ); apois e fierbe pana se face de consistenta unui gris cu lapte.

- pandispanurile se feliaza si se umplu cu crema , o felie galbena, una maron, s. a.m.d.
- deasupra se toarna o glazura de cacao, sau nuca de cocos sau frisca.

Pofta buna sa aveti! flower
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Mini - pizza   Retete in limba romana Icon_minitimeSun Aug 02, 2009 1:34 am

Astazi am gatit mini - pizza dupa or eteta originala dintr-una din revistele "Practic in bucatarie". ( cand am plecat din Romania mi-am luat colectia de reviste "Practic in Bucatarie")

Mini - Pizza

ingrediente aluat :

20 g. faina, 200 ml. lapte, 500g faina, 2 galbenusuri, sare, piper. ( eu dublez aceste cantitati pentru ca noi suntem deja trei ).

Umplutura

2 cepe ( taiate marunt ), 2 carnati ( eu pun si parizer si tuna, carne de pui, cam ce am prin casa in momentul respectiv),3- 4 catei de usturoi, 50 g. unt sau ulei, 200 g. suc de rosii, piper, busuioc, oregano ( puteti schimba mirodeniile dupa cum va place ).

Preparare

Se deizolva drojdia in lapte sis e amesteca pe urma cu faina, galbenusurile, sarea si piperul sis e lasa sa creasca. Intre timp se pregateste umplutura pe foc: inc epa usor rumenita se pun carnatii taiati, usturoiul, sucul de rosii si la final, dupa ce da un clocot , se pun busuiocul, oregano si piperul. Se intinde aluatul si se taie cu un pahar rondele care se aseaza intr- o tava putin unsa cu unt. Se pune umplutura pe fiecare bucatica de aluat si se da la cuptor. E super delicioasa!
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Pizza de casa   Retete in limba romana Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 3:00 am

Uitati si pizza mea de casa !


INGREDIENTE PTR BLAT : 1 cub de drojdie sau 1 pliculet de drojdie uscata, 1 lingurita de zahar , 2 oua , 2 pahare de faina,aprox 100ml lapte caldut, 1 varf de sare, 1 lingura de ulei sau 1 lingura de unt moale

INGREDIENTE PTR SOSUL DE ROSII:2-4 rosii , 4 catei de usturoi , 2 linguri de zahar , un praf de sare , 1 lingura de ulei , 1 lingura sos tomat ( bulion),piper

Cubul de drojdie sau drojdia uscata se amesteca cu o 1 lingurita de zahar, se adauga 1 lingurita de lapte cald si se lasa 15 minute sa creasca apoi se adauga jumate din cantitatea de lapte caldut.Apoi faceti sosul de rosii in timp ce drojdia se umfla.Rosiile se toaca marunt cubulete apoi se pun pe foc in ulei incins cu un praf de sare si 2 linguri de zahar, usturoiul pisat ( eu il dau pe razatoarea mica ) si 1 lingura de sos tomat.Se amesteca bine si se lasa sa dea in clocot iar dupa gust adaugati piper sau alte condimente.Se lasa pe foc pina scade sucul si devine gros.
Separat se bat 2 oua si se adauga drojdia cu laptele .Faina dupa ce a fost cernuta se adauga un praf de sare si in mijloc se toarna mixul de drojdie.Eu am folosit o faina speciala pentru pizza ( am pus poza cu ambalajul, produsul este egiptean) si am fost foarte multumita de ea .Se framinta pina cand toata faina este inghitita si se poate desprinde de pe degete.Depinde de faina cit lapte inghite asa ca in cazul in care faina nu s-a incorporat toata se adauga si restul de lapte caldut.Cand aluatul este gata se adauga 1 lingura de unt moale sau 1 lingura de ulei .Se lasa la dospit 30 de minute acoperit cu u prosop de bucatarie gros sau cu o paturica si se lasa intr-un loc caldut sau la temperatura camerei.Dupa ce aluatul a crescut se intinde o foaie si se aseaza intr-o tava unsa cu ulei ( tava nu trebuie sa fie rece si nici uleiul).Deasupra aluatului se pune sosul de rosii caldut,suprafata aluatului se unge cu sosul de rosii iar deasupra se adauga ingredientele dorite.Deasupra se presara cascaval ras sau mozzarella.Se mai lasa acoperita inca 20 de minute cu componentele deasupra intr-un loc caldut sau la temperatura camerei. se incalzeste cuptorul in prealabil si se lasa la copt aprox 20 minute ( depinde de cuptor )
In cazul in care folositi carne tocata aceasta se prajeste in prealabil in ulei cu 1 ceapa, un praf de sare si piper ( dupa gust ).Alte ingrediente folosite : masline, ardei verde, ciuperci,bucati de pui, pastrama ,sunca, carnati, ton,verdeata,boabe de porumb,ceapa,usturoi...totul depinde de gusturile care le preferati.

Pofta buna !
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeMon Nov 02, 2009 10:07 pm

IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!

RETETE HALAL
FILE EGIPTEAN


Ingrediente:

4 bucati piept de pui
200 g cascaval
200 g masline
pesmet
2 oua

Preparare:

Se taie bucatile de pui in lungime si se bat, in mijlocul fiecarei bucati se pun masline, fara samburi, si feliute de cascaval.
Se ruleaza in folie de aluminiu si se fierb 10 minute, se scot si se lasa sa se raceasca.
Dupa ce s-au racit, se indeparteaza folia si se dau prin ou batut si pesmet.
Se prajesc in ulei incins.
Back to top Go down
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeThu Nov 05, 2009 3:56 pm

IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!


Salata tunisiana


2 rosii mari
2 ardei iuti
1 ceapa medie
2 catei de usturoi zdrobiti
4 lingurite seminte de chimen
1/2 lingurita sare
5 linguri ulei de masline, fara samburi
2 linguri zeama de lamaie
25 masline negre
150 g ton din conserva, scurs
2 oua fierte tari

Preparare:

Se amesteca rosiile cu ardeiul iute, ceapa si se calesc 10 minute.Se iau de pe foc si se combina cu restul ingredientelor, in afara de oua si ton.
Ouale se taie feliute, iar tonul se scurge de ulei, se adauga in salata.Se garniseste cu masline taiate rondele.

Pofta buna!
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeThu Nov 05, 2009 4:21 pm

Suna delicios... O intrebare, chiar stii sa gatesti toate astea sau sunt doar retete adresate? Adica le-ai incercat personal, ai incercat sa gatesti tu insuti? :)
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeThu Nov 05, 2009 6:45 pm

IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!

Sora Admin, as fi ipocrit sa spun ca am incercat toate retetele pe care le-am postat sau le voi posta aici, dar, cu riscul de a fi considerat arogant, pot spune ca gatesc foarte bine.Posed chiar o diploma de profesionist in acest sens, desi nu am practicat niciodata, gatind doar pentru familie si prieteni.
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeThu Nov 05, 2009 7:03 pm

Salam alaykum,

asta e de admirat, vom incerca si noi, cat de curand retetele postate aici.
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeFri Nov 06, 2009 3:31 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

ASSALAM ALEIKUM!






Baba ghanouj

2 vinete mari
3 catei de usturoi
100 ml tahina*
100 ml suc de lamaie
sare, piper
ulei de masline
patrunjel tocat
feliute de ardei rosu


Preparare:

Se prajesc vinetele, apoi se curata de coaja, se scurg, apoi se toaca marunt.Se piseaza usturoiul si se omogenizeaza cu sare, se adauga peste vinetele tocate.
Se toarna tahina*, ulei de masline si zeama de lamaie, apoi intreaga compozitie se omogenizeaza in blender.
Se garniseste cu patrunjel tocat fin si feliute de ardei gras, rosu.


*Tahina-pasta de susan, obtinuta din semintele de susan, este des folosita in bucataria orientala.
Back to top Go down
khadijah

khadijah


Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 2009-06-18
Varsta : 44
Localizare : Alexandria , Egypt

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeMon Nov 09, 2009 9:07 am

yusuf wrote:
IN NUMELE LUI ALLAH, MILOSTIVUL, INDURATORUL.

ASSALAM ALEIKUM!

RETETE HALAL
FILE EGIPTEAN

Am incercat reteta de file egiptean postata de fratele Yusuf... Admin uite dovada mai jos !

Retete in limba romana File10

Retete in limba romana File210

Singura problema a fost ca nu am avut un file mare , taiat frumos ..insa fiind in folia de aluminiu nu a fost nici o problema si in loc de cascaval am pus ceea ce in Egipt se numeste Kebna Turky sau Roumy .... a iesit mai mic si firav dar bunnnnnnnnnnnnn !!!!!

Multumim de retete !
Back to top Go down
http://www.romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeMon Nov 09, 2009 4:40 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


ASSALAM ALEIKUM !

Sora Khadijah, ma bucur ca ti-a placut reteta.Inshallah, voi posta si alte retete, sper, si mai bune.

Allah sa ne dea o zi excelenta!
Back to top Go down
nour

nour


Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 2009-06-28
Varsta : 42
Localizare : egypt, rehab

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeMon Nov 09, 2009 11:13 pm

assalamu alaikum

si eu am facut aceste rulouri cu pui de multe ori insa nu le am mai prajit..nici nu stiam ca se numesc asa......le am pus doar un pic la cuptor sa se rumeneasca...
sora khadijah daca folosesti branza cedar este mult mai bun ptr ca e o brnaza moale ca si cascavalul.
Back to top Go down
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeTue Nov 10, 2009 5:48 am

بسم الله الرحمن الرحيم

ASSALAM ALEIKUM !



Kebba cu cartofi


Ingrediente:

500 g cartofi fierti
2 oua
pesmet
500 g carne de vita tocata
1/2 cana migdale
patrunjel proaspat
cardamom pudra
*cardamom (hel) - condiment aromat din familia ghimbirului, folosit la aromarea cafelei, iaurtului, tocanitelor si preparatelor din carne.

Preparare:

Se omogenizeaza migdalele cu patrunjelul si carnea tocata si se lasa la foc potrivit 30 de minute.Se zdrobesc cartofii, se amesteca cu ouale si cardamom.
Se fac bile de cartofi, se apasa cu degetul intr-un capat, se face loc pentru umplutura de carne.Bilele se dau prin pesmet si se prajesc in ulei incins, se rotesc pe toate partile, pana devin aurii.Se servesc fierbinti.

POFTA BUNA!
Back to top Go down
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeWed Nov 11, 2009 4:42 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


ASSALAM ALEIKUM !

Bame cu carne de vita (sau invers )

Ingrediente:

1 kg de bame (cat mai fragede)
400 g carne de vita (daca aveti noroc sa fie vitel, si mai bine)
1 catel de usturoi
1/2 kg de rosii
sare, piper dupa gust

Preparare:

Se taie rosiile cubulete.Separat, se prajeste carnea, apoi se adauga usturoiul pisat si rosiile, se lasa la foc potrivit pana ce se inmoaie rosiile.
Din experienta va spun ca daca nu ati gasit vitel, sau macar o carne de vita mai frageda, trebuie sa fierbeti ceva mai mult carnea, din cand in cand puneti putina apa, pentru a nu se arde mancarea.Si inca ceva, la carnea de vita sarati mancarea mai spre sfarsit, pentru ca altfel se intareste carnea.
Intr-o alta tigaie, se calesc bamele in 2-3 linguri de ulei, dupa care se adauga peste carne.Se mai lasa la foc mic 10 minute.
Se serveste cu pilaf de orez.

Pofta buna!
Back to top Go down
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeThu Nov 12, 2009 10:04 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

ASSALAM ALEIKUM !


STUFAT DE MIEL

INGREDIENTE:

1kg carne de miel
2oo g orez
1/2 kg ceapa
stafide
fistic
coriandru pisat
ghimbir pudra
zeama de la o lamaie
migdale prajite
sare, piper, dupa gust

PREPARARE:

Se spala bine carnea de miel, se usuca, apoi se freaca cu ghimbir pudra, coriandru pisat si zeama de lamaie.
Se fierbe orezul pana devine moale, apoi se scurge de apa si se pune intr-un vas.Se soteaza ceapa taiata marunt, se adauga impreuna cu fisticul, migdalele taiate fin si stafidele in vasul cuorez, se omogenizeaza.Se potriveste la gust de sare si piper.
Carnea de miel se caleste in ulei, impreuna cu condimentele, apoi se pune intr-o cratita, se acopera cu apa calda sau supa de zarzavat si se fierbe inabusit 15 minute, la foc mic, pana ce scade sosul.Se da la cuptor sa se rumeneasca.
Se serveste cu orezul preparat.

POFTA BUNA!
Back to top Go down
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeThu Nov 19, 2009 10:37 pm

بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!


PUI BERBER


Ingrediente:

1 kg piept de pui


200 ml ulei

2 cepe mari

4 catei de usturoi

2 lingurite amestec usturoi pudra, cardamom, coriandru si

ardei iute

2 linguri pasta de tomate

3 rosii

1 ceasca supa de pui

zeama de la o lamaie

sare, piper, dupa gust

frunze de coriandru


Preparare:

Se taie carnea de pui cubulete si se prajeste in ulei incins pana devine maronie.Separat, se caleste usturoiul, apoi ceapa pana devine sticloasa.Se adauga amestecul de condimente si pasta tomata.Se amesteca usor.
Se adauga carnea de pui, rosiile decojite si taiate cubulete, zeama de lamaie si supa.Se acopera vasul si se lasa la foc 15 minute.Se potriveste la gust de sare si piper.
Se garniseste cu frunze de coriandru tocate fin si se serveste cu lipii.

Pofta buna!
Back to top Go down
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeWed Jan 13, 2010 3:46 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Assalam aleikum!

Desi nu este o reteta, urmarind acest scurt reportaj, mi s-a facut foame.

Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeThu Jan 14, 2010 12:06 am

Salam Alaykum,

banuiesc ca ei au bucate foarte fine si delicioase...
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
yusuf

yusuf


Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 2009-10-01
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeFri Jan 15, 2010 4:46 pm

بسم الله الرحمن الرحيم



Assalam aleikum!


Revin cu bucataria iraniana, am incercat-o in cateva restaurante din Bucuresti si trebuie sa recunosc ca este, intradevar, fabuloasa.

Incercati-o!

Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 667
Data de inscriere : 2009-06-13
Varsta : 50
Localizare : Cairo, Egypt

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeFri Jan 22, 2010 9:40 pm

Salam alaykum,

ieri am pregatit o salata chinezeasca delicioasa pe care o gateau ai mei in Romania. Reteta e urmatoarea;

Ingrediente

- 1 kg piept de pui degresat si dezosat;
- 6 morcovi;
- 2 cutii ciuperci;
- 1 cutie boabe dulci de porumb;
- ceapa verde;
- condimente: praf de curry, ghimber, praf de pizza;

Se curata pieptul de pui si se taie rondele 1 cm latime si 3-4 cm lungime. intr-o oala de teflon sau inox se pun 2 - 3 linguri de ulei si se adauga carnea. Se pune capacul si se da la foc mic, mestecand din cand in cand. Se pun condimentele si se lasa cca 15 min. Separat, se taie morcovii in forma unor betisoare de chibrit sis e pun in alta oala cu putin ulei si condimente, se adauga ceapa verde, apoi ciupercile clatite si stoarse, precum si proumbul. Se acopera sis e da la foc potrivit. Cand sunt gata se amesteca.
Se ser veste cu orez. La o parte orez, doua parti apa, 1 lingurita sare si o lingurita de unt. dupa ce incepe sa fiarba,s e da la foc redus, se mai infoaie din cand in cand cu furculita.
Back to top Go down
https://submissiontoallaah.forumotion.net
Amina

Amina


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 2010-04-18

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeThu Aug 12, 2010 2:32 am

yusuf wrote:
بسم الله الرحمن الرحيم


Assalam aleikum!


PUI BERBER


Ingrediente:

1 kg piept de pui


200 ml ulei

2 cepe mari

4 catei de usturoi

2 lingurite amestec usturoi pudra, cardamom, coriandru si

ardei iute

2 linguri pasta de tomate

3 rosii

1 ceasca supa de pui

zeama de la o lamaie

sare, piper, dupa gust

frunze de coriandru


Preparare:

Se taie carnea de pui cubulete si se prajeste in ulei incins pana devine maronie.Separat, se caleste usturoiul, apoi ceapa pana devine sticloasa.Se adauga amestecul de condimente si pasta tomata.Se amesteca usor.
Se adauga carnea de pui, rosiile decojite si taiate cubulete, zeama de lamaie si supa.Se acopera vasul si se lasa la foc 15 minute.Se potriveste la gust de sare si piper.
Se garniseste cu frunze de coriandru tocate fin si se serveste cu lipii.

Pofta buna!

As-salamo alaykom, kol sana wa antum tayebeen!

Multumim frate Yusuf pentru reteta de mai sus. Tocmai a stat la baza meniului pentru primul meu Iftar! Spun ca a stat la baza pentru ca am citit-o azi si asa m-am grabit sa termin mancarea inainte de maghreb incat am adaptat-o la imaginatia de moment din lipsa de timp sa deschid calculatorul :)

Al hamdulillah, a iesit foarte bun puiul! Va doresc un Ramadan binecuvantat tuturor!
Back to top Go down
Amina

Amina


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 2010-04-18

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeTue Jan 25, 2011 7:16 pm

As-salamo alaykom!

Vin cu o reteta de chec-prajitura foarte delicios, simplu de facut si economic.

Ingrediente:

- 2oua
- o cana de zahar
- jumatate cana de lapte
- jumatate cana de ulei
- 2 cani de faina cernute
- un pliculet praf de copt

Procedeul este urmatorul: ouale intregi se amesteca bine cu zaharul, eventual mixat, apoi adaugam lapte si ulei, apoi faina si praful de copt.

Turnam intr-o tava unsa cu ulei si eventual pastram putina compozitie peste care vom pune o lingura-doua de cacao pt marmorat. Tava intra la cuptor la 180 de gr cam 35 de minute, spre sfarsit lasam la 170gr.

De aici puteti face ce va pofteste inima, eu de exemplu am facut o crema simpla de ciocolata pe care am pus-o in mijlocul pandispanului.

Garantat iese delicios si e usor de facut.

Sursa: Laura Sava's Blog!
Back to top Go down
Amina

Amina


Numarul mesajelor : 24
Data de inscriere : 2010-04-18

Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitimeTue Jan 25, 2011 9:22 pm

Salam Alaykom,

Daca tot am pus reteta de mai sus, hai sa aveti si un model de crema fina de ciocolata cu laptem "mostenire" de la biata mama care numai pe asta o facea si inca o face. :)

- 10 linguri de zahar
- 5 linguri de faina
- 3-4 de cacao
- jumatate de litru de lapte
- jumatate pachet de unt (sau mai mult, depinde de gust)

Zaharul, faina si cacao se amesteca intr-o cratita, peste ele turnam laptele si amestecam continuu sa nu se lipeasca. Probabil va dura cam 10 min maxim, la foc mic. La final punem untul si amestecam pana s-a topit integral. Lasam sa se raceasca apoi poate fi folosita la prajituri, torturi sau mancat cu lingura cheers (desi nu e o idee buna ca vi se apleaca dar de pofta, merge).

Pofta buna!
Back to top Go down
Sponsored content





Retete in limba romana Empty
PostSubject: Re: Retete in limba romana   Retete in limba romana Icon_minitime

Back to top Go down
 
Retete in limba romana
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» CONTRIBUITI LA O MAI BUNA TRADUCERE A QURANULUI IN LIMBA ROMANA
» Carti islamice in romana
» Quran recitat cu traducere in romana
» Nasheed in limba araba
» Limba araba si dialecte

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Islam, My Love! :: Subiecte diverse / Other topics :: Bucatarie: sfaturi si retete / Recipes and hints-
Jump to: